Vzor pro pana Rakušana

25. října, tedy dnes, je tomu právě devadesát let, co byl přijat »zákon o zastavování činnosti a o rozpouštění politických stran«, který už 20. října projednala vláda široké koalice a bleskově předložila parlamentu. Šlo o represívní zákon, jímž se pravicové vedení země rozhodlo vypořádat s »nepohodlnými«. Podle tehdejšího chápání mělo jít o německou iredentu a Komunistickou stranu Československa, vč. organizací, jež od nich odvíjely svou činnost.

Je pravdou, že do Mnichova proti komunistům použit nebyl. Poté však, promptně ještě v říjnu 1938, byl využit. Které politické strany se sdružily tehdy, tedy v roce 1933, v oné »široké koalici«? Především Malypetrovi agrárníci (Strana zemědělského a venkovského lidu), sociální demokraté, národní socialisté, lidovci, národní demokraté a německé odnože sociálních demokratů a agrárníků. V podstatě pět koaličních stran, i když němečtí zástupci se tvářili, jakoby jednali samostatně. V preambuli, tedy v základním ustanovení jsme se, tedy naši předci, pod bodem č. (1) mohli dozvědět, že »Byla-li činností politické strany (§ 20, odst. 1) zvýšenou měrou ohrožena samostatnost, ústavní jednotnost, celistvost, demokraticko-republikánská forma nebo bezpečnost republiky Československé, může vláda další činnost takové strany zastaviti nebo ji rozpustiti.« ‘Kladivo na čarodějnice‘ jsme tedy od tohoto okamžiku měli. Tedy v době, kdy začínala »hořet koudel« pod hranicí, na níž měla být upálena republika. Hitler byl nebezpečím a toho se tehdy ještě báli i agrárníci.

Vágní slovní vyjádření zákona mohlo být použito proti komukoli, zatím bylo jen hrozbou a mělo vlastně »držet na uzdě« nejen iredentu, ale především ty, kteří protestovali proti propouštění, stávkovali, demonstrovali, nechtěli se smířit s tím, že není práce a ani prostředky, aby mohli slušně žít. Prostě – neměli důvěru v stávající vládu. Někdy dokonce šlo v jejich případě i o přežití. Ale o tom jsem psal v jednom ze svých nedávných komentářů.

Je pravdou, že po nástupu Hitlera k moci v Německu se aktivizovaly  všechny složky iredenty. 1.října 1933 vznikla Sudetoněmecká strana. Za našimi hranicemi vznikaly první koncentrační tábory, hranice k nám přecházeli první antifašisté, jimž doma hrozily represe, v Mariánských Lázních byl zavražděn antifašista profesor Lessing, a brzy poté zvedl ruku k nacistickému pozdravu celý ustavující sjezd nové nebezpečné strany. Proto nový zákon byl bezpečností také zdůvodňován.

Jenže zákon vznikl i proto, že především komunisté měli značný vliv na hnutí nezaměstnaných a to se rozhodlo bránit. Zákon se tedy stal také hrozbou pro ty, kdo stáli sice na pozici republiky, ale odmítali způsob, jak jim tehdejší pětikoalice vládne a zároveň jednosměrné nadržování vlastníkům. Nebojme se toho slova: kapitálu.

Posuňme se o oněch devadesát let dál. Jsme v dnešku. Vládne pětikoaliční uskupení a zhoršuje se životní situace těch, kteří pracují pro vlastníky kapitálu. Je krize. Zatím se nepodobá té z třicátých let, ale stále nabývá na síle. Pětikoaliční vláda namísto řešení a alespoň pokusů ji zbrzdit přijímá rozhodnutí, která nejen zemi dál zadlužují, ale zhoršují situaci většiny obyvatel. Nakupujeme věci, na něž nemáme, zbraně, munici, zbytečně předražený plyn a ropu. Pomáháme válce na východě namísto toho, abychom usilovali o mír. Jsme v přední linii těch, kteří plní zadání jiného.

A tady se dostáváme k současnému mnou zmíněnému výročí, tedy k přijetí zmíněného zákona. Už dávno nejde o komunisty, ti přestali být vůdčí silou odporu, ale o síly, které si dovolují postavit se vládním jestřábům a jejich rozhodování. Je to široká fronta. Zatím málo sjednocená. Zatím. V kancelářích koaličních stran a v jimi řízených ministerstvech za spolupráce s mainstreamovými médii se však přesto připravuje zákon, nebo zákony, které by pod zdůvodněním, že jde o to zabránit »šíření nepřátelské propagandy«, omezí svobodu a demokracii. Jde o nová zákazová a postihová opatření. Vzor je na stole. Zákon z roku 1933, který tehdy přijala, jak symbolické, koalice pěti tehdejších seskupení, navenek tvářících se, že jde o sedm stran. Kdy bude předložen ke schválení? Nevíme. Před létem jsme se dozvěděli, že tomu má být na podzim. Tedy někdy v příštích dnech? Je ovšem možné, že jiné starosti, které přinášejí vrásky premiéru Fialovi, a přicházejí např. od letadlové Černochové nebo od stále jen slibujícího ministra zdravotnictví, spojené s problémy s Ukrajinci a nyní i s Blízkým východem návrh poněkud pozdrží. Že by však svůj výklad jediné pravdy, jediného pojetí demokracie a svobody, odložila vláda navždy? Ne, to od pana Rakušana, původně kantora dějepisu a němčiny, chtít nemůžeme. Ani vymyslet něco nového. A tak se bude hodit k využití i mnou zmíněný zákon. Alespoň v tomto případě pan gymnaziální profesor využije něco z toho, co se na Jihočeské univerzitě (Pedagogické fakultě) naučil, i když to zřejmě tamní profesoři vykládali zcela jinak a v jiných souvislostech.

Jaroslav Kojzar

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

  1. A spletl jste se i v tvrzení, že kromě KSČ zde byl „automatický zákaz všech jiných stran“. Když chcete někoho kritizovat za lži, neměl byste sám lhát, víte?

  2. Ředitelka Institutu Ochrany práv občanů Nela Lisková bude stíhána k nenávisti vůči skupině osob. Na sociální síti prý vyzývala k „deukrajinizaci a denacifikaci České republiky“.

    „Kriminalisté ve věci skončili zkrácené přípravné řízení a předložili státnímu zástupci Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 spis spolu se zprávou o jeho výsledku. Ten podal na podezřelou k Obvodnímu soudu pro Prahu 4 návrh na potrestání pro trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod,“ oznámila Policie České republiky na sociální síti X

    ❓A co výrok Novotného: „Češi by potřebovali válku, zabít děti a podříznout ženy“?

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

    • Otřesné pošlapávání lidských práv fialovým režimem. Stejně jako politický proces s paní učitelkou Bednářovou. Tohle má být ta „svoboda a demokracie“?

  3. Ideologický šéfredaktor Rudého práva, prý historik, který svými články za minulého režimu podporoval vedoucí úlohu bolševické státostrany, což znamenalo automaticky zákaz všech jiných stran, nám tu bude kázat o možných restrikcích vůči jistým xenofobním stranám a hnutím, či zjevným ruským kolaborantům.
    Ale nechme ho mlít pantem, dnes už to je jen neškodná nula.

    • Karle, Karle, Vaše vejšplechty jsou čím dál tím ubožejší! Hned druhé slovo je lež – tak proč číst dál?
      Polepšete se, nebo Vás vyměníme 🙂

      • Ano, uznávám, spletl jsem se. Kojzar byl zástupcem šéfredaktora RP. Zkuste mi vysvětlit, co to mění na situaci. Nic. Spíše naopak. Šéfredaktor byl jen figurka, která chodila pro příkazy na politbyro, zástupci šéfredaktora pak ti, kteří tyto příkazy aktivisticky předávali formou manipulativních článků poddaným komunistické strany.

        • Brázda, ty se svou třídní nenávistí si musíš vždycky kopnout do článku skvělého novináře pana Kojzara.
          Brázda, běž raději do diskuse na Seznamu nebo na Novinky, tam budeš mezi svými, takovými hňupy s vymydlenou makovicí.

        • Rudé právo (alespoň co pamatuji, tedy v 80. letech) bývalo daleko objektivnější, než co předvádějí propagandistické kanály současného režimu.

    • Komunisté žádnou stranu nezakázali. To provedla česká pravice po Mnichovu, kdy zakázala především KSČ a pak i další strany. Po osvobození se antifašistické síly dohodly na vytvoření Národní fronty. Po zkušenostech s nefunkčním politickým systémem první republiky.

      V současném Rusku stále existuje a pracuje opozice, provozuje svá média, kritizuje vládu, účastní se voleb.

      Naopak na územích stále ještě okupovaných banderovskou diktaturou byla prakticky veškerá opozice zlikvidována, často s velkou brutalitou. Tragikomické je, že pučisté a vlastizrádci zakazují politické strany, které uspěly ve svobodných volbách.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy