SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Nepovšimnutý šampion a »doleváci«

Nevěnovat se v dnešním Sportovním víkendu derby »S« asi není normální, ale já to udělám. Jednak o něm bude psát kdekdo, ale hlavně je zde to sloveso »bude« – ono se totiž teprve hraje. Pojďme se proto věnovat prodlouženému víkendu těch, co umějí zatáčet pouze doleva.

Nejdříve ovšem musím připomenout jednu téměř přehlédnutou událost z minulého víkendu. Říká vám něco jméno Karel Hanika? Připomenu, že v letech 2014-2016 jezdil mistrovství světa silničních motocyklů třídy Moto3, v roce 2017 získal divokou kartu pro závod v Brně třídy Moto2. V posledních letech soutěží ve vytrvalostních závodech. A právě zde se mu podařilo minulý víkend dosáhnout obrovského úspěchu, který však zůstal téměř bez povšimnutí. Jako člen týmu YART Yamaha přispěl k jeho výhře v mistrovství světa vytrvalostních závodů silničních motocyklů, čili FIM Endurance World Championship 2023.

Ale českým sportovním novinářům to nestojí téměř ani za zmínku. A trochu jízlivosti: předpokládám, že až se bude volit Sportovec roku, nebude ani v desítce. Stejně, jako dopadl před léty Martin Šonka, když se stal v letecké akrobacii mistrem světa Red Bull Air Race a získal evropský titul ve freestylu, a v anketě Sportovec roku 2018 skončil šestý.

Nechám proto nyní fotbal fotbalem a hokej hokejem – i když třeba NHL »obsadila« na mapě další stát, kde se odehrál nějaký zápas – byť přípravný. V sobotu začala třemi zápasy herní příprava před novým ročníkem NHL. Během 15 dnů se odehraje 111 utkání na 45 místech. Vedle neutrálních stadionů v Severní Americe se hrálo i v dějišti tenisového Australian Open v Areně Roda Lavera v Melbourne, na jižní polokouli zavítala elitní hokejová liga poprvé.

Ano, v tomto sestřihu je započítán i Kyjev, který byl v roce 1989 ještě v SSSR, stejně jako lotyšská Riga. Poslední testovací duely jsou na programu v sobotu 7. října (v noci na neděli 8. října středoevropského času). O tři dny později odstartuje základní část NHL. Přípravných kempů před startem NHL se účastní 68 českých hokejistů. Nejvíc jich je pět v San Jose, kde jsou obránci Jan Rutta, Radim Šimek a útočníci Tomáš Hertl, Adam Raška a Filip Zadina. Žádní Češi nejsou v kádrech Edmontonu, Philadelphie a Washingtonu. Celkem 52 hráčů má s kluby NHL kontrakt.

Ale nyní už ke čtyřem plochodrážním dnům v Pardubicích a v Praze. Nejprve se v pátek Dán Mikkel Michelsen stal v potřetí mistrem Evropy. Závěrečný závod čtyřdílného seriálu vyhrál Polák Janusz Kolodziej, který měl po 16 z 20 jízd základní části na kontě nejvíce bodů (11). Pokračování závodu znemožnil déšť, páté místo v něm obsadil vítěz dvou rozjížděk ze čtyř Václav Milík. Devětadvacetiletý Mikkelsen ovládl šampionát už v letech 2019 a 2021, loni skončil třetí při triumfu krajana Leona Madsena. Ten tentokrát obsadil celkově druhé místo, třetí skončil Kolodziej.

Sobotní závod juniorů Zlatá stuha se po šesti letech dočkal českého vítěze. Na svítkovském oválu finálovou jízdu rozhodl pro sebe Daniel Klíma, který vylepšil loňské třetí místo a navázal na triumf Eduarda Krčmáře z roku 2017. Druhý skončil Nor Mathias Pollestad před Polákem Damianem Ratajczakem. Další český finalista Petr Chlupáč dojel čtvrtý před německým obhájcem prvenství Norickem Blödornem.

Vítězem 75. ročníku Zlaté přilby se stal poprvé v kariéře Timo Lahti. Jednatřicetiletý jezdec je zároveň i prvním Finem, který prestižní akci s bohatou historií vyhrál. Druhý byl dnes na svítkovském oválu Polák Jakub Jamróg, třetí Francouz Dimitri Bergé. Za ním dojel Dán Andreas Lyager, pátý Argentinec startující za Itálii Nicolas Covatti. Malé finále o umístění na 7. až 12. pozici vyhrál Brit Adam Ellis.

Finálová jízda měla dramatický průběh. Po prvním startu upadl v první zatáčce trojnásobný vítěz nejstaršího plochodrážního závodu světa z let 2018 až 2020 Jason Doyle. Favorizovaný Australan nastoupil i do opakované jízdy a po dobrém startu byl hned za Jamrógem, před něhož se sice ještě v úvodním ze šesti kol dostal, ale záhy ho vyřadil ze hry defekt. Lahti pak využil na konci čtvrtého kola malého Jamrógova zaváhání a už před sebe nikoho nepustil.

Čeští plochodrážníci Václav Milík a Jan Kvěch těsně nepostoupili do semifinále, oba skončili shodně čtvrtí v šestičlenných čtvrtfinálových skupinách, z nichž dál postupovali tři jezdci.

Tradičně na Zlatou přilbu naváže zítra Tomíčkův memoriál. Vedle pěti Čechů (Jan Kvěch, Václav Milík, Petr Chlupáč, Eduard Krčmář a Daniel Klíma) se z Pardubic na Markétu přesunou i Polák Wozniak, obhájce prvenství Ukrajinec Levišyn, Švéd Lindbäck, nejlepší z odvážných žen na ploché dráze Němka Liebmannová, Lotyš Lebeděvs, syn slavného Itala Armanda Castagny, »protinožec« Tungate a vedle Jensena i další Dán Kildemand. Ozdobí ji nakonec i úřadující světový šampion Zmarzlik z Polska.

Zajímavé je ovšem něco docela jiného. »Nebude chybět stánek na vyzkoušení elektrokol a elektrokoloběžek, pro děti skákací hrad a herní simulátor připraven bude, ale je to hlavně o těch závodech. Oproti Grand Prix divákům nabídneme i naváděčky z Prague Star Cheerleaders,« okomentoval doprovodný program Pavel Ondrašík.

Ano, už i plochá dráha bojuje s názory, že donedávna byly ženy ve sportu redukovány pouze na roli ozdoby, rekvizity, mají vypadat dobře a usmívat se…

A ještě jeden sport bych rád zmínil. Pokračuje šampionát ragbistů. Dějí se tam zajímavé věci – třeba domácí Francie porazila Namibii »jen« 96:0 a bájnou stovku tak nepokořila. Velmi vyrovnaná situace je ve skupině C, kde 10. září porazil Wales Fidži 32:26. Minulou neděli pak Fidži Austrálii 22:15 – poprvé od roku 1954.

Za porážku o sedm a méně bodů se bere jeden bonusový bod, za položení čtyř a více pětek také. Fidži tak za prohru s Walesem získalo dva body. Za vítězství nad Australany má další čtyři. Austrálie za výhru nad Gruzií brala pět bodů za víc než čtyři položené pětky, za porážku od Fidži jeden. Fidži i Austrálie mají po šesti bodech a dva západy před sebou. Tabulku vede Wales s deseti body za dvě výhry. Dnes ve 21.00 se utká s Austrálií. Když ji porazí, dvojnásobní mistři světa z Austrálie s největší pravděpodobností poprvé v historii šampionátů nepostoupí do čtvrtfinále, které se tak otevírá pro Wales a Fidži. Když Wales nevyhraje, pravděpodobně nepostoupí…

A velká šance tak je před Fidži – čeká je už »jen« dvojice zápasů s nejslabšími týmy skupiny, jejichž vzájemný duel skončil remízou – Gruzií a Portugalskem.

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy