Bez internetu a v mnoha případech i bez sociálních sítí si už dnes pomalu nedovedeme život představit. S tímto virtuálním světem jsme již natolik propojeni, že už ani nevíme, zda my formujeme onen prostor nebo zda on formuje nás. A proto bychom se měli ptát, jak moc je tato naše závislost zneužitelná.
Jednou z celosvětově nejpoužívanějších sociálních sítí současnosti je Twitter. A právě na něj se zaměřil výzkum australské University of Adelaide. Na mušku si vzal jedno z témat, které současně hýbe světem, tedy situaci na Ukrajině. Výzkumníci analyzovali celkem 5 203 746 tweetů (tedy zpráv jednotlivých uživatelů) zveřejněných za prvních pár týdnů od začátku konfliktu a nasbírali opravdu zajímavá data…
Předně zjistili, že existuje mnohem více účtů »pro Ukrajinu« než těch, které jsou »pro Rusko«. Ale ouha, pomocí Botometru Indiana University odhalili, že 60 až 80 procent účtů, z nichž zprávy či reakce vycházely, byli boti – tedy fiktivní robotické účty. No a pak, světe div se, vědci zjistili, že 90 procent(!) z nich bylo proukrajinských, přičemž jen 6,8 procenta botů proruských a tři procenta byly klasifikovány jako »vyvážené«.
Takže ono to s tím virtuálním vítězstvím Ukrajiny nebude zas až tak horké, někdo si dal ale velmi záležet na tom, aby pro něj čísla hovořila. To mimochodem muselo nějaký ten čas zabrat a vše tak muselo být připraveno dávno před začátkem konfliktu.
O čem to ale především vypovídá? Že ve virtuálním světě opravdu nemůžeme věřit prakticky ničemu a všeobecné mínění na sítích může být skutečně pouze »virtuální«. Neuronové sítě se navíc neustále zdokonalují a dokonce prý už nějaký »bot« splnil Turingův test – tedy zjednodušeně test, který odlišuje umělou inteligenci od přirozené.
Každopádně jen na základě »sledování nálad na sociálních sítích« byly napsány stohy článků o tom, jak lidé smýšlejí, byly také vypracovány mnohé studie o tom, na čí straně lidé stojí. Jenže ve skutečnosti stojí očividně na straně »robotů«. Ona kolektivní psychóza je vždy nakažlivá a jak se říká, stokrát opakovaná lež se stává pravdou. A nikdo proti tomu nemůžeme být stoprocentně imunní.
Mimochodem, když chtěl Elon Musk koupit Twitter, jeho podmínkou bylo, že mu společnost poskytne důkazy, že podíl falešných a robotických účtů na této síti je pod pěti procenty. Ano, z obchodu sešlo…
Tomáš Cinka