Ukrajina mnoha tváří

To, že je Ukrajina prolezlá korupcí jako žádná jiná evropská země a ukrajinští neonacisté se mohou bezproblémově projevovat, hajlovat a oslavovat své nacistické předchůdce, je všeobecně známo. Problémy Ukrajiny jsou historické a systémové. Ale EU se o tyto problémy nezajímala. Nezájem panoval i o příčiny velké ilegální i legální migrace Ukrajinců na Západ, a to už dávno před SVO. K válce vůbec nemuselo dojít. Rusové jasně dali najevo, že je pro ně nepřekročitelnou hranicí začlenění Ukrajiny do NATO, neboť hned poté by se na Ukrajině rozmístily americké základny v bezprostřední blízkosti Ruska, a navíc hrozil problém se Sevastopolem. To nemohli Rusové v žádném případě připustit.

Ukrajina podala k Mezinárodnímu soudnímu dvoru OSN v Haagu žalobu, ve které byla Ruská federace označena za agresora. Ten ve svém verdiktu z 31. 1. 2024 zamítl žalobu a zároveň odmítl údajnou podporu Ruska terorismu separatistů na východě Ukrajiny. Soud rovněž odmítl ukrajinské obvinění, že Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika se jeví jako »teroristické organizace«. Rozhodnutí Mezinárodního soudu OSN v Haagu je pravomocné a konečné!

Okolnosti Rusko-ukrajinského střetu připomínají události tzv. Karibské krize v roce 1962. Reálně hrozilo, že vzniklá situace přejde v jaderný konflikt mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Američané tehdy rozmístili své rakety v Turecku a v Itálii. Sovětský svaz na to reagoval umístěním raket na Kubě. Spojené státy válečnými loděmi zahájily blokádu Kuby a hrozily, že Kubu vojensky napadnou. To by byl poslední impuls k zahájení třetí světové války. Naštěstí se oba tehdejší lídři USA a SSSR, J. F. Kennedy a N. S. Chruščov, nakonec dokázali dohodnout a k nukleární válce nedošlo. Američané stáhli rakety z Itálie a Turecka a Sovětský svaz z Kuby. A aby se mohlo napříště předcházet podobným krizovým situacím, vybudovalo se přímé spojení mezi Bílým domem a Kremlem, mediálně označované jako »červený telefon«. Dnes tato »horká linka« byla ze strany USA zrušena.

Válka je darem pro psychopaty, brutální násilníky a kriminálníky. Ani výslech zajatých vojáků neprobíhá při pití kávy se zákuskem. Válka je mašinérie, která v každém člověku, dříve nebo později, uvolní ty nejhorší lidské vlastnosti. Za násilí a hromadné zabíjení, které si mohou jednotliví vojáci dovolit v průběhu válečných operací, by v mírovém období byli odsouzeni na doživotí nebo k trestu smrti. Ale v době války se za tyto zločiny rozdávají vyznamenání.

Každý normální člověk ve válce buď zhrubne, nebo se psychicky naruší. Analytik Mike Whitney cituje bývalého plukovníka americké armády Douglase Macgregora, který hrál významnou roli ve válce v Perském zálivu a při bombardování Jugoslávie: »Celému konfliktu jsme se mohli vyhnout, kdybychom jednoduše uznali legitimní zájmy Moskvy na dění na Ukrajině. … Mohli jsme tedy mírotvorně zasáhnout hned na začátku a přivést obě strany k uzavření příměří. Ve skutečnosti jsme nechtěli Rusům posledních 10 nebo 20 let naslouchat, jaké mají obavy z toho, co se děje uvnitř Ukrajiny.« Ze strany Ruska existuje oprávněná obava kolem Ukrajiny, kde se tolerují neonacistické tendence, a která chce vstoupit do EU a NATO. A právě NATO několikrát potvrdilo, že jde o instituci útočnou (Libye, Irák, Afghánistán atd.), a proto je z hlediska Ruska evidentní hrozbou. Dovede si někdo představit, jak by zareagovaly Spojené státy v případě, že by Rusové uzavřeli dohodu s Mexikem o zřízení ruských základen na jeho území? Reagovaly by obdobně jako Rusko, které nepřipustí základny NATO na Ukrajině. To nám vládnou hlupáci či diletanti, že nedokážou tuto elementární pravdu pochopit? V politicky a mocensky rozděleném světě není ani pravda, ani suverenita zemí rovnoměrně rozdělená.

A tak díky podpoře Západu se v některých oblastech Ukrajiny vesele válčí, s občasnými ukrajinskými výkřiky o ofenzivě, ve které poženou ruské vojáky na východ. Nevyšel ani názor amerického think-tank Institutu pro studium války (ISW), že ruské síly nebudou schopny uskutečnit výraznější ofenzivní operaci. Proto mnohačetný ruský průlom fronty jižně od Pokrovska vyvolal paniku jak mezi nižšími ukrajinskými frontovými veliteli, tak mezi vysokými kyjevskými politiky. Ti vyzvali k okamžitému vybudování kruhové obrany ukrajinských měst na východním břehu Dněpru, a to na linii Dněpropetrovsk, Pavlograd, Izjum. Michal Svatoš ve svém článku uvádí, že po prolomení fronty došlo k rychlému postupu ruské armády v několika směrech a hrozí obklíčení desetitisícům ukrajinských vojáků. Ukrajinská média z Pokrovska už přestala, na rozdíl od kyjevských médií, zastírat pravdu o ruské převaze na doněckém bojišti. Kromě generála Romaněnka a velitele Mučnoje citovala i známého válečného experta Serhie Zguretse, který vystudoval Harvardskou universitu a je komentátorem rádia Svobodná Evropa. Tento expert přiznal, že ukrajinská armáda nedokáže ve městech bojovat s Rusy, a že ztráty v městských bojích jsou 1 ku 1, což si Ukrajina už nemůže dovolit.

K tomu, nebo právě proto, bývalá pravá ruka Zelenského, Alexej Arestovič, prohlásil, že Ukrajinci jsou idioti, když neukončili válku včas.

Pochybné eurounijní pojetí demokracie se projevuje také v tom, že se za »správný názor« připouští jen ten jediný bruselský pohled, vedený výhradně v direktivním stylu. Jednoznačné direktivy v přístupech a postupech ve stanovených oblastech jsme si přehršle užili v odsouzeném předchozím režimu. Jak se zdá, tak EU se zhlédla v těchto zavrženíhodných stylech. Poslední ukázkou zpitvořené demokracie je až nestoudná kritika předsedy Vlády SR, pana Fica, za jeho vystoupení v ruské televizi. K této situaci si dovolím parafrázovat mého přítele novináře, který má systémové uvažování a zachoval si kritiku rozumu: Dokud se bude v prvé řadě posuzovat, kdo to nebo co řekl, a nikoli, zda je to pravda, na základě ověřitelných argumentů, a ne na základě momentálních ideologických názorů, nic se nezmění. Jsem zvědavý, když Trump vyhraje volby, jak rychle budou tito chytrolíni převlékat kabáty. Včetně našeho předsedy vlády.

Předseda vlády SR, Robert Fico, ve svém rozhovoru pro ruskou TV stanici Rossija-1 nesdělil žádnou pomluvu, nenabádal k trestné činnosti a nezasahoval do mediálních aktivit premiérů cizích států. Pouze vyjádřil podporu jedinému rozumnému řešení Rusko-ukrajinského konfliktu, kterým je diplomatické jednání o míru. V tom se odlišuje od Západu, který podporuje válečný konflikt. Proto je kritika Fica za jeho televizní vystoupení zcela absurdní a ukazuje na Západem deformované pojetí demokracie. Je také důkazem totalitního myšlení v EU, neboť tato instituce vyžaduje povinné sdílení jen jediného »správného« bruselského názoru. A kdo tak nečiní, nemá v eurounijní politice co dělat.

Zajímavé je, že nikomu z Ficových kritiků nevadí západní arogance moci vůči všem, co nestojí s nimi v jednom šiku. Stačí připomenout neuvěřitelně drzé vystoupení britského velvyslance v Bratislavě Nigel Bakera, který Fica tvrdě kritizoval za jeho televizní rozhovor. Styl kritiky byl veden formou panské nadřazenosti. Ale to narazil. Fico z Pekingu, kde byl na oficiální návštěvě Číny, okamžitě na tuto nevídanou nehoráznost britského diplomata zareagoval. V rámci této návštěvy dokázal uzavřít s Čínou významnou dohodu o strategickém partnerství, která Slovensko posílí na mezinárodním poli, neboť je určitou pojistkou. Já k britskému diplomatickému faux pas dodávám. Britové se nemají co chlubit svými předsedy vlád, mimo Winstona Churchilla. Neville Chamberlain se nestoudně paktoval s Hitlerem tak, že mu dopomohl k Mnichovské zradě. Tony Blair se zase proslavil podporou americké lži o zbraních hromadného ničení v Iráku, která se stala záminkou pro válku v Zálivu. V roce 2016 se za tuto svoji chybu omluvil. Ani B. Johnson se nemá čím chlubit kvůli mírovým jednáním o příměří na Ukrajině.

Proto si dovoluji zmínit některé myšlenky z Ficova televizního rozhovoru, kteří mnozí kritizují, aniž by ho viděli. Úvodem zdůraznil, že odmítá politiku rusofobie nebo čínofobie a politiku jen jednoho povinného názoru. Každá válka, i ta na Ukrajině, jednou skončí. Úkolem politiků není vytvářet novou železnou oponu mezi Ruskem a Evropou, ale naopak standardizovat vzájemný vztah pro lepší budoucnost. Poděkoval za otázku ohledně jeho zdraví po atentátu a dodal, že má pocit, že existují lidé, kteří jsou nespokojeni s tím, že to nakonec dopadlo dobře. Obává se, že může na Slovensku dojít k podobným útokům. Ale lidé se nesmí dát zastrašit.

Jako předseda Vlády SR prosazuje suverénní politiku své země tak, aby se orientovala na všechny čtyři světové strany. To svého času prosazoval i ministr zahraničí Jiří Dienstbier pod označením zahraniční politika »všech azimutů«, neboť tato politika je zárukou suverenity země. Orientaci jedním směrem jsme už ve své nedávné historii zažili. Tenkrát se učilo, že se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak. Dnes se v tomto tvrzení pouze zaměnil Sovětský svaz Západem. Ale jde o stejný vazalský vztah. To je také jeden z důvodů jeho cesty do Číny. Nejen s Ruskem, ale i s Čínou by měla mít EU vyvážený vztah.

Na Slovensku je bouřlivá atmosféra a opozice hlásá různé nesmyslnosti, jako že Fico a spol. jsou Putinovi agenti. Tato nedobrá situace může natolik někoho ovlivnit, že se rozhodne násilím demonstrovat svůj nesouhlas. Bohužel celková agresivita a napětí v Evropě dosahují extrémních hodnot. Propaguje se iluze, že eurounijní názory jsou neomylné a nejlepší na světě. Lze jen doufat, že v krátkém čase opět zvítězí zdravý rozum, který se projeví i ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině.

Sdělil, že na tento konflikt má odlišný názor než je ten jediný, Bruselem přípustný, a proto se často vůči Ficovi objevuje zlovolná kritika. Nedávno se oslavovalo 80. výročí Karpatsko-dukelské operace, kdy Rudá armáda ve spolupráci s 1. československým armádním sborem osvobodila první obce na Slovensku. Na oslavu přišel člověk s nabitou zbraní a pravděpodobně by ji použil, pokud by se dostal do střelecké blízkosti Fica. Jednalo se o jeho oponenta ovlivněného nenávistnými komentáři ze strany některých médií za Ficovy postoje k válce na Ukrajině. Naštěstí ho bezpečnostní složky nevpustily do VIP prostoru, neboť se při kontrole zjistilo, že má u sebe nabitou zbraň.

EU nechce slyšet, že původní myšlenka využít válku na Ukrajině k oslabení Ruska nefunguje. Tato strategie nevyšla a konflikt vede jen k dalšímu zmaru. Přitom všichni v EU vědí, že sankce nefungují, ale o to více negativně ovlivňují ekonomiku EU. Také se ví, že Ukrajina není schopná zvítězit. Ale všichni si odmítají přiznat vlastní vinu na tomto konfliktu. Proto jediným rozumným řešením je tlačit Rusko, Ukrajinu a Spojené státy, aby si sedly za jednací stůl. Bohužel se ukazuje, že o to ani dnes není zájem a EU nadále vojensky a finančně podporuje konflikt na Ukrajině namísto snahy o mírové jednání. Přitom se ví, že k těmto jednáním musí dojít, nechceme-li 3. světovou nukleární válku.

Fico také zdůraznil své přesvědčení, že použití ruské vojenské síly na Ukrajině bylo porušením mezinárodního práva. Ale dodal, že to mělo jasné příčiny, o kterých se oficiálně raději nemluví.

Zmínil se také o neuvážených rozhodovacích procesech EU. Příkladem je právě Green Deal, který způsobuje energetickou drahotu a odchod řady firem do USA nebo Číny. Jeho důsledkem je ztráta eurounijní konkurenceschopnosti. Dalším velkým a neřešeným problémem je ilegální migrace a s ní nárůst kriminality a dalších problémů. Tvrdé řešení ilegální migrace se prakticky nahrazuje jen přerozdělováním migrantů. Přitom mnozí z nich se nemíní integrovat, protože ta jejich kultura je s tou naší zcela nekompatibilní.

Sdělil, že ho velmi rmoutí ideologické překrucování historie, neboť se zapomíná, kdo nás skutečně osvobodil. Proto zdůraznil, že pokud dostane z Ruské federace příští rok pozvánku na oslavu ukončení 2. světové války, určitě a rád do Moskvy přijede. Byla to právě Rudá armáda, která nesla hlavní tíhu boje proti německému fašismu.

V dalším rozhovoru se vrátil k Ukrajině. Myslí si, že ti, kteří podporovali tuto válku od samého počátku, si nechtějí přiznat svůj omyl. V roce 2022 se na stole objevily reálné dohody jak tento konflikt ukončit. Ale někdo přišel a řekl ne, neboť musíme tento konflikt využít na oslabení Ruské federace. Je nepřijatelné, aby se stávající vzájemné masové válečné vraždění dvou slovanských národů nadále podporovalo Západem jen proto, že si někdo myslí, že položí Ruskou federaci na kolena. Proto je zapotřebí podporovat všechny mírové iniciativy, které mají nějaké rácio a vedou k ukončení konfliktu. Slovensko je připravené poskytnout území na případná mírová jednání. Čím déle se bude konflikt prodlužovat, o to větší cenu bude muset Ukrajina zaplatit. Zároveň zdůraznil, že Ukrajina by neměla být členem NATO, neboť by se stávající problém konfliktu nevyřešil. Ale Slovensko plně podporuje její vstup do EU.

Problém Ukrajiny není možné vyřešit bez účasti USA, Číny, Ruské federace a Ukrajiny. USA mají nejenom politicko mocenské zájmy na Ukrajině, ale také velké ekonomické. Stačí vzpomenout americkou skupinu Black Rock.

Poplašnou zprávu, že Rusko chce po Ukrajině zaútočit i na Evropu, mohou šířit jen lidé, kteří nerozumí vojenské problematice, nebo ti, kteří tím sledují zlý úmysl. Stačí připomenout dvacetiletou okupaci Afghánistánu armádami členských zemí NATO a jak to dopadlo? Téměř úprkem opustili tuto zemi. Máte-li dostatečně silnou armádu, můžete slabšího nepřítele ovládnout. Ale co dál? Musíte vytvořit hustou síť vojenských posádek, protože místní okupaci nepřijme a bude vést trvalý guerillový boj. Jinak řečeno okupace rozsáhlého území bude vyžadovat velký počet okupačních vojsk, což bude trvale odčerpávat pracovní síly, protože vojáci nic nevyrábí a naopak spotřebovávají. K této nesmyslné vojenské avantýře by se mohli rozhodnout jen samí idioti. A Ruskou federaci a velení armády určitě hlupáci neřídí. Tak kdo má zájem na světovém konfliktu, který by byl od samého počátku nebo od nějaké fáze bojů jistě nukleární? Za šíření poplašné zprávy jsou snad tresty, nebo ne? Postavme šiřitele těchto blábolů před soud!

Na otázku o vztahu Fica k volbám prezidenta Spojených států odpověděl, že lidsky mu je bližší Trump, protože i na něho atentátník střílel. Zároveň prohlásil, že nerad vstupuje do vnitřních záležitostí kterékoliv země. Na dokreslení vzpomenul příhodu. V rámci přípravy na odlet do Číny mu někdo z poslanců vzkázal, aby při své návštěvě vytknul čínskému vedení jejich způsob řízení, lidská práva atd. Na to mu Fico odpověděl, že máme být čínskému vedení vděční za to, že dokáže řídit tak obrovský stát s více než miliardou lidí, při zachování stability země s výkonnou světovou ekonomikou. Nikdo nemá právo zasahovat do řízení cizího státu, zvláště jedná-li se o lidi se zcela jinou mentalitou a odlišným historickým vývojem. Oni si vybrali vlastní suverénní cestu a my nemáme právo je za to kritizovat.

Na otázku zda si myslí, že dojde k jaderné válce, sdělil, že na to odmítá odpovědět, protože když je země jadernou velmocí, jakou Ruská federace je, a někdo má pocit, že může porazit jadernou velmoc, tak je v hlubokém a nebezpečném omylu. Proto doufá, že vládní politici mají alespoň tolik rozumu, aby o této variantě ani nepřemýšleli. Tak jak se s jistou lehkovážností hovořilo o tom, jak se výbuchem zlikvidoval North Stream, a nepátrá se po aktérech tohoto teroristického útoku, existují jistě i tací, co se stejnou lehkostí hovoří o možnosti světové nukleární války. Je to tak hrozná událost, že normální člověk, se zdravým rozumem, musí tuto variantu vyloučit.

Na otázku, jak sankce proti Rusku ovlivnily ekonomiku SR, odpověděl, že pokud by nějaké sankce ohrožovaly slovenské ekonomické zájmy, tak by s tím nikdy nesouhlasil. Jako příklad uvedl, že Slovensko je orientované na jadernou energetiku a na Slovensku jsou reaktory ruské výroby s ruským palivem. Vše je bezpečné a kvalitní. Pokud by přišly sankce na jadernou energetiku, pak by využil práva veta, pokud by ještě existovalo. V EU je snaha toto demokratické právo zlikvidovat. Sankce mají význam, pokud fungují jen tam, proti komu jsou určené. Ale sankce, které v první řadě poškozují vlastní zemi, jsou nesmyslné, protože ji dostanou do vlastní pasti.

Pokud by konflikt pokračoval, pak jejím důsledkem bude Ukrajina neobyvatelná pro civilní obyvatelstvo, a dojde k masovému exodu Ukrajinců do EU, pro kterou by nastal velký problém. Na desítky milionů migrantů není Evropa připravená. Cui bono? Kdo by z takové situace měl prospěch? Evropa určitě ne! Ale ještě horší variantou by byla jaderná válka. Ptám se: Kdo chce tuto hrůzu zažít, kdy přeživší by záviděli mrtvým?

Lze konstatovat, že Slovensko a Maďarsko mají předsedy vlád, kteří sice nejsou neomylní, ale na rozdíl od jiných, neztratili kritiku rozumu. Fico i Orbán hájí zájmy svých občanů a suverenitu obou zemí. A to přesto, že někteří občané si to neuvědomují, neboť systémové uvažování nahradili ideologickým myšlením.

František Krincvaj

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy