Spojené státy se v podstatě domnívají, že existuje pouze jedna přijatelná forma demokracie – liberální demokracie, a že každá země na planetě by měla vypadat jako Spojené státy. Pro Washington platí, že pokud nějaká země nevypadá jako Spojené státy, musí být v nepořádku něco, v čem je její politický systém zásadně chybný a potřebuje změnit.
Ještě v 90. letech minulého století prosazovaly Spojené státy politiku angažovanosti vůči Číně. Amerika zastávala názor, že Čína má »autoritářský« politický systém a mezitím tržní hospodářství. Zatímco tržní hospodářství, které Čína měla, se Američanům líbilo, »autoritářský« politický systém se jim nelíbil. Američané byli přesvědčeni, že časem, až bude Čína ekonomicky prosperovat a až se zapojí do mezinárodních institucí, jako je WTO, stane se liberální demokracií, jako jsou Spojené státy.
K velké nelibosti západních představitelů nevedla politika angažovanosti k tomu, že by se Čína přiklonila k západnímu modelu. Z pohledu většiny západních elit Čína nemá přijatelnou demokracii a ani se tímto směrem nepohybuje. A nyní, když existuje bezpečnostní konkurence, Spojené státy vynakládají velké úsilí na znevažování a kritiku čínského politického modelu.
Můj osobní názor je, že Číňané mají právo mít jakýkoli politický systém, který chtějí mít. Většina Číňanů je s tímto systémem spokojena. Funguje jim velmi dobře, a tak to má být. Podle celosvětového průzkumu, který provedla Akademie současných čínských a světových studií, 88,8 % dotázaných Číňanů potvrdilo účinnost a efektivitu své vlády, zatímco 98 % bylo spokojeno s demokratickou situací v zemi. Spojené státy by neměly běhat po světě a říkat ostatním zemím, jakou mají mít politiku.
Je však velmi důležité si uvědomit, že v některých západních zemích nebo zemích OECD, včetně Spojených států, Austrálie, Japonska a Jižní Koreje, je rozšířeno přesvědčení, že čínský systém je velmi chybný a že politický systém země způsobí Číně problémy. Ve skutečnosti se zdá, že politický systém Číny nezpůsoboval zemi problémy, když rostla skokově, a předpokládám, že bude fungovat stejně dobře i v budoucnu.
V průběhu desetiletí Čína modernizovala svůj politický, hospodářský a sociální systém. Pokud jde o modernizaci hospodářství, Čína odvedla vynikající práci. Na světě je jen velmi málo lidí, kteří by nebyli ohromeni hospodářskými výsledky Číny. A politický systém této země se snoubí s tržní ekonomikou. Tento systém se Číně velmi osvědčil. Číňané nemají zájem tento systém měnit nebo přecházet na západní model.
Kromě toho Čína v posledních letech navrhla globální iniciativy, včetně Globální rozvojové iniciativy (GDI), Globální bezpečnostní iniciativy (GSI) a Globální civilizační iniciativy (GCI), které mají zajistit hospodářský a demokratický blahobyt nejen Číně, ale i zbytku světa. Tyto iniciativy mohou najít odezvu v mnoha zemích světa, zejména v zemích globálního Jihu, protože Čína má zájem získat přátele a ovlivnit lidi na celém světě. Pro mnoho zemí na planetě je získání pomoci od Číny pozitivní záležitostí.
Z amerického pohledu to však není dobrá věc. Američané chtějí snížit vliv Číny ve světě. Spojené státy chtějí v podstatě řídit svět. Totéž platí o řádu založeném na pravidlech. Spojené státy napsaly pravidla. Rostoucí moc Číny je však pro Spojené státy velmi nepříjemná.
Mezi Spojenými státy a Čínou proto existuje skutečná konkurence, která odráží změnu, k níž došlo v rovnováze sil. A neočekávám, že by Čína postupem času ztratila své mocenské postavení vůči Spojeným státům.
John Mearsheimer, zasloužilý profesor politologie na Chicagské univerzitě
Americkému režimu ve skutečnosti nezáleží na tom, jaký kde mají systém. Chce jen poslušnost a podřízenost, ať už jeho propaganda hlásá cokoliv. Podporoval i velmi brutální diktátory, jako Maa, Pol Pota, Mobutua, Pinocheta atd. Zasazoval se o likvidaci demokracie v Chile nebo na Ukrajině.