Ve Veselí nad Lužnicí si jsou občané rovni, ale ti, co vládnou, si jsou rovnější

Ve Veselí nad Lužnicí vlastní město přibližně 400 bytů, ve kterých je nájem ve výši 66 Kč/m2. Ve Veselí nad Lužnicí je po bydlení v městských bytech dlouhodobý hlad, v pravidelně doplňovaném seznamu žadatelů o městský byt figuruje 60 jmen.

O přidělování bytů jednotlivým zájemcům rozhoduje rada města na základě doporučení bytové komise rady. Rada města také schválila 15. 11. 2021 usnesením č. 491/70/21 s účinností od 1. 1. 2022 Pravidla města Veselí nad Lužnicí pro přidělování obecních bytů do nájmu občanů (https://www.veseli.cz/…855), která mají blíže specifikovat, kdo může o městský byt zažádat, popřípadě jaké důvody mohou jednotlivé žadatele v otázce přidělení městského bytu zvýhodnit. Bohužel tato pravidla neplatí pro každého. Do seznamu žadatelů může být zařazena pouze taková osoba, která není vlastníkem nebo spoluvlastníkem bytu nebo nemovitosti určené k bydlení, v případě manželů (druha/družky, registrovaných partnerů) není vlastníkem nebo spoluvlastníkem žádný z nich, což musí doložit svým čestným prohlášením.

Bytová komise by při posuzování bytů měla přihlížet na počet členů rodiny žadatele o nájem bytu v souvislosti s velikostí bytu, který má město k dispozici, na zdravotní stav žadatele nebo členů rodiny žadatele, zejména nezletilých dětí, na stávající bytovou situaci žadatele, na to, zda žadatel nemá právo užívání jiného bytu, či nevlastní-li nějaký byt nebo nemovitost určenou k bydlení, a k veřejnému zájmu města. Z důvodu zájmu obce je možno pronajmout byt pracovníkům státní správy, samosprávy, státních orgánů a organizací i soukromým osobám působícím na území města, jejichž činností přispívá k plnění důležitých úkolů a potřeb města (např. pracovníci v oblasti bezpečnosti, školství, zdravotnictví apod.). Ze seznamu žadatelů o městský byt může být vyřazen mj. žadatel, pokud při podání, aktualizaci či změně své žádosti uvedl nesprávné údaje, které ho neoprávněně zvýhodní.

V listopadu došlo k velmi zvláštní a nestandardní situaci při přidělování městského bytu. Na jednání bytové komise přednesl její předseda a zastupitel města za KDU-ČSL Mgr. Petr Vach žádost své manželky, se kterou je v rozvodovém řízení o přidělení obecního bytu do nájmu. Zajímavé také bylo, že se zasedání této komise účastnil starosta města Ing. Vít Rada z vládnoucího uskupení Veseláci a SPORT PRO MĚSTO, jehož je KDU-ČSL koaličním partnerem, pravděpodobně, aby žádost budoucí exmanželky předsedy bytové komise podpořil. Ponechme stranou, že se na komisi projednávaly takové záležitosti jako údajné újmy jejich tří dětí sledujících spory rodičů, které prý měla řešit i policie, a členové komise naopak nebyli informováni o podstatnějších záležitostech.

1. Žadatelka o přidělení městského bytu do nájmu nebyla zatím v seznamu žadatelů. Zdá se to jako zbytečná formalita, ale každý z těch více než 60 aktuálních žadatelů o městský byt, ví, že nikdo z běžných občanů nemůže počítat při nedostatku volných bytů s jeho přidělením dříve než za 2-5 let. Mnozí na byt čekají celá léta. Manželka předsedy bytové komise byla ale zařazena do seznamu žadatelů o nájem v městském bytě až po jednání bytové komise.

2. Podle platných podmínek, které schválila současná rada města, nemůže být do seznamu žadatelů zařazen někdo, kdo vlastní či spoluvlastní nějakou nemovitost určenou k bydlení. Manželka předsedy bytové komise je ale spolumajitelkou rodinného domku, který vlastní ve Veselí nad Lužnicí společně s manželem, a tudíž vůbec neměla být do seznamu žadatelů o městský byt zařazena. Mohla být pochopitelně zařazena na základě svého čestného prohlášení, ve kterém tuto skutečnost, která je snadno dohledatelná v katastru nemovitostí, popřela. Ale okamžitě po zjištění, že její čestné prohlášení neodpovídalo skutečnosti, měla být ze seznamu žadatelů vyškrtnuta.

3. V žádném případě není možní v případě manželky použít ustanovení o veřejném zájmu, protože je zaměstnancem nikoli města ale vedoucí Domu svatého Františka patřícího České katolické charitě, která do tohoto sociálního zařízení umisťuje nikoli Veseláky, ale potřebné lidi z celého kraje. Kromě toho celá rodina není rozhodně v bytové nouzi, protože oba zatím nerozvedení manželé vlastní rodinný domek, maminka předsedy bytové komise vlastní ve Veselí nad Lužnicí byt v panelákovém bytě 3+1 a maminka manželky předsedy bytové komise vlastní rodinný domek ve Veselí nad Lužnicí. Bytová komise, které tyto skutečnosti nebyly sděleny, byla naopak dojímána informacemi o osudech tří dětí, vzájemných hádkách a sporech manželů způsobených prý tím, že si žadatelka o byt našla nového partnera, za přítomnosti starosty přidělení městského bytu paní Vachové schválila. Minulou středu rada města její rozhodnutí potvrdila. Pro občany Veselí nad Lužnicí z toho plyne jedno ponaučení, jsi-li kmán, počkej si a řiď se pravidly. Pokud jsi zastupitel města, předseda bytové komise rady města a jsi v koalici s panem starostou Vítkem Radou, tak pro tebe ani pravidla schválená radou města neplatí.

Situace je to o to horší, že v čele města už léta stojí uskupení Veseláci a SPORT PRO MĚSTO (dříve jen SPORT PRO MĚSTO), které má již druhé volební období starostu. Veseláci a SPORT PRO MĚSTO již v předvolební kampani v roce 2018 slibovali dostupné bydlení pro všechny, což podle nich bylo vykoupit pozemky a zainvestovat nové stavební parcely pro občany města, jednat s majiteli vybydlených panelových domů o jejich odkupu za rozumnou cenu a výstavbu nových bytů pro mladé. Tento svůj slib zopakovali jako výstavbu bytových domů v roce 2022. Dodnes nebyl ve Veselí nad Lužnicí postaven bytový dům a zainvestované pozemky pro soukromou bytovou výstavbu nabízejí s vyvolávací cenou na 3280 Kč/m2.

Byty se nestaví, parcely pro soukromou bytovou výstavbu jsou drahé a byty města jsou přidělovány v rozporu s pravidly pro jejich přidělování.

Vedení města, místo toho, aby se snažilo svým občanům, na které dopadl vládní daňový balíček, když už ne ulehčit, tak alespoň výdaje, které může ovlivnit, udržet ve stávající výši, jim svým rozhodnutím loni zvedlo ceny vodného a stočného (o cca 10 Kč/m3, a to navzdory tomu, že cena za nákup vody zůstala stejná jako předloni) a poplatky za odvoz odpadu (o cca 100 Kč na osobu). Sobě si ale vedení města požitky ze zastupitelských funkcí razantně zvýšit nezapomnělo! V tom je stejné jako naše vláda! Letos zdražuje vodu opět.

Už v minulosti byly snahy obejít pravidla pro přidělování bytů, když žádala o byt radní Monika Škrdlová, která vedle chaty, jež byla neobyvatelná z důvodu požáru, vlastnila půlku domu, ale po tlaku ze strany radniční opozice vše stáhla.

Mgr. Jan Mach

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy