Nedávno jsem zde napsal, že bude možná problém psát Sportovní víkend, když končí fotbalová sezona. Ale ona vlastně ještě tak úplně neskončila. Za pár minut bude zahájen (a možná v době, kdy tyto řádky čtete, bude ještě probíhat) zápas fotbalistů na evropském šampionátu do 21 let.
Čeští reprezentanti vstoupili do turnaje čtvrteční porážkou 0:2 s Anglií, jejich soupeři Němci vykročili za obhajobou zlata překvapivou remízou 1:1 s Izraelem. Pro někoho překvapivý výsledek, možná formulovatelný špatným výkonem úřadujících šampionů. Pro někoho možná překvapující výsledek, formulovatelný dobrým výkonem tak trochu »neevropského« týmu.
Ponechme stranou důvody, proč Izrael hraje evropské soutěže, připomeňme si třeba jen to, co se stalo na přelomu května a června v Argentině. Tam probíhalo mistrovství světa týmů do 20 let. Izrael postupně ve skupině prohrál s Kolumbií 1:2, remizoval se Senegalem 1:1 a porazil 2:1 Japonsko. V osmifinále porazil Uzbekistán 1:0, ve čtvrtfinále po prodloužení 3:2 Brazílii, v semifinále prohrál s pozdějším vítězem Uruguayí 1:0. V posledním zápase o bronz narazil na tým Jižní Koreje. Nastoupil v následujícím složení: Ofek Melika-Aharon, Hadar Fuchs, Ilay Faingold, Noam Ben Harush (80. Shon Edri), El-Yam Kanzapolsky, Omer Senior (63. Ilay Madmon), Tai Abed, Ran Binyamin, Anan Khalaili, Ahmed Salman (90. Hamza Shibli), Roy Naw. Jelikož Ran Binyamin, Omer Senior a Anan Khalaili dali po gólu, jsou všichni jmenovaní držiteli bronzové medaile.
Takže teď už možná výkon izraelské reprezentace takovým překvapením není. Proti německým obhájcům nastoupili v sestavě: Peretz – Karzev, Lemkin, Jaber, Cohen (C), Revivo – Azulay (75. Khalaili), Gandelman, Bilu (46. Bar), Gloukh (86. Layous) – Turgeman (64. Gorno). Připraveni byli náhradníci: Tzarfati, Abu Rumi, Blorian, Preda, Hajaj, Hofmayster a Morgan. To na první pohled ukazuje, že tato »neevropská« reprezentace má dobrých hráčů pro budoucnost v zásobě asi povícero.
Ale vlastně i tento zápas při pohledu na sestavu obhájců titulu trochu přiživil debaty ani ne tak fanoušků, jako spíše sázkařů. Výsledek 1:1 totiž nemusel platit, kdyby třeba dvě penalty nedopadly tak, jak dopadly. Ta sestava byla následující: Atubolu – Vagnoman, Bisseck (C), Matriciani, Netz (86. Weisshaupt) – Krauss, Keitel (82. Martel), Stiller – Huseinbašić (72. Ngankam) – Moukoko (82. Weiper), Schade. Připočteme-li k tomu příjmení náhradníků Früchtl, Mantl – Fischer, Dárdai, Bauer, Alidou, Knauff a Schmidt, jak byste odpověděli na otázku: Kolik typicky německých příjmení jste napočítali?
To není můj příspěvek do nějakých národnostních roztržek, to je vysvětlení nálad, které nastaly naposledy právě po zápasu Německo – Izrael a hlavně po tom, když ve třetí minutě zahodil penaltu Youssoufa Moukoko z Borussie Dortmund a v 80. minutě ho napodobil Jessic Ngankam z druholigového Fürthu. Do jejich obhajoby se zapojila na svém Twitteru i Borussia Dortmund:
Ještě větším překvapením jsou výsledky mladých Gruzínců. Ale i tady je jedno »ale«: První gól Portugalcům dal Giorgi Gagua a ten druhý Saba Sazonov. První je sice rodák z Tbilisi se zkušenostmi ze španělských klubů Deportivo Alavés a Real Irún. Druhý je rodák z Petrohradu, syn volejbalistky Nino Nišnianidzeové hrál za Zenit Petrohrad a nyní za Dynamo Moskva. Že výhra nad Portugalskem nebyla náhoda, potvrzuje remíza s Belgií a momentální vedoucí pozice v tabulce. Mimochodem – i Belgie a poslední člen této skupiny Holandsko jsou hezkým příkladem složení týmů z typických »evropských« Belgičanů a Holanďanů. Jeden jejich o něco starší spoluhráč má našlápnuto k proslavení se trošku jiným způsobem. Justin Kluivert, zatím ne tak úspěšný syn úspěšnějšího otce (Patricka) sice také začínal v Ajaxu Amsterdam, ale jeho další kroky vedly do ve všech pěti nejvýznamnějších evropských lig – zatím tedy čtyř: Serie A (AS Řím), bundesliga (Lipsko), Ligue 1 (Nice) a naposledy v La Lize (Valencie). Nyní přestoupil do patnáctého týmu anglické Premier League Bournemouthu, a může se tak stát teprve čtvrtým hráčem, který prošel kluby z nejvyšších soutěží Itálie, Německa, Francie, Španělska a Anglie – stejně jako dosud jen Rumun Florin Raducioiu, Dán Christian Poulsen a Černohorec Stevan Jovetič.
Aby nebyl tento Sportovní víkend jen o kopané, pojďme na chvíli do Polska k atletice. Tam probíhá taková vlastně zvláštní soutěž – evropský šampionát družstev. A svým způsobem nevybočuje z toho, o čem se dnes píše. Belgie poslala na soutěž celkem početnou skupinu atletů, hlavně běžců, ale po zranění na sto metrů překážek původně nominované Anne Zagréové došlo k situaci, která se asi jen tak nevidí. Jolien Maliga Boumkwoová je evidentně všestranná sportovkyně, které ale sedí hod koulí nebo kladivem. V Chorzówě se však věnovala i jiné disciplíně, ale asi to tak Belgičanům vyhovovalo a po deseti bodech ve vrhu koulí brala i dva body za předposlední místo, protože byla diskvalifikována švýcarská favoritka Ditaji Kambudjiová.
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.