Již jsem se několikrát přiznal, že jsem fanoušek biatlonu. Dnes skončil světový šampionát, ze kterého odjela česká výprava podobně jako v roce 2016 a 2019 bez medaile. Ale tento víkend přinesl i jinou, bohužel už málo vídanou událost – hned dva čeští skokani na lyžích bodovali v závodě Světového poháru…
Stalo se tak v rumunském Rašnově. Třiatřicetiletý Roman Koudelka si za 21. místo na středním můstku připsal 10 bodů, o dvanáct let mladší debutant mezi elitou Radek Rýdl si na 30. pozici připsal první bod v kariéře.
Dosud jediný český bod v sezoně získal díky 30. místu v novoročním závodu Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu právě Koudelka. Ten tak »poskočil« v celkovém pořadí na 59. místo, jednobodovému Rýdlovi patří dělené 80. místo – poslední.
Pro Koudelku je to nejlepší výsledek od února 2020, kdy právě v Rašnově skončil osmnáctý. A co na tom, že do Rumunska přijelo z první dvacítky průběžného pořadí seriálu jen pět skokanů? Celkem bylo v Rumunsku jen 47 mužů, kteří se automaticky kvalifikovali do dnešního závodu – možná proto Rýdl poprvé skákal v závodu Světového poháru.
Ale zpět k biatlonu. Nesleduji pouze současné dění, zajímám se i o to, co dnes dělají hvězdy nedávné minulosti. Třeba pětinásobný mistr světa v biatlonu a současný člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Martin Fourcade se nedávno »proslavil« slovy o podpoře účasti ruských a běloruských sportovců v neutrálních barvách na olympijských hrách 2024 v Paříži.
Mnozí další dnes působí v různých televizích. Jejich řady však nedávno opustila Gabriela S(K)oukalová. Ta však »nedělala« do sportu, ale moderovala pořad o showbyznysu. Když se v médiích dočetla, že z hlavních zpráv »vystrčené« jmenovkyni Laškové mělo být nabídnuto její místo, raději odešla sama – prý bude moct brzy představit projekt, na kterém už více než rok s týmem pracuje.
To její souputník Ondřej Moravec zmiňovaný šampionát v České televizi spolukomentoval. Diskutéři pod různými články na různých webech hodnotili, že »kňourá« a nehodí se hlasem na tuto pozici, ale zapomněli, že by spíš měli poslouchat, co říká, než jak to říká.
O jiné legendě světového biatlonu, tedy o jeho vypořádání se s bývalým zaměstnavatelem, jsme psali. Ole Einar Bjørndalen, expert TV 2, není jediným bývalým biatlonovým závodníkem, který dnes pracuje pro televizi. Mistr světa ze závodu smíšených štafet v Anterselvě 2007 a olympijský vítěz z Vancouveru 2010 ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru Björn Ferry promlouvá coby expert při biatlonových závodech na obrazovkách veřejnoprávní televize SVT. »Aby nevyhrál, musel by si zlomit obě hůlky. I když to by asi stejně nestačilo. Pravděpodobně si musí zlomit nohu, aby nevyhrál,« řekl například Ferry ve vysílání švédské televize v reakci na výsledky, kterých dosahuje Nor Johannes Thingnes Bø.
Musím přiznat, že se mi Ferry jako aktivní závodník moc nevybavil, ale to je jen moje chyba. Možná proto, že mi jeho příjmení připomíná exposlance, který se tento týden opět dostal na »výsluní«…
Stejně, jako si mnozí při vyslovení jména Koudelka spíše vzpomenou na »judistu« ze zřejmě slušného oddílu STS Chvojkovice – Brod nebo možná na »negenerála« z BIS, než na výše jmenovaného skokana na lyžích. Ale to je asi jen tou shodou jmen.
To třeba takový komentátor deníku Expressen Albin Julin pojal přesvědčení, že se může stát slavným právě tím, když si kopne do někoho slavného. Jelikož je ročník 1993, sami si spočítejte, kolik mu bylo, když se Björn Ferry (ročník 1978) stal olympijským vítězem. Ani to mu nevadilo, aby se do něj netrefil ve svém článku. »Jste unavený ze své práce, Björne Ferry? Tak dejte výpověď a dělejte něco jiného – jinak vím, komu byste měl zavolat pro inspiraci. Možná je čas, aby Björn Ferry nasedl na vlak domů do Storumanu a přemýšlel o své budoucnosti v SVT. Myslím, že je mezi námi mnoho těch, kteří by Ferryho rádi viděli komentovat biatlon ještě mnoho let – ale někde záleží na tom, jestli ho to bude bavit samotného,« napsal Julin. A v závěru poslal Ferryho za novým šéfem Radiosporten Tobiasem Rosvallem: »Jediný můj závěr je, že redakce už Rosvallovi hrabe manéž tím, že lehce bulvarizuje dříve korektnější prostředí veřejné služby. Takže Björne Ferry. Zavolejte Rosvallovi a zkuste tu energii zase rozproudit. Víme, že ji v sobě máte.«
Samozřejmě nevím, co všechno Ferry při komentování řekl, znám jen citovaný článek a na jeho základě nemohu být plně v obraze, ale jedno vím jistě: myslel jsem si, že veřejná kritika televizních sportovních komentátorů je typicky českým oblíbeným národním sportem, ale evidentně se mýlím…
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.