Před pár dny se objevilo něco, co lze nazvat »vzkazem ze záhrobí«. Jak jinak chápat »novou« píseň od Beatles? Ale ono je to jinak – to umělá inteligence si připsala další zářez…
Někdy v roce 1979 si John Lennon u piana v newyorské Dakota Building nahrál její demoverzi na magneťák. Střípek písně však spolu s dalším nedokončeným materiálem nechal ležet.
U oficiálního klipu je vše vysvětleno následovně: »Bujará cesta Now And Then k realizaci trvala pět desetiletí a je výsledkem rozhovorů a spolupráce mezi čtyřmi členy Beatles, které trvají dodnes. Na dlouho mytologizovaném demu Johna Lennona poprvé pracovali Paul, George a Ringo v únoru 1995 v rámci projektu The Beatles Anthology, ale zůstalo nedokončené, mimo jiné kvůli nemožným technologickým problémům spojeným s prací s vokálem, který John nahrál v 70. letech na magnetofonový pásek. Dlouhá léta se zdálo, že píseň nebude nikdy dokončena. V roce 2022 však došlo k náhodě. Softwarový systém vyvinutý Peterem Jacksonem a jeho týmem, který se používal při natáčení dokumentárního seriálu Get Back, konečně otevřel cestu k odpojení Johnova vokálu od jeho klavírního partu. Díky tomu bylo možné původní nahrávku oživit a nově zpracovat za přispění všech čtyř Beatles. Tento pozoruhodný příběh hudební archeologie odráží nekonečnou tvůrčí zvědavost The Beatles a jejich společnou fascinaci technologií. Předznamenává dokončení poslední nahrávky, kterou John, Paul, George a Ringo stihnou natočit společně, a oslavuje odkaz nejvýznamnější a nejvlivnější skupiny v dějinách populární hudby.« Takzvaná MAL audiotechnologie si tedy měla následně poradit i s původní neuspokojivou Lennonovou nahrávkou.
Proč o tom ale psát ve Sportovním víkendu? Co kdyby třeba jednou přišla umělá inteligence s tím, že by »oživila« například nedávno zemřelého Bobby Charltona nebo trochu víc nedávno zemřelého krále? Anebo třeba české trenérské legendy? Fanoušci Baníku by jistě přivítali »návrat« Evžena Hadamczika, sparťanští pak Václava Ježka. Právě hráči těchto dvou klubů se před pár minutami utkali. Pro jejich fanoušky je to jistě událost, pro policisty celkem zbytečná práce navíc…
Jiná trenérská legenda, Petr Rada, včera způsobila rozruch svým vyjádřením po prohraném zápase: »Hrálo jedenáct Čechů proti Africe. Nic proti těm chlapcům nemám. Prohrál jsem ale mezinárodní utkání, což mě hodně mrzí.« Co mu vadilo?
Když napíšu: ČR – ČR (ČR), Uganda, Guinea – Slovensko, Rovníková Guinea, Zambie, Francie – Burundi (Francie), Uganda (Francie) – Togo (ČR), asi málokdo pozná, co je to za šifru. Když napíšu: Jan Stejskal – Filip Štěpánek (80. Lukáš Lahodný), Musa Ramathan, Abdoulaye Sylla – Pavol Ilko, Santiago Eneme, Golden Mafwenta, Cheick Oumar Souaré – Bienvenue Kanakimana (88. Kessy Coulibaly), Fahad Aziz Bayo (80. Amidou Diallo) – Idjessi Metsoko (83. Ondřej Vintr), někteří už poznají, že jde o sestavu týmu MFK Vyškov v posledním podzimním utkání fotbalové FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY proti Radově Dukle.
Na vyškovské soupisce dále najdeme jméno Oumar Kamara (Francie), v začátku sezóny se na hřišti objevoval i Djibril Fandje Touré (Guinea). Že to asi nebudou žádní nezdárci, dokazuje fakt, že na různé reprezentační srazy průběžně vyráželi Bayo a Ramathan (Uganda), Kanakimana (Burundi), Mafwenta (Zambie), Metsoko (Togo) a Eneme (Rovníková Guinea). A nelze zapomenout ještě další jméno – liberijský reprezentant Sampson Dweh, který v současnosti hostuje ve Viktorii Plzeň. Zda je vše v naprostém pořádku, nechám radši na jiných…
Návrat legend i bez pomoci umělé inteligence zažili včera hokejoví fanoušci v Pardubicích. V rámci zakončení oslav 100 let Dynama se během dvou utkání objevilo hned několik velkých postav a nejen známých z ledových ploch. V souboji legend Dynama proti veteránům reprezentace to na jedné straně byli hráči jako Tomáš Rolinek, Dominik Hašek, Aleš Píša, Michal Mikeska, Milan Hejduk, Petr Průcha, Petr Sýkora nebo Dušan Salfický. Na druhé pak Marek Pinc, Bedřich Ščerban, Michal Neuvirth, Rostislav Klesla, Zbyněk Irgl, Jiří Tlustý nebo současný pardubický trenér Václav Varaďa.
V souboji osobností se proti sobě utkal tým Pardubic proti HC Olymp, ve kterém nechyběli Martin Dejdar, Horst Siegel, Pavel Poulíček, Vladimír Šmicer, Aleš Valenta nebo Dominik Hašek, který na konci prvního poločasu vyrovnával na 2:2. Jednou se trefil také Matyáš Hložek a dvě branky přidal Jiří Tlustý. Za pardubický tým se prosadil David Pravec a Jakub Vilikus.
Ale tato informace trochu zapadla v zájmu fanoušků o výsledky reprezentantů současných. Ti porazili na turnaji Karjala v Tampere 1:0 Švýcarsko a při premiéře trenéra Radima Rulíka ovládli akci Euro Hockey Tour bez ztráty bodu.
Minimálně v pátek a včera hokejisty v zájmu fanoušků možná trumfly tenistky – v zápasech s »hokejovým« soupeřem nejdřív porazily USA, ale pak nestačily na Kanadu. Nejsem tak asi sám, kdo by před začátkem finálového turnaje o Pohár Billie Jean Kingové na účastníky finále tipovali Kanadu nebo Itálii. Ale jedna legenda je evidentně spokojena:
Asi nová doba 🙂
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.