Mohla to být největší ekonomika současného světa a vlastně v součtu i byla, nikdy ale už nejspíš nepředvede, jaký ve skutečnosti měla potenciál. To, čeho Evropská unie mohla dosáhnout, už zůstane pouze na založených papírech ekonomických teoretiků či v publikacích autorů science-fiction.
Evropská unie byl minimálně zpočátku opravdu neuvěřitelně ambiciózní projekt, byť zlí jazykové tvrdí, že měla sloužit pouze jako zástěrka pro Německo k ovládnutí Evropského prostoru, tentokrát ovšem bez boje. Nicméně onen projekt rozhodně, i přes mnohé neshody, kvetl. Už jenom proto, že dohromady měly ekonomiky zúčastněných států nejvyšší HDP na světě, přičemž největší podíl na tom mělo pochopitelně Německo.
I přes určitý nesoulad to téměř začínalo vypadat, že se z EU stane jakýsi ekonomicko kulturní superstát, kterému, kdyby nakonec vybudoval i svojí armádu, by nejspíš na světě rovno nebylo. Alespoň ze západu ne. Tamní kdysi hegemon, nyní »pouze velmoc«, totiž krom té armády nemá co nabídnout. Tedy, doposud tomu tak nebylo.
Ono se totiž něco stalo, něco velmi závažného. Najednou v Evropské unii raketově roste inflace, podnik za podnikem krachují a lidé zvažují, zda se najedí či budou moci zatopit. Vskutku tristní vizitka nejvyspělejších zemí světa. A lepší to nebude.
Otázka je, zdali tento vývoj tušili i naši evropští vůdci, když spolu s americkými partnery podporovali v roce 2014 Majdan. Někteří z nich možná, naši »partneři« ale stoprocentně. No a nyní jsme tam, kde jsme, a nezbývá, než žebrat o čtyřikrát dražší plyn ze zámoří, když tepny ze severu někdo jaksi utnul. Ty tepny, proti kterým tak moc už od začátku velký bratr bojoval, protože právě ty měly zajistit EU ono místo na výsluní.
Dokonce to zaznívá už někdy i nahlas. Například francouzský ministr financí a hospodářství Bruno Le Maire se nechal slyšet, že současná situace skončí americkou ekonomickou nadvládou Evropy. Ó, jaký to vizionář, škoda jen, že s tím ani on, ani nikdo jiný očividně nic dělat nechce.
Evropa a především její ekonomika mezitím čím dál tím víc připomíná Titanic. Akorát možná s tím rozdílem, že když šel Titanik ke dnu, tak se na něm ještě svítilo a topilo. Ale trosky Titaniku také vlastně vybrakovali Američané, ne?
Tomáš Cinka
Můj předřečník má určitě pravdu. A. Einstein, N. Bohr, L.D. Landau, W. Pauli, L. Feuchtwanger, J. Heller, F. Kafka, A. Lustig, L. Aškenázy, O. Pavel to je vskutku sebranka k pohledání. Ale všechno špatné je k něčemu dobré. Aspoň soudruh Cinka vidí, jaké lidi jeho bláboly přitahují.
Velice výstižné!
Jen bych připomenul, že od toho kyjevského puče jsou tam u vlády výhradě Židi. Jeden za druhým. A kdo zezadu ovládá Ameriku? Schválně, kdo?