SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Rodáci a odrodilci

I druhý letošní sportovní víkend mohu začít kontrolní otázkou hned v úvodu: Kolikátý článek o Júliu Hudáčkovi to je? Pan prezident fanklubu webu iportaL24.cz to samozřejmě ví, vede si přesnou statistiku…

Ti, kteří netuší, o čem je řeč, budou muset navštívit diskuzi pod články v rubrice Názory, které komentují situaci u nás »nechtěného« slovenského hokejového brankáře, který u německých sousedů nevadí. Ale tentokrát to nebude »zářez« do statistiky pana prezidenta, i když u ledu zůstaneme…

V tomto týdnu proběhl v hale Žalgirisu Kaunas krasobruslařský šampionát zbytku Evropy. Oficiálně se nazývá mistrovství Evropy, má to ale dvě ale – ze známých důvodů jde o druhý takový bez Ruska. Schválně neříkám bez Rusů, protože těch tam vlastně bylo několik. Druhé ale je v tom, že dle místa narození a jmen se zúčastnilo několik krasobruslařů z USA nebo Kanady.

Možná někdo namítne hned na začátku, že krasobruslení je okrajový sport, který už zajímá málokoho. Svým způsobem je to i pravda – krasobruslení se nevešlo na seznam 30 prioritizovaných českých sportovních svazů, vydaný v prosinci Národní sportovní agenturou. Tedy mezi ty, které mají podle NSA potenciál do budoucna a zaslouží si vyšší podporu od státu. Přitom Praha chystá mistrovství světa 2026.

Je trochu zvláštní, že sport, který má ve své historii taká jména a jejich úspěchy, jako jsou Ája Vrzáňová, Eva a Pavel Romanovi, Hana Mašková, Ondrej Nepela, Josef Sabovčík, Petr Barna, Radka Kovaříková, René Novotný či Tomáš Verner, je nyní neprioritizovaný. Ale to jsem se sám dopustil faulu – není to o sportech, ale o svazech. Předpokládám totiž, že třeba taková kolová je »schována« pod Český svaz cyklistiky a ten na seznamu je. Přitom kolová má historicky daleko nejúspěšnější hráče v historii tohoto sportu: dvacetinásobné mistry světa a dvacetipětinásobné mistry Československa. Ano – bratři Jindřich a Jan Pospíšilové jsou jistě legendami nejen u nás. A kde je česká kolová v současnosti?

Ale zpět do Kaunasu. Pro neprioritizované české krasobruslaře to byl zajímavý šampionát. Nově složená sportovní dvojice Barbora Kucianová a Martin Bidař obsadila mezi 18 účastníky 13. místo. Úspěch? Neúspěch? Ukáže čas. Ale teď začnu být asi pro pana prezidenta »proruským švábem«. Dvojice Camille Kovaleva – Pavel Kovalev jela za Francii, ale Kovalev je rodák z Petrohradu, v polské dvojici Ioulia Chtchetinina – Michal Wozniak je ona rodačka z Nižného Novgorodu, v holandské dvojici Daria Danilova – Michel Tsiba je rodačka z Moskvy, v německé dvojici Minerva Fabienne Hase – Nikita Volodin je rodák z Petrohradu, maďarská dvojice Maria Pavlova – Alexei Sviatchenko je složena z rodačky z Moskvy a rodáka z Petrohradu a také ve stříbrné gruzínské dvojici Anastasiia Metelkina – Luka Berulava je rodačka z Vladimiru a rodák z Moskvy.

Další kategorie takto rozebírat nebudu, třeba v pořadí žen si to můžete porovnat sami. Zde jen připomenu, že stříbrná gruzínská krasobruslařka Anastasija Gubanovová, která se vklínila mezi dvě Belgičanky, je rodačka z Togliati. A vynechat nelze ani Barboru Vránkovou, mistryni ČR, čímž se na šampionát nominovala, když porazila Elišku Březinovou. První start jí asi nevyšel podle očekávání, skončila »poslední« z 24 závodnic, které postoupily do volných jízd. Ale dostala se do nich, to se dalším devíti nepovedlo. Úspěch? Neúspěch? Ukáže čas.

Ale jsou i lepší informace. Do kategorie mužů se přihlásilo 32 krasobruslařů. Už v krátkém programu skončil francouzský spolufavorit Kevin Aymoz. Zato další rodák z Petrohradu Georgii Reshtenko předvedl něco, na co se v České republice čekalo. Jednak zařídil nejlepší umístění českého muže na evropském šampionátu od sedmé příčky Michala Březiny v roce 2020. Navíc jako první v našich barvách předvedl v jedné jízdě na vrcholné akci hned tři čtverné skoky. Sedmý skončil Gruzínec Nika Egadze, ten byl »hlavním hrdinou« mediálního humbuku ještě před zahájením soutěže. »Eteri Tutberidzeová pojede na mistrovství Evropy s Nikou Egadzem,« uvedl nejmenovaný zdroj ruské tiskové agentuře TASS.

Asi není třeba připomínat, kdo je tato ruská trenérka, pod jejímž vedením je Egadze od svých patnácti let. Tutberidzeové jsou vytýkány její nekompromisní metody během tréninků, kdy její svěřenci v rámci jejího drilu div nevypustí duši. Ale nejde zapomenout ani třeba zlatá olympijská medaile její svěřenkyně Anny Ščerbakovové. Je zároveň ale i matkou Diany Davisové, která společně se svým manželem Glebem Smolkinem skončila »v dresu« Gruzie osmá v kategorii tanečních párů. Zde se účastnilo 33 párů, mezi nimi i bronzový domácí pár Alison Reedová – Saulius Ambrulevičius.

K v Las Vegas narozené krasobruslařce ještě stojí za připomenutí slova už nevím koho, zda samotného komentátora ČT, nebo spolukomentujícího odborníka o tom, jak je asi těžké vysvětlovat ostatním svěřencům, že na mezinárodní soutěže nemohou, ale její dcera ano…

Ale vynechal jsem naše páry. Poprvé od roku 1980 se do elitní desítky probojovaly dva české taneční páry. Natálie a Filip Taschlerovi skončili v Kaunasu sedmí a juniorští mistři světa Kateřina a Daniel Mrázkovi devátí.

Vypadá to, že krasobruslaři možná mají smůlu, že se prioritizace nedělala až teď. Tak snad se ta vyhlášená nijak nepodepíše na pořádání světového šampionátu.

A kdeže je ta zmínka o slovenském hokejovém brankáři? Není, je zbytečná. On se neprovinil tím, že se někde narodil a někoho jiného reprezentuje, on jen hrál ve špatné lize, což u jiných hokejistů a v jiných zemích nevadí…

Sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Takže ten volný trh není až tak volný, malí kapitalisté typu Jágra musí bezvýhradně poslouchat velké kapitalisty, kteří si tu válku proti Rusku zinscenovali a vydělávají na ní. No a vlastnictví nás obyčejných pracujících je chráněno daleko hůře, než za socialismu.

  2. Brázda nás opět nechal nahlédnout do svého kapitalistického myšlení voliče Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla.
    Podle Brázdy je i Jágr jen obyčejný sportovní žoldák, který šel hrát tam, kde mu víc zaplatili. Vydělané peníze vrhnul do podnikání v hokeji, aby teď vyhodil z klubu Kladno Hudáčka, protože sport je v ČR zpolitizovaný a protirusky zfašizovaný. Ten, s kým zfašizovaní fanoušci Kladna nesouhlasí nemůže podle nich v ČR hrát hokej, což se však nevztahuje na všechny hokejisty, kteří hráli v Rusku, tedy i na žoldáka Jágra, který je pod ochranou fanoušků Kladna. Prý politika do sportu nepatří, což však neplatí v ČR, kde politika rozhoduje o sportovcích a naopak sportovci rozhodují o politice. V ČR se používá nejméně trojí metr a sport už není sportem, ale politickým čachrováním, zneužitým Fialou a Rychetského Pětikoalicí v protiruské válce, do které se čeští sportovci bažící po penězích nechali vlákat a zavléct.
    Tomu všemu čachrování se sportem, penězi, a politikou fandí voliči Fialy a Rychetského Pětikoalice a Pavla jako např. místní jejich fámulus Brázda, který sám sebe považuje za chytrého.

  3. Pane Kupský, víte co je na té marginální aférce s Hudáčkem podstatné? Hudáček je, a nejen on, obyčejný žoldák, který bude hrát tam, kde mu více zaplatí. A platí ho majitel klubu. Ten jediný rozhoduje, zda takového žoldáka angažuje nebo ne. Jágr, jako majitel Kladna, se po chvíli váhání rozhodl, tak jak se rozhodl, protože si spočítal, že angažování Hudáčka se mu na úkor nevole fanoušků nevyplatí. Je na tom něco nejasného? Žijeme v kapitalismu, kde peníze jsou na prvním místě. A to i v Rusku. Kdyby tu kapitalismus nebyl, Hudáček by do Ruska nikdy nešel a seděl na p*deli doma, maximálně pláchnul přes kopečky na Západ. To je celé.

    • Karle Milane Kateřino (ano, pod těmito třemi jmény už jste na tomto webu diskutoval), když je to tak jednoduché, jak píšete, proč Vám tolik vadí, že je poukazováno i na jiné jednoduché závěry této dle Vás marginální aférky?
      Proč Vám tolik vadí, že jiní mají jiný názor?
      Proč pokaždé na slovo „Hudáček“ reagujete jak býk na červený prapor?
      Mimochodem – nenapsal jste, že jde o jubilejní desátý příspěvek 🙂

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy