Zrušme Senát, zeštíhleme Sněmovnu a poslancem jen za refundaci

Už dávno tvrdím, že ušetřit se dá a hodně a nemusí se při tom sdírat obyčejný člověk, notabene důchodce. Když už přes 33 let ztopořeně vzhlížíme k západním vzorům, jeden z mála hodných následování se nyní nachází v sousedním Německu. Dokonce sami vládní zákonodárci si odhlasovali od příštího volebního období méně poslanců – ze stávajících 736 na budoucích 630. Této informace se »chytil« web tn.cz a v následné anketě oslovil na dané téma českého občana.

Výsledek nepřekvapil – 21 778 hlasujících se vyslovilo PRO zeštíhlení Poslanecké sněmovny, PROTI bylo jen 137. Druhá otázka se týkala existence Senátu. Z daného počtu těch, kteří se do ankety zapojili, jich PRO jeho zrušení bylo 18 487, pro ponechání pouhých 762. (podrobně zde.

Jak to vidím já? Jednoduše. Existence Senátu nemá naprosto žádné opodstatnění. Ani kdyby pozice senátora byla čestnou funkcí, tzn. bez nároku na finanční odměnu. Země s necelými 11 milióny obyvatel takový kulhající sbor vysloužilých existencí prostě nepotřebuje. Žvásty o jakési pojistce jakési demokracie si strčte za klobouk, odmítám je poslouchat.

A Poslanecká sněmovna? Řeknu to natvrdo. Ten jejich tzv. systém parlamentní demokracie je totální zhovadilost už jen z toho důvodu, že každé čtyři roky měnit na všech stupních řízení správu země podle představ těch, kteří v tzv. demokratických, svobodných volbách tzv. zvítězili, a které, ty představy, jsou diametrálně odlišné od představ, jež tu v předcházejících čtyřech letech zaváděli ti ve volbách poražení, čili odstupující, je do nebe volající plácání ode zdi ke zdi. Proto se tu také od roku 1990 nic zásadního a zásadně trvalého, hodnotného nevybudovalo. Navíc, a to považuji za nejpodstatnější – zákony mají přece tvořit a uvádět do života odborníci = právníci, nikoli jakási dvousethlavá parta všeho možného, jenom ne, až na pár výjimek, ti s titulem JUDr.

Zrušil bych i politické strany. Dokud zemi nebudou řídit odborníci, nepohneme se dopředu ani o píď. Politika prahne výhradně po osobní moci, osobním vlivu, osobním prospěchu. Nikdy tomu nebylo jinak, tudíž domnívat se, že by politika a politik mohli kdy sloužit občanům, je stejně pošetilé, jako představa kojící ministryně obrany.

Indický duchovní učitel Osho řekl: »Komplex méněcennosti zavádí lidi do politiky, dělá z lidí prezidenty, ministerské předsedy. Komplex méněcennosti vede lidi ke všem druhům ctižádosti, zločinů.«

Chápu, že mnozí z vás si teď říkají, že jsem se asi zbláznil, že přece není možné zrušit politické strany, které tu existují od pradávna, že nejde zrušit poslance, senátory atd. Vážení, jde to, Všechno jde, když se chce. Víte, on ten hlavní problém je v tom, že jakékoli debaty v tomhle zaběhnutém modelu o tom, jak něco zlepšit, jsou naprosto k ničemu, poněvadž onen zaběhnutý model s politiky, politickými stranami a parlamentem nikdy žádná pozitiva nepřinese. Nemůže je totiž přinést, protože zmíněný model není nastaven tak, aby sloužil blahu té které země a jejím občanům, ale právě naopak – aby jim škodil. Toto je základní, výchozí premisa. Budeme-li vycházet z čehokoli jiného, např. že onen model s politickými stranami a parlamentem je za určitých okolností a podmínek reformovatelný, že za těch určitých okolností a podmínek může občanskému blahu sloužit, jsme na cestě do pekla.

Proč? Protože tento parlamentní systém stvořili stratégové globální politiky, aby sloužil jen a jen jejich zájmům, nikoli zájmům obyčejných lidí. Vládnoucího postu se nikdy nedostane nikomu, koho ti stratégové předem neodsouhlasí, kdo v nějaké podobě neprojde jejich školením… Nebo si snad myslíte, že např. – abych byl konkrétní – o novém českém prezidentovi rozhodli nějaké volby? Nebo snad že Havla si vycinkala veřejnost na Václaváku? Nebo že Klaus a Zeman byli instalováni do vysoké politiky proto, že byli chytří? Nebo že Zelenský a Putin sami o své vůli o něčem rozhodují? Pokud si to myslíte, je mi vás docela líto.

Jako reálné vidím dvě možnosti: buď systém jedné vládnoucí politické strany (tehdy byl poslanec Federálního shromáždění a České národní rady neplacenou funkcí), který tu již byl a osvědčil se, neboť měl výsledky, anebo prezidentskou republiku, kdy přímo lidem zvolený prezident bude jmenovat vládu nikoli na základně volebních výsledků, ale vládu apolitických odborníků. To znamená, že v čele ministerstva financí stane odborník na finance, ministerstvo obrany povede voják, ministerstvo zemědělství kovaný zemědělec, ministerstvo spravedlnosti právník, ministerstvo životního prostředí RNDr. atd., atd. Žádné politické strany, žádný Parlament, žádné volby – to by se nám osvěžila státní kasa…

Jsem si vědom toho, že to momentálně není reálné, ale zkuste o tomhle, na první pohled sice kacířském názoru, aspoň trošku popřemýšlet, zda přece jen aspoň v něčem nemám pravdu. Začít bychom mohli postupně – v první etapě zrušit Senát, zeštíhlet Poslaneckou sněmovnu ze stávajících 200 poslanců třeba na 50-60 a pozici poslance definovat jako čestnou funkci, povolil bych pouze refundaci mzdy za přítomnost v poslanecké lavici. Scházet by se mohli dvakrát po dvou dnech v měsíci – to by k řešení faktických záležitostí bohatě stačilo. Co vy na to?

Jan Čech

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Právníci zákony vytvářejí už dávno. A sice tak, aby vyhovovaly právníkům. Sněmovna jim to jenom odkývá.

    Neplatit poslancům, to nedělá dobrotu. Vzpomeňme na „naše“ poslance Federálního shromáždění z roku 89, kteří naprosto selhali a vůbec nebránili socialismus. S vysoce nadprůměrným platem by se třeba víc snažili.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy