Všimněte si jedné věci – kdyby agentura Reuters oznámila, že Spojené státy se chystají dnes odpoledne nebo zítra dopoledne vyhladit Rusko, česká média by se přetrhla, jen aby tuto informaci dostala mezi obyvatelstvo co nejdříve. Následující zpráva však zřejmě není pro české novináře tolik atraktivní, aby stála aspoň za zmínku. Chápu, nehodí se. Ona totiž vypovídá o tom, že znesvářené strany jsou ochotny jednat, což není Fialův styl. Jeho poskok Pojar totiž právě teď domlouvá v Kyjevě další dodávky zbraní z ČR na Ukrajinu. O to se domácí mainstream zajímá především. Posuďte sami.
Washington 14. července (Reuters) – Spojené státy se ve čtvrtek snažily usnadnit vývoz ruských potravin a hnojiv tím, že ujistily banky, přepravní a pojišťovací společnosti, že tyto transakce neporušují sankce Washingtonu uvalené na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Umožnění těchto ruských vývozů je klíčovou součástí pokusů OSN a tureckých představitelů zprostředkovat s Moskvou balíčkovou dohodu, která by umožnila také dodávky ukrajinského obilí z černomořského přístavu Oděsa, které byly zablokovány válkou. Písemné vysvětlení USA přišlo den poté, co se v Istanbulu sešli představitelé Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN k jednání o obnovení ukrajinského vývozu obilí. Turecko oznámilo, že se zúčastněné strany vrátí k jednacímu spolu příští týden, aby podepsaly dohodu. »Spojené státy důrazně podporují úsilí OSN o to, aby se ukrajinské i ruské obilí dostalo na světové trhy a aby se snížil dopad války na celosvětové dodávky potravin a jejich ceny,« uvedlo americké ministerstvo financí v informačním dokumentu. Válka na Ukrajině způsobila prudký nárůst cen obilí, kuchyňských olejů, pohonných hmot a hnojiv, což vyvolalo celosvětovou potravinovou krizi. Eduard Zernin, šéf Ruského svazu vývozců obilí, označil krok USA za »akt dobré vůle« a »skutečný krok v boji proti hladu ve světě«. »Upřímně doufáme, že ostatní zúčastněné země budou následovat tohoto příkladu a vydají potřebná vysvětlení a licence, aby odstranily skryté sankce, které brání dodávkám obilí do zemí v nouzi,« řekl agentuře Reuters.
Moskva odmítá odpovědnost za zhoršení potravinové krize a obviňuje spíše mrazivý efekt západních sankcí, které zpomalily její vlastní vývoz potravin a hnojiv, a Ukrajinu, která zaminovala její černomořské přístavy.
Ukrajina a Rusko jsou hlavními světovými dodavateli pšenice a Rusko je také velkým vývozcem hnojiv, zatímco Ukrajina je významným producentem kukuřice a slunečnicového oleje. Americké ministerstvo financí dalo jasně najevo, že prodej a přeprava zemědělských komodit, stejně jako léků a zdravotnických prostředků, je povolena a nebude porušením řady sankcí, které Washington na Rusko uvalil.
Washington rovněž zdůraznil, že na ruskou výrobu, produkci, prodej nebo přepravu zemědělských komodit, včetně hnojiv, se nevztahují žádné sankce a že poskytování pojištění nebo zajištění pro přepravu nebo dopravu těchto produktů není zakázáno. Když se v květnu rozběhla jednání pod vedením OSN o oživení vývozu potravin z Ukrajiny a Ruska, velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová uvedla, že Washington je připraven poskytnout písemné záruky – známé jako »komfortní dopisy přepravním a pojišťovacím společnostem v souvislosti s ruským vývozem«.
Marie Krejčíková