Stačilo!?

Společnost pociťuje potřebu funkční parlamentní opozice. Společnost cítí nezbytnost zastoupení levice v parlamentě. V něm skutečná politická opozice není, je to opozice spíše virtuální: Hnutí ANO 2011 a zejména Strana přímé demokracie (SPD) za dobu svého působení parlamentně existují bez viditelných výsledků; jde o opozice slovní, hlasitě kritizující, ovšem bez zdaru. V četných záležitostech o opozici ani nejde, zejména ANO 2011 nejednou současnou koalici podporuje.

Politická scéna potřebuje demokratickou a moderní levicovou stranu, hnutí. O integraci levé částí politického spektra se některé subjekty snaží; kupř. Spojení demokraté − sdružení nezávislých (SD-SN), Sociální demokracie (SOCDEM), Česká suverenita sociální demokracie (ČSSD), Česká strana národně sociální (ČSNS).

Výrazně o to usiluje Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). Cesta do Sněmovny nebude zejména poté, co se KSČM za předchozího předsedy JUDr. Vojtěcha Filipa odebrala ze Sněmovny na ulici, lehká. Tři dekády od voleb do České národní rady v roce 1992 do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021 měla KSČM v nejvyšším patře politiky zastoupení nepřetržitě. Návraty jsou nejtěžší. Nyní by se tak mělo stát pod hlavičkou politického hnutí »Stačilo!« (vykřičník je součástí názvu).

Eurovolby: Mimořádný volební výsledek »Stačilo!« − poslankyní Evropského parlamentu opět Kateřina Konečná (neposkvrněná politička vždy a všude za KSČM), poslancem Evropského parlamentu Ondřej Dostál (2021 do 09/2022 v Pirátské straně, do EU v rámci »Stačilo!« za »Spojení demokraté − sdružení nezávislých, SD-SN«). Mimořádný výsledek v eurovolbách (06/2024) byl dán osobností KK; byla to její one women show. Výsledek 9,56 %.

Krajské volby: Výsledek krajských voleb (09/2024) »Stačilo!« byl tažen především dozvuky one women show z eurovoleb. Krajské volby byly další zkouškou. Úspěšnou. Různě, podle krajů.

Pro tyto volby bych označoval uvedené hnutí jako »Stačilo!« 1.0, i když koaliční spojení stran byla různá; pro sněmovní volby bylo založeno »Stačilo!« 2.0 (viz), IČ: 22142631. Personálního složení se pozměnilo, spiritus agens zůstává.

Sněmovní volby 2025: Paní KK a její »Stačilo!« 2.0 jsou na politické scéně ze strany politické levice a hnutí národně zaměřených velmi žádanou (politickou) nevěstou, a na opačné (pravicové) straně politického spektra nevítané, protože jde pro pravici o nebezpečný ledoborec kormidlovaný schopnou političkou.

Terén politického minového pole před sněmovními volbami 2025, čili co »Stačilo!« var. 2.0 čeká a nemine: Úskalí pro »Stačilo!« 2.0 jsou vnější a vnitřní. Jsou jimi obviňování z politických mimiker, spojování nespojitelného, juvenilní politická orientace, převaha praporovny nad badatelnou.

Politické mimikry. Politické hnutí »Stačilo!« i v inovované podobě (2.0) je a bude podezříváno/osočováno/ostouzeno z politických mimiker. Nejvýstižnější, protože stručná a zřetelná charakteristika pojmu mimikry byla podána ve filmu »Cesta do hlubin študákovy duše«, komedie ,Československo, 1939, režie Martin Frič; septimán Antonín Peterka (R. A. Strejk) na otázku profesora přírodopisu Matulky (Jindřich Plachta) co to jsou mimikry (?) odpovídá: Mimikry je, když se ztratí … motýl.Tedy, že se Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), jako tvůrce »Stačilo!« 1.0 i 2.0, chce ztratit v kandidátce/kách s dalšími, jinými politickými stranami a kandidáty (jinostraníky, nestraníky). Političtí odpůrci budou stále a silněji tvrdit: lupus pilum mutat, non mentem. A budou hledat pravou DNA.

Ostatní politické strany, zejm. t. č. vládnoucí strany pěti/čtyřkoalice, hnutí »Stačilo!« dosud hodně podcenily; a tak se proti němu nyní spojí. Započne ideologická propagandistická válka. Bude to hustý a bude to mít vyšší level (a web forum24.cz už osamocen nezůstane). Vinění z politických mimiker bude hlavním propagandistickým argumentem. Mainstreamoví politici a mainstreamová média se ve svaté válce proti levému »Stačilo!« 2.0 sdruží.

Je »Stačilo!« 2.0 na více či spíše méně inteligentní (o to však nebezpečnější, protože pro mnohé voliče přitažlivější) propagandistické ataky na spojení »Stačilo! = KSČM« připraveno?

Spojování nespojitelného. Spojování nespojitelného může být pro »Stačilo!« 2.0 vážným problémem − ve filmu »Slasti Otce vlasti« z roku 1969 Miloš Kopecký v roli krále Jana Lucemburského tak sice politiku charakterizoval (ale to byl jen film a ještě navíc komediální); součinnost má při politickém spojování meze.

Červenou nepřekročitelnou lajnou zcela určitě je spojování s destruktivními společenskými silami, které si nesou zásadní negativní politické a celospolečenské stigma − sjednotitelem a rozmnožitelem současné levice nemůže být ledaskdo; už jen poskytnutí přístřeší takovým silám může upřímné hnutí politicky potřísnit. Vyjádřeno ekonomicky – je vhodné distancovat se od subjektů produkujících negativní politické externality, vyvíjejících politickou činnost, která jiným politickým činitelům, pokud se s nimi jakkoliv spojují, způsobují negativní politické náklady, totiž záporný obraz ve společnosti.

Obtíží může být seskupování se na jedné kandidátce »Stačilo!« 2.0, konkrétně v nesourodosti politických proudů vlévajících se do ní; pokud ovšem absolutní většinu nebudou na kandidátkách mít volební uchazeči komunističtí (s legitimací, či bez ní). Nesourodé proudy neznamená politicky navzájem nesouhlasné, nesourodé je charakteristika významná pro voliče; nesourodost mohou voliči vnímat kupř. ve spolupráci se souhlasnými politickými proudy, které se však pohybují u mezní levé politické kantny, a vypadly tak z Overtonova okna; jsou to případy, kdy jde o minulou přítomnost.

Juvenilní politická orientace. Už v krajských volbách »Stačilo!« 1.0 zvolilo juvenilní politickou orientaci vyjádřenou věkovým složením kandidátů; kandidátky byly personálním uspořádáním orientovány na voliče ve věku 40+/-. Juvenilní politický směr může být zálibný, jeho pionýry byla politická strana Piráti; té se juvenilní politická orientace jako marketinkové zaměření v minulých sněmovních volbách, spolu s propagandou, že jde o velmi vzdělané lidi zejm. v oboru IT technologií (což se ukázalo jako nepravdivé), osvědčila.

Nemůže být juvenilní politická orientace daná pouze politickým marketingem kontraproduktivní? Možná by bylo dobré položit si otázku, proč by voliči mimo, zejm. výrazně nad tento věkový diapazon, měli uvedené hnutí ve sněmovních volbách volit (?). Přece jenom − kupř. politické hnutí ANO 2011 je polickým proudem catch-all party astejně jakoostatní politické strany není věkem kandidátů a tím ani voličů omezeno, handicap juvenilní politické orientace jiné strany nemají. Nebude v aktuální společenské situaci všeobecně vytvářené a podporované gerontofobie prononsovaná juvenilní orientace spíše brzdou, než užitkem? Myslím, že ANO 2011 i z hlediska tohoto parametru může »Stačilo!« 2.0 voličsky kanibalizovat.

Poměr zastoupení praporovny a badatelny. Jako praporovny bývaly (takto odpuzující češtinou) označovány místnosti na uchovávání praporů, transparentů, mávátek a dalších manifestačních instrumentů (bylo přece potřeba pravidelně něco manifestovat). Každá strana má svou praporovnu a své praporečníky; manifestanti mávají prapory a bouří na veřejných prostranství. Aktivita praporovny má svůj vliv – praporečníci a jejich řečníci jsou na nich vidět; ovšem jen krátce a s malým interpersonálním dosahem; aktivita badatelny je mnohem trvalejší a se zásahem násobného množství adresátů sdělení. Obtíží se může stát převaha praporovny nad badatelnou. Pokud politický proud s veřejností komunikuje převážně praporovnou, není to efektivní (chce se mi ošklivě, a uznávám, že zjednodušeně napsat, že mávat je jednodušší, než myslet). Ano, protestní straně více sluší praporovna; badatelna přiléhá straně konstruktivní. Mají politické strany, hnutí prezentující se jakopřevážně (či dokonce výlučně) protestní vůči establishmentu (»této vlády už stačilo«) v současnosti podstatnější šanci? Nutná je, jako přidaná politická hodnota, program pozitivní. Vystoupení praporovny nejsou trvale intersubjektivně sdělitelné; produkty badatelny ano.

Do sněmovních voleb 2025 je dost času; prozatím nestačilo.

Závěrečná poznámka: Má tvrzení jsou přímočará; to proto, abych problémy zvýraznil.

PhDr. Vladimír Pelc, politický analytik

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Pokud do k Stačilo vstoupí SOCDEM bude mít toto uskupení dvě silné tváře, Konečnou a Maláčovou.
    Bohužel v rámci SOCDEM mnoho zbylých členů tuto spolupráci bere za zradu a pod. Ale bez SOCDEM nebude mít Stačilo ten správný levicový šmak.

  2. No samozřejmě že opozice má být „slovní a bez výsledků“. Problém filipovské KSČM býval notoricky ten, že o ní vůbec nebylo slyšet, že nereagovala na vládní skandály, natož aby je sama odhalovala.

  3. Velmi si vážím s.Filipa ,protože dokázal podporovat umírněnou vládu a nechápu ,že voliči komunistů poté přestali tuto stranu podporovat.K.Konečná má velmi ostrý přednes a přesné argumenty ,proto má úspěch a já přeji Stačilo alespoň min.11% při volbě do PS.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy