Možná už jste to také několikrát slyšeli, nebo řekli: »To není sport, protože…« Místo tří teček lze doplnit mnohé – často oprávněné, často až nesmyslné argumenty. Třeba o tom, že ten či onen sport je pouze pro chlapy.
U protinožců v Austrálii a Novém Zélandu se o víkendu dostal světový šampionát v kopané žen do fáze bojů o medaile. V úterý se v prvním semifinále utkají »ženstva« Španělska a Švédska, ve středu pak Austrálie a Anglie. Jedno je tak jisté už nyní – o zlato si to rozdají reprezentantky států na Š a A, určitě jeden tým bude z Evropy.
Tato čtveřice je důkazem několika překvapení: již v základních skupinách skončily favorizované Německo, Brazílie, Itálie nebo Kanada. Ve vyřazovacích bojích pak možná největší favoritky, historicky nejúspěšnější Američanky, které na každém mistrovství světa braly některou z medailí. Ovládly poslední dva šampionáty a celkem mají čtyři tituly.
Někteří tvrdí, že fotbal v podání žen není fotbal. Ony se ale rychle učí, třeba taková Lauren Jamesová. Anglická fotbalistka přišla o sobotní čtvrtfinále v Sydney proti domácí Austrálii i zmiňované semifinále. Hrát by mohla až případné finále, pokud do něj Angličanky postoupí. Proč?
Jamesová šlápla v 87. minutě osmifinále na ležící nigerijskou obránkyni Michelle Alozieovou a dostala nejprve žlutou kartu. Po zásahu videorozhodčího byla vyloučena. Utkání skončilo po 120 minutách bez branek. Úřadující mistryně Evropy z Anglie postoupily po vítězství v penaltovém rozstřelu 4:2 a v semifinále pak porazily Kolumbii 2:1.
Toto »ženské razítko« bylo ohodnoceno stopkou na dva zápasy. To daleko známější »razítkář«, bývalý obránce Realu Madrid a brazilské reprezentace Marcelo, nyní ve službách Fluminense, dostal za hrozivé zranění Luciana Sáncheze v utkání Poháru osvoboditelů zákaz startu na tři zápasy a pokutu 6000 dolarů (132 tisíc korun).
Marcelo trefil v 56. minutě soupeře do horní části holeně. Sánchezova levá noha se zkroutila v nepřirozeném úhlu a kolem bolestí křičícího fotbalisty se shlukli hráči obou týmů. Podle argentinských médií Sáncheze čeká s vykloubeným kolenem několik operací, protože stehenní kost téměř není spojená s lýtkovou, a pauza až dvanáct měsíců.
Je toto ještě sport? Podle některých není fotbal sport od doby, kdy v něm rozhodují peníze. Podle jiných naopak fotbal sportem je, protože sportem není to, když někdo na něco nebo do něčeho sedne a jezdí pořád dokola – nebo běhá…
Z tohoto hlediska v Glasgow a okolí probíhá mistrovství světa v »nesportech«. Silniční cyklistika se často pohybuje odněkud někam, ale tady závody logicky proběhly převážně na okruzích městem. Tam se tak stal poprvé mistrem světa v silničním závodě nizozemský cyklista Mathieu van der Poel, úřadující světový šampion v cyklokrosu.
Možná proto chtěl tento cyklistický univerzál nastoupit i k závodu cross country horských kol. Mnohem větší rozruch způsobila ovšem Mezinárodní unie, když přišla s uplatněním pravidla, které těm nejlepším závodníkům z ostatních cyklistických disciplín umožňuje posun hned za národní šampiony do čtvrté řady. To rozpálilo 40 závodníků, včetně českého bikera Ondřeje Cinka nebo švýcarské legendy Nino Schurtera, a najevo to dali otevřeným dopisem adresovanému právě UCI.
Ale po necelých třech minutách samotného závodu v cross country van der Poel upadl v pravotočivé zatáčce a vzhledem k tomu, že si před týdnem při své mistrovské jízdě ulicemi Glasgow zhmoždil stejnou část těla, ze závodu odstoupil.
Mistrem světa se stal poprvé všestranný britský cyklista Thomas Pidcock. Druhý dojel vítěz čtvrtečního short tracku Novozélanďan Samuel Gaze, bronz získal zmiňovaný Schurter. Ke svým deseti zlatým a dvěma stříbrným přidal i první bronzovou medaili. Čtyřiadvacetiletý Pidcock má už ve své sbírce olympijské zlato na horském kole, světový titul v cyklokrosu a prosazuje se i na silnici – třeba na nedávné Tour de France byl celkově třináctý.
A na závěr ještě jeden dotaz: Je toto sport, když sportovci nejezdí pořád dokola?
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.