Lze to alespoň dovodit ze státního závěrečného účtu kapitoly státního rozpočtu Ministerstva obrany ČR za rok 2021.
Výše hotovosti poskytnuté dodavatelům jako zálohy na budoucí dodávky v roce 2021 přesáhla 24 miliard korun, z toho ve prospěch amerického vojensko-průmyslového komplexu zastupovaného vládou USA a její Agenturou pro bezpečnostní a obrannou spolupráci to bylo skoro šest miliard korun a dodávka zboží je zatím v nedohlednu.
Od 90. let se ale přístup Američanů k Čechům změnil. Zatímco po vstupu do NATO si americké firmy nechávaly platit až po dodávce zboží (Boeing a L-159), po roce 2015 si nechávají od českého ministerstva vyplácet zálohy. Z podnikání na vlastní riziko se stalo podnikání na riziko českých daňových poplatníků. Oproti Ukrajině je Česko méněcenným zákazníkem. Na Ukrajinu se dodávají zbraně na úvěr, nikdo asi nechce zálohu.
Proč s tím někdo něco z politiků nedělá? Vláda USA evidentně krachuje, když vybírá od svých spojenců na své obchodní závazky zálohy, anebo svému věrnému spojenci nevěří, že dodávku zbraní splatí.
Jan Klán
Pane Kláne zaujala a rozšířila mé znalosti vaše věta :“Zatímco po vstupu do NATO si americké firmy nechávaly platit až po dodávce zboží (Boeing a L-159), po roce 2015 si nechávají od českého ministerstva vyplácet zálohy“. Do dnešního rána jsem žil v jakémsi dezinformačním bludu, že bitevníky L – 159 ALCA se vyráběly v Aeru Vodochody. Nyní vím, že jsme je koupili v USA, a to bez předchozí zálohy. Jistě nejen já, ale i další čtenáři iportaL24.cz obdobné informace ocení…