Někdo bere jako hlavní sportovní dějství prvoligový fotbal. Jako »klokan« udělám politické rozhodnutí: bez komentáře. Ale podobně by mohli hovořit i jiní a jiní naopak trvat na tom, že mičuda hraje prim. Proto začnu cyklistikou a košíkovou.
Posledních necelých sto kilometrů čekalo dnes účastníky Vuelty. Španělský závod WorldTour ovládla stejně jako loni nizozemská veteránka Annemiek van Vleutenová s náskokem minuty a 44 sekund před Italkou Elisou Longovou Borghiniovou. Devětatřicetiletá legenda letos vyhrála už Giro d’Italia i Tour de France.
Cyklistka Tereza Neumanová dospurtovala sedmá v závěrečné páté etapě ženské Vuelty. Finiš v Madridu po téměř 96 kilometrech vyhrála úřadující mistryně světa Italka Elisa Balsamová.
Neumanová, která dosáhla v poslední etapě svého nejlepšího dílčího výsledku, ztratila v celkovém pořadí na 59. místě na Van Vleutenovou téměř 27 minut. Mezi muži byl nejlepší belgický cyklista Remco Evenepoel. Poprvé o sobě dal vědět ve 4. etapě, kde se dostal na celkové 6. místo. V sychravém počasí po závěrečném stoupání na vrchol Pico Jano v 6. etapě se oblékl do červeného dresu lídra. Ten do té doby poznal během šesti etap šest různých majitelů, což se dosud na Vueltě stalo jen v roce 1958.
Od té doby už nikomu nedal šanci, ani v 16. etapě, kdy jen pár okamžiků poté, co zhruba 2,7 kilometrů před cílem trojnásobný vítěz Vuelty Primož Roglič v závěrečném stoupání rozjel svůj finiš, Evenepoel slezl z kola a signalizoval defekt. Z velké ztráty nemusel mít strach, protože už byl v té době v ochranné tříkilometrové zóně a měl jistotu stejného času jako zbytek pelotonu. Tak to totiž pravidla jezdcům, které postihl pád či defekt pneumatiky, mimo horské etapy garantují. Do cíle v Tomares se sice jelo do kopce, nicméně nešlo o horskou etapu. Evenepoel reklamoval prasklou pneumatiku, jenže někteří fanoušci po zhlédnutí záběru pochybovali o tom, že jeho zadní kolo bylo skutečně prázdné. A měli za to, že se ve skutečnosti nechtělo lídrovi Vuelty naplno šlapat do kopce a raději využil pohodlí tříkilometrové ochranné zóny…
Roglič nakonec měl ve spurtu hororový pád a z náskoku Belgičana ukrojil jen osm sekund. Kvůli následkům pádu následně navíc ze závodu odstoupil. Možná právě toto byly hlavní důvody Evenepoelova triumfu, ale je nutno připomenout, co se stalo v srpnu 2020 během závodu Kolem Lombardie.
Jeden z favoritů prestižního závodu nezvládl technický sjezd, narazil do kamenné zídky a přepadl z mostu do strže. Při pádu si zlomil pánev a pohmoždil si plíce. Evenepoel byl po ošklivém pádu při vědomí. Přivolaní zdravotníci mu nasadili ochranný límec a odvezli ho sanitkou do nemocnice. »Ten pád jsme neviděli, jen jsme o tom slyšeli v týmové vysílačce. Když jsme tam dorazili, viděl jsem jenom kolo bez jezdce a to není příjemný pohled. Hned jsem šel za ním dolů a okamžitě jsem viděl, že je ok. Mohl mluvit a říkal, že ho bolí pravý bok. Snad už nás smůla opustí,« uvedl tehdy sportovní ředitel Evenepoelovy stáje Deceuninck-QuickStep Davide Bramati s odkazem na hrůzostrašnou nehodu Fabia Jakobsena v závodě Kolem Polska. Právě v Polsku vybojoval Evenepoel celkové prvenství a vyhrál i čtvrtý etapový závod, který ten rok absolvoval. Oba dva, Evenepoel i Jakobsen, už zase na kole »řádí«.
Loni po pádu nedokončil Giro d’Italia a musel spolknout kritiku od belgické legendy Eddyho Merckxe, že není ochoten pracovat pro tým. »Tvrdě jsem dřel, abych sem přijel v té nejlepší formě. A vyhrát tuhle Vueltu je prostě úžasné. Je to vlastně první Grand Tour, na které jsem startoval zcela zdravý. Tohle vítězství je pro Belgii, moje týmové kolegy, rodinu a snoubenku,« dodal.
Čeští basketbalisté se ve 20.45 v osmifinále mistrovství Evropy v Berlíně pokusí najít jako první recept na Řecko a postoupit mezi nejlepších osm celků. Vítěz se v úterý utká s domácím Německem, které v sobotu vyřadilo Černou Horu. Řekové jsou po pěti zápasech bez porážky, ovládli skupinu C v Miláně s domácí Itálií, Chorvatskem, Velkou Británií, Ukrajinou a Estonskem.
Největší řecká hvězda Janis Adetokunbo z Milwaukee si ve čtvrtečním duelu s Estonskem zranil kotník a není jasné, jak na tom je. Někdy je jeho příjmení psáno Antetokounmpo. Není řecké, asi ani nigerijské, odkud pocházejí jeho rodiče, čeština dodnes v souvislosti s basketbalovými bratry používá Adetokunbo. Janis, Thanasis a Kostas počkali, až jejich nejmladší bráška doroste a v předběžné nominaci na EuroBasket nechyběl ani dvacetiletý Alex.
Janis je s 29,5 body na zápas nejlepším střelcem šampionátu, starší Thanasis zatím boduje se skromnějším průměrem 3,4. Dvojici hráčů Milwaukee doplňuje čtyřiadvacetiletý Kostas. Současný hráč Lyonu nastoupil pouze do posledního zápasu s Estonskem a nebodoval. A co další dva sourozenci? Jednadvacetiletý Alex se snaží nastartovat úspěšnou kariéru v týmu Wisconsinu. Jedině Francis se basketbalu nevěnuje, jelikož je fotbalistou.
Ve Flushing Meadows držely prapor českého tenisu už bohužel tradičně jen tenistky. Tentokrát hlavně deblistky. Sedmnáctiletá Lucie Havlíčková juniorský titul ve dvouhře na US Open nezískala, podařilo se jí uspět alespoň v deblu s Rusku Dianu Šnajderovou. Přišla tak o možnost zopakovat červnový double z Roland Garros. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály ve čtyřhře titul nad domácím párem Caty McNallyová, Taylor Townsendová 3:6, 7:5 a 6:1. Český pár usiloval o první triumf z Flushing Meadows, který mu jako jediný chyběl ve sbírce grandslamových úspěchů. Krejčíková se Siniakovou už dvakrát vyhrály Wimbledon i French Open a jednou Australian Open.
Někdy to holt vyjde, někdy ne…
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.