Věřím, že pro mnohé je tento víkend ve znamení fotbalu, vždyť finišuje kvalifikace o postup na evropský šampionát. »Zpestřil« ho Belmondo… Stejně tak věřím, že jsou tací, pro které je víkend ve znamení koní. Dokonce přímo v Praze.
Prague Playoffs se už od roku 2018 konají jako vyvrcholení jezdecké série Global Champions League v pražské O2 areně. Opět se ho účastní »domácí« tým Prague Lions. Anna Kellnerová tentokrát kvůli zdravotnímu stavu své klisny Catch Me If You Can Old vedla tým jen jako manažerka. Do sestavy zvolila osvědčené Belgičany Pietera Devose a Nielse Bruynseelse spolu s Mexičanem Fernandem Martinezem Sommerem.
V O2 areně se proti sobě postavili sportovci v třídenní vyřazovací soutěži. Týmy, které se v celosezónním bodování umístily na 5. až 16. místě (Shanghai Swans, Riyadh Blue, Monaco Aces, Prague Lions, Istanbul Warriors, St. Tropez Pirates, Valkenswaard United, Scandinavian Vikings, Cannes Stars, Rome Gladiators, Mexico Amigos a New York Empire), absolvovaly čtvrtfinále v první den mítinku, tedy ve čtvrtek.
Pouze prvních osm z nich (bez Cannes Stars, Rome Gladiators, Mexico Amigos a New York Empire) postoupilo do semifinále, v němž se k nim připojila družstva umístěna na nejvyšších čtyřech příčkách žebříčku – Madrid in Motion, Paris Panthers, Riesenbeck International a Stockholm Hearts.
Zde se v pátek bojovalo o postup mezi nejlepších šest celků do dnešního finále:
1. Madrid in Motion 8 (215,24), 2. Paris Panthers 8 (219,35), 3. St. Tropez Pirates 16 (215,19), 4. Riesenbeck International 20 (215,31), 5. Valkenswaard United 24 (214,69), 6. Prague Lions 28 (219,20), 7. Shanghai Swans 29 (235,68), 8. Scandinavian Vikings 32 (219,29), 9. Stockholm Hearts 36 (216,46), 10. Istanbul Warriors 36 (219,90), 11. Riyadh Blue 60 (149,20), 12. Monaco Aces nedokončili.
Než se dostaneme k dnešním výsledkům, dvakrát trochu odbočme. Galashow nabídla také v roce 2023 kromě vrcholového sportu i unikátní doprovodný program určený nejen pro všechny obdivovatele koní. Jednou z hvězd byla německá jezdkyně a akrobatka Dajana Pfeifer. Se svým bílým valachem plemena PRE předvádí divákům snovou show, v níž jako »paní moře« prochází stylizovanými vlnami:
Vozatajská soutěž čtyřspřeží se stala jedinou stálicí koňské show při Prague Playoffs. Takzvané derby rodiny Nesvačilových vyhrál s těsným náskokem Jiří Nesvačil junior, před jeho otce. Radek byl sice třetí, ale na bratra ztrácel necelé dvě sekundy. Ve dvoukolovém klání dosáhl Jiří Nesvačil junior na skóre 162,95, a to i přes to, že v druhém kole měl jedno zaváhání v maratonské překážce. Součet časů a trestných sekund 163,35 měl Jiří Nesvačil senior. Radek dokončil s výsledkem 164,92.
Dechberoucí akrobatické a kaskadérské kousky na koních přivezli do pražské O2 areny Francouz Yan Dallo a jeho skupina Cali Voltage.
Vůbec poprvé byla představena disciplínu horseboarding, při níž kůň s jezdcem táhnou za sebou skateboardistu:
Druhým odbočením je sobotní Super Grand Prix, individuální vrchol parkurového Prague Playoffs. Šampionem se stal francouzský jezdec Julien Epaillard s koněm Dubai du Cedre. S jednou chybou vyhrál díky o 1,27 sekundy lepšímu času před Švédem Henrikem von Eckermannem s hvězdným King Edwardem.
V doprovodné pětihvězdičkové soutěži vyhrál Frank Schuttert s klisnou Isis. Nizozemský jezdec nejprve zajel bezchybně úvodní kurz a poté zvládl čistě i kratší parkur v nejrychlejším čase 37,54 sekundy. Závodu se účastnilo sedm českých zástupců. Nejlepší byl Aleš Opatrný v sedle Kapsonese W, který skončil po jedné chybě a časem 72,73 devatenáctý. O dvě příčky níže dojela Anna Kellnerová. Také ona zaznamenala čtyři trestné body a dokončila s Hurricanem D.D. kurz za 74,55 sekundy.
Jeden z doprovodných závodů úrovně CSI2* s překážkami do 130 centimetrů vyhrála Anna Helebrantová s koněm Epo van de Achterhoek Z a O2 arenou tak zněla česká hymna.
Do dnešního týmového finále šli »domácí« Prague Lions s cílem vylepšit dosavadní nejlepší pořadí – 9. místo v roce 2018, sedmé v letech 2019 a 2021 a loňské šesté. Vlastně jim tam »pomohla« postoupit Češka. Jediná česká jezdkyně na startu Super Cupu, Sára Vingrálková, se v boji za tým Monaco Aces nedostala do cíle. V kurzu udělala dvě chyby, pak sice přeskočila zrádnou předposlední překážku, ale vyletěla ze sedla – zašprajcla se o bobánky…
Druhé finálové kolo se jede právě v tuto chvíli. Ale už po tom prvním to vypadá, že až za »domácími«, kterým se úvod ne úplně vydařil, by mohl skončit minimálně tým Madridu, kterému se dařilo ještě méně.
Rád jsem se na »čarování« koní – protože to překonávání překážek je skoro magické – podíval, ale nejde se nezeptat: Proč a za kolik? Celá akce určitě nebyla levnou záležitostí a »vrátit« halu do původního stavu je nutno celkem rychle. Protože už v pátek tam bude něco absolutně jiného – koncert kapely Dymytry.
A nyní už k oné kvalifikaci. Psát o tom, že už česká reprezentace asi měla být na následujícím obrázku, je zbytečné.
Nyní je otázkou, jaké bude mít »číslo« – tedy zda postoupí hned zítra, či až později skrz barážové síto. A jaký vliv na to bude mít barový dýchánek? To se dozvíme zítra.
Pojďme se podívat třeba na tým s číslem 11 – slovenskou reprezentaci vede Ital, který do té doby působil jen v pozici asistenta u italských klubů Perugia, Empoli, Neapol nebo Cagliari. Francesco Calzona opravdu nezačal nejlépe, nejen výsledkově, ale ani svými komentáři. Jenže nyní si může říct, že cíl splnil – a to z podstatně silnější skupiny, než je ta naše: suverénní Portugalsko, pak Island, Bosna a Hercegovina nebo Lucembursko a Lichtenštejnsko.
Mnohým se možná nelíbí, když reprezentaci vede cizinec – vzpomeňme, kdo vedl v naší skupině původně Polsko. Měl by ale zrovna k naší reprezentaci přijít cizinec? Říká se, že nosit dres se lvíčkem na prsou je ta největší čest. Po »olomouckém« extempore se ptám: Opravdu??? Ale možná i zde je asi na místě otázka: Proč a za kolik?
Asi nová doba 🙂
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.