Uprchlická krize může způsobit i prohloubení krize zdravotnického systému

0
902

Podle strategie pro řešení uprchlické vlny z Ukrajiny, kterou nedávno schválila vláda, zaplatí stát za zdravotní pojištění uprchlíků z Ukrajiny až deset miliard korun. Pokud by se počet příchozích přiblížil půl milionu lidí, měli by nárok na pojistné od státu jen půl roku. Později by si ho museli platit sami. Opatření by mělo utečence motivovat, aby si našli práci a pojistné odváděli ze mzdy. Pokud by si zaměstnání nenašli, měli by být po šesti měsících zařazeni do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. Ti mají povinnost odvádět pojistné alespoň ve výši odvodu z minimální mzdy, tedy 2187 korun měsíčně. Státními pojištěnci by zůstali senioři, děti, invalidé nebo uchazeči o zaměstnání, za které stát nyní odvádí 1767 korun měsíčně. Ministerstva zdravotnictví, školství a práce mají také zvážit zavedení povinné zdravotní prohlídky ukrajinských dětí před nástupem na základní, střední a vysoké školy. Pro české děti taková vyšetření povinná nejsou.
Pro nástup do mateřské školy je třeba doložit povinná očkování a děti z Ukrajiny, které nemohou očkování prokázat, mají lékaři zrychleně doočkovat. Podle údajů ministerstva školství nastoupilo dosud do školek a základních škol asi 26 500 ukrajinských dětí. Tyto požadavky budou ovšem znamenat další zátěž pro praktické lékaře pro děti a dorost, kterých je nedostatek již nyní. Ministerstvo zdravotnictví také připravuje podmínky pro zapojení ukrajinských lékařů a zdravotních sester do práce ve zdravotnictví. Mohou pracovat jako stáž pod dohledem dalšího zdravotníka, tři měsíce bez ověření diplomu a až rok bez odborných a jazykových zkoušek.
Resorty zdravotnictví a práce mají za úkol připravit intenzivní tříměsíční jazykové kurzy pro 200 lékařů a 400 sester. I vláda připouští, že pokud by uprchlíků bylo kolem půl milionu, hrozí omezení poskytování ambulantní péče a prodlouží se objednací lhůty na ošetření. Může dojít ke snížení dostupnosti onkologické péče nebo péče o pacienty se vzácnými onemocněními. S Evropskou unií, výrobci a distributory se musí jednat o dodávkách specifických léčiv a vakcín, protože bude nezbytné navýšit množství léčiv na léčbu tuberkulózy, pacientů HIV pozitivních, pacientů s hepatitidou C či onkologické pacienty. Ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol připravit přehled volných kapacit primární i lůžkové péče a také návrh opatření pro případ přehlcení kapacit praktických lékařů, gynekologů a stomatologů. V současné době byly sice kapacity praktických a dětských lékařů posíleny takzvanými UA pointy, které zřídily fakultní nemocnice, ale to vzhledem k nedostatku zdravotníků v nemocnicích není trvalé řešení.
Před současným ministrem zdravotnictví, který proslul svými »kompetentními« výroky, tak stojí těžký úkol. Jako všem předchozím ministrům mu zatím jdou dobře jen personální výměny v přímo řízených organizacích a překvapivě neudělal nic, aby v rámci vládního »šetření v rozpočtu« nepřišlo těžce zkoušené zdravotnictví o potřebných 14 miliard korun. Řešením dlouhodobých problémů se »kvůli válce na Ukrajině« nemá čas věnovat. Snad kromě příslibu, že si budou muset lidé na zdraví »dobrovolně« připlácet. Pacientům tak v důsledku asociální a válečnické politiky pětikoalice velmi reálně hrozí snížení dostupnosti a kvality zdravotní péče. To je pro KSČM nepřijatelné.

Soňa Marková

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here