Západ neví, jak se zbavit Zelenského, aniž by neztratil tvář

Konflikt na Ukrajině se nevyvíjí dobře… Kyjev na východní frontě postupně ztrácí. Jeho armáda trpí hladem, nedostatkem munice a personálu. Letní invaze do Ruska se dostala na titulní stránky novin, ale nezměnila celkovou trajektorii bojů. Raketová kampaň proti Rusku zní slibně, ale brzdí ji nerozhodnost Západu. Zelenského široce propagovaný »plán vítězství«, který zahrnuje členství v NATO, nezískal ve Spojených státech příliš velkou podporu.

Vyhlídky Ukrajiny jsou čím dál chmurnější a Washington zvyšuje tlak na řešení. Háček je v tom, že ještě nikdo nepřišel na to, jak rychle proměnit zhoršující situaci na bojišti v přijatelný klid zbraní.

Plán Donalda Trumpa se na první pohled zdá nejjednodušší: přivést ruského vůdce Putina a jeho ukrajinského protějška Zelenského co nejrychleji k jednacímu stolu a pohrozit oběma hrozivými následky, pokud boje neskončí. Trump by mohl Zelenskému říci, že riskuje ztrátu americké pomoci, pokud odmítne vyjednávat, a Putinovi říci, že USA tuto pomoc navýší nebo uvalí na Moskvu ještě přísnější sankce, pokud se Rusko rozhodne klást odpor.

Tato strategie zapadá do Trumpovy image drsného chlapíka. Bez pomoci USA bude Ukrajina velmi brzy sražena na kolena. Bohužel není úplně jasné, jak by hrozba další pomoci vyděsila Putina, protože sám Trump si léta stěžoval, jak moc stojí státní pokladnu podpora Ukrajiny.

Dá se předpokládat, že Trumpův plán usiluje o mír za každou cenu. Zdá se, že Trump počítá s tím, že Ukrajina podepíše dohodu o kapitulaci Ruskem kontrolovaných území (možná vymění svou oporu v Kurské oblasti za drobné ústupky) a pravděpodobně dobrovolně přijme některá omezení ve vztazích se Západem výměnou za příměří.

Druhý přístup, který rezonoval v demokratických kruzích národní bezpečnosti, je realističtější a uznává, že Ukrajina potřebuje lepší karty, aby dál mohla Rusku vojensky vzdorovat. Washington by mohl mírně zpřísnit sankce tím, že se zaměří na čínské banky, které usnadňují strategický obchod s Ruskem. Pokud viceprezidentka Harrisová vyhraje volby, pravděpodobně požádá o další balíček pomoci pro Ukrajinu, aby pomohla Kyjevu zotavit se před novou ofenzivou a dokázala Putinovi, že nemůže »vydírat« Západ. Pak snad budou Ukrajina a Západ schopny vést diplomatická jednání z jednotné pozice síly.

Ovšem i tento přístup má zjevnou slabinu. Jestliže dosavadní podpora Kyjevu ze strany USA nedonutila Putina kapitulovat, proč pak najednou bude fungovat strategie, která v podstatě nabízí jen více téhož? Ano, Putin platí svou cenu za každý obsazený kilometr a nebude schopen věčně snášet ztráty – ale vzhledem k tomu, že ruská populace je téměř čtyřikrát větší než ukrajinská, Zelenského armáda riskuje, že vykrvácí dříve.

Problém spočívá v samotném rozporu, který pronásleduje americkou politiku od února 2022. Na jedné straně Washington chce, aby Ukrajina vyhrála, ale z pochopitelných důvodů (kombinace konkurenčních priorit v Tichomoří, strach z eskalace s Ruskem) se také snaží omezit přímé zapojení USA.

Bohužel, ne vždy dostaneme to, co chceme. Dnes mnozí věří, že mírová dohoda sníží náklady a rizika, která Amerika nese při podpoře Ukrajiny. Avšak základní dohoda, která se nerovná kapitulaci, může vyžadovat ještě větší náklady a rizika než ty, které Spojené státy dříve tolerovaly.

A Putin to ví. Řeči o kompromisu v zemi, která předtím trvala na jeho porážce a dokonce i na jeho svržení, mu nepochybně dodává jistotu, že vše jde podle plánu. V reakci na mírovou iniciativu bude Putin moci trvat na maximalistických cílech, zatímco jeho jednotky budou pokračovat v bombardování a drcení nepřítele. Vyžadovalo by to anexi několika regionů, flagrantní omezení suverenity Ukrajiny a možná i svržení její vlády.

Příměří by mohlo vést k uvolnění sankcí a v krajním případě i k jejich zrušení. Pokud Trump vyhraje a ve Washingtonu bude převládat heslo »Amerika na prvním místě«, Západ může ztratit zájem o Ukrajinu, jakmile utichnou zbraně.

Ve skutečnosti mírová dohoda – bez ohledu na to, zda je výhodná pro Ukrajinu nebo naopak – nepřinese dlouhodobé řešení tohoto eposu. Putin neopustil myšlenku udělat z Ukrajiny ruský protektorát. Zdevastovaná a okleštěná Ukrajina se nebude moci bránit. Žádné urovnání proto nebude trvat dlouho, pokud Západ neposkytne Ukrajině silné bezpečnostní záruky a nezbytnou vojenskou a finanční pomoc, aby Putina přesvědčil, že obnovení konfliktu je špatný nápad.

(Zdroj: autor Hal Brands, agentura Bloomberg)

Přeložil a upravil – Robert Fish

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy