Však oni vědí, co se dá vytlačit

Vystrčil za Pekarovou Adamovou, Pekarová Adamová za Černochovou, Černochová za Rakušana, Rakušan za Fialu, Fiala za Pavla, Pavel za Vlčka a tlačili a tlačili, až vytlačili hovno…

Samozřejmě vím, že v pohádce O veliké řepě, která mě tváří v tvář prohlášení posledně jmenovaného napadla a inspirovala k výše uvedené větě, nešlo o tlačení, ale o tah a těch tahounů k získání řepy stačilo o něco méně. Takhle nějak by to ale vypadalo, kdyby nám tu oni výše jmenovaní měli dál vládnout. Pevně věřím, že k tomu nedojde, protože by to byla katastrofa, a to nejen pro náš průmysl, o který se ve zmíněném prohlášení ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) v ČT jedná.

A co že to údajně chtějí vytlačit? Jedná se o šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě nových bloků jaderné elektrárny Dukovany, který oproti původním záměrům nemá být zakotven ve smlouvě mezi energetickou společností ČEZ a jihokorejskou KHNP, jež by měla bloky stavět. Česko ale podle Vlčka bude tlačit na splnění »závazku«, který jihokorejská společnost přijala v době tendru a navíc prý dodržení podílu sama »slibuje«. »Nějakým způsobem to nechceme s tou smlouvou aktuálně provazovat, ale budeme tlačit na dodavatele, aby ten rámec byl naplněn,« uvedl ministr, ovšem bez toho, aby ten »nějaký způsob« alespoň mlhavě nastínil.

Člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač se ho snažil podpořit tvrzením, že zapojení českého průmyslu na stavbě nových bloků z 60 % je jak cílem energetické společnosti jako investora, tak KHNP, která prý již uzavřela asi osmdesát memorand o spolupráci s tuzemskými firmami. Zřejmě nevadí, že většinou nejsou závazného charakteru, kromě snad té, podle níž má plzeňská Doosan Škoda Power dodat pro jaderku parní turbínu.

Připomeňme, že celkem jde o zakázku minimálně, a to minimálně je třeba podtrhnout, ve výši 400 miliard korun. Při absenci závazku ve smlouvě přitom bude záležet jen a jen na hlavním dodavateli, které firmy si přizve ke spolupráci. A je nasnadě, že při jeho rozhodování půjde především, nebo spíše výhradně, o jeho zájmy, v nichž přirozeně největší roli bude hrát předpokládaný zisk. Jsme přece v kapitalismu, i když se nám dnes snaží namluvit, že žijeme ve »svobodě a demokracii«.

Řekněme si to na rovinu: To, že závazek »60 % pro české firmy« jihokorejská firma ve smlouvě nechce, je z hlediska jejího zájmu samozřejmě pochopitelné. Ovšem skutečnost, že na tomto závazku nehodlá trvat ani tuzemská vrchnost, je – budeme-li se držet presumpce neviny – přinejmenším podezřelá. Smrdí to nejen pořádnou korupcí, ale z hlediska českých zájmů v podstatě i vlastizradou (ostatně jako v řadě dalších případů). Jim přece musí jim být jasné, co se dá vytlačit…

Ivan Cinka

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy