Z Vánočního projevu pana premiéra – Děkujeme, že jste se se vším vyrovnali. Příští rok skončí růst cen, Česká republika začne mít zdravé veřejné finance. Investujeme do dopravní infrastruktury, do bezpečnosti a obrany, začnou se projevovat změny ve školství. Dokončíme důchodovou reformu. Je uklidňující a povzbuzující, že mohu mluvit o pozitivních vyhlídkách. Přichází rok naděje. Do roku 2024 můžeme a musíme hledět s optimismem!
Vypadalo to jako třetí vánoční pohádka na ČT. Jenže naše země po 2 letech vlády Petra Fialy, bohužel, nevzkvétá. Jenom rychlá reakce než si půjdu dát raději panáka vánočního vaječňáku – je evidentní, že Petr Fiala tomu, co říká, také sám věří, asi jako jeden z posledních…
Lidsky si jej vážím z doby, kdy byl rektorem Masarykovy univerzity a společně jsme byli u začátku řady úspěšných projektů, které Jihomoravský kraj a Brno posunuly do pozice lídrů vysokého školství, vědy, výzkumu a inovací. O výsledcích jeho pětikoaliční vlády už nic takového jako občan napsat nemohu. Děkovat lidem, že se sami vyrovnali se vším, co přinesla asociální a experimentální politika jeho vlády, mi přišlo už jako výsměch.
A co jiného měli lidé dělat za cenu propadu do chudoby nebo přiblížení se k hranici chudoby? Museli zaplatit nájmy, inkasa, složenky, protože jinak by skončili pod mostem. Nenecháme Vás padnout také nezabralo – poslední měsíc média jen chrlila zprávy o tom či onom zavřeném podniku, který už to prostě neustál a končí. Že se příští rok postaví rekordně dálnic? A kolik let trvá příprava pan premiér tuší? Za to by měl děkovat zpravidla několika vládám a ministrům dopravy před ním. Důchodová reforma? Zřejmě finální útok finančních dravců na poslední velkou hromadu peněz, které dosud spravoval stát. Povinné důchodové připojištění bude také? A jak bude vypadat regulace těch důchodových fondů? Premiér nezmínil vůbec otázku bydlení a státní podpory výstavby dostupných bytů, zejména pro mladé, ale také pro seniory, kteří si nebudou moci dovolit platit vysoké nájemné či inkasa ve velkých bytech »pro vnoučata«. Ani slovo o plíživé tendenci bruselských byrokratů tiše »federalizovat« Evropu, omezit suverenitu národních států. Ticho o migraci. Ticho o euru. A ty pozitivní vyhlídky do roku 2024? Snad jedno z mála, na čem se jako občan s premiérem shodnu, ovšem jinak než myslel on. Budou totiž několikery volby a ty mohou a doufám, že i přinesou výrazné změny v politické mapě v České republice i v Evropě.
Takže na závěr – hleďme do příštího roku skutečně s optimismem, s optimismem, že povětšinou amatéry a teoretiky lidé demokraticky nahradí profesionály a praktiky, kteří začnou okamžitě skutečně řešit hlavní problémy a starosti lidí i celé země.
Michal Hašek