Ten pokrok…

Tak nějak bývalo zvykem, že konec starého roku se odehrával v očekávání toho nadcházejícího. Jistě, často vyvstávaly obavy z budoucnosti a diskutovalo se o mnohých rizicích, současně ale vždy existovala nějaká naděje, nějaký příslib, když už ne co se politiky a vedoucích představitelů týče, tak třeba alespoň v oblasti vědy a technologického pokroku. Jaké ale máme vyhlídky letos? Jaké že to světlé zítřky můžeme očekávat? Pojďme se rovnou podívat na některé současné pokrokové myšlenky na Západě, který je vždy o něco napřed, i k nám se ale jejich výdobytky brzy dostanou.

Tak například vláda Spojeného království již zahájila veřejnou kampaň za úsporu plynu a elektřiny. Britové jsou vyzýváni, aby snížili teplotu v kotlích a zabránili úniku tepla okny a dveřmi. Současně se ve Velké Británii otevírá více než 3700 »teplých bank«, kam se mohou obyvatelé přijít ohřát, pokud nemají doma dostatečné teplo. Deník Independent píše, že v zemi jsou nyní populární bezplatná sociální centra, knihovny a kostely. Příchozím se nabízí komfortní posezení v teple s horkým nápojem.

Britské poselství tak vyznívá jasně a vcelku tedy jako návrat ke kořenům – společnému posezení u »ohňů« při vzájemném ujišťování se o tom, že zima již brzy jistě skončí a letos jí ještě určitě přežijeme. Naproti tomu třeba finský způsob se zdá býti o něco radikálnější. Na zimu jsou Finové zvyklí, vládní doporučení nejspíš právě proto směřuje do jiných sfér a to mnohem intimnějších. Je jim totiž doporučováno, aby šetřili tím, že se pokud možno budou co nejméně umývat. Omezení hygienických návyků přesto nejspíš nestačí, i ve Finsku ceny rostou, podniky krachují… Hezká vizitka pro zemi, která byla vzorem západní prosperity.

To naopak Švýcaři jsou vysoce pragmatičtí lidé. To, co EU nadále prezentuje jako nádech budoucnosti, tedy elektromobilitu, už Švýcaři jasně označili za přítěž. Kvůli možnému přetížení sítě tak bude ve Švýcarsku provoz elektromobilů výrazně omezen. Osobní elektromobil bude možné používat pouze k činnostem, jako je dlouhá cesta do práce, nákupy základních potravin nebo návštěva lékaře. Rychlost na dálnicích se pak sníží ze 120 na 100 km/h. Nejde ale pouze o elektromobily. Pokud totiž nebudou přijatá opatření dostatečná, bude režim rozšířen i na domácí spotřebiče. Například pračky bude možné používat při teplotě nejvýše 40 °C a chladničky lze chladit na teplotu nejméně 6 °C…

Existuje ale země, kterou o nesmyslnosti elektromobility nikdo nepřesvědčí, možná právě proto, že ona sama tuto myšlenku až brutální silou od samého počátku prosazuje. Země natolik odvážná, že raději uvrhne sebe a své satelity do temnot středověku, než aby uznala nesmyslnost svého počínání. Německo.

Musí se jim ovšem nechat, že to říkají narovinu. Na téma středověku se tam totiž už rozvinula čilá diskuse. Konkrétně se řešilo, jak se můžeme ze středověku poučit, a výsledek? Méně se sprchujte, méně jezděte autem a travte více času v kuchyni – za starých časů to byla jediná vytopená místnost. Ještě lépe je sedět u ohně, tam se rodily nové myšlenky a kultura.

Za mě osobně to jsou tedy moc pěkné vyhlídky. Jelikož ale jako německý satelit příliš na výběr mít nebudeme, tak holt našplíchat se deodorantem, dva svetry na sebe a pěšmo kupředu se vztyčenou hlavou přímo do onoho středověku. Nebo bychom to klidně mohli nazvat moderní terminologií – vzhůru k tomu našemu zářnému zelenému údělu…

Tomáš Cinka

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy