Hodnotit sportovní víkend v současné době je trochu záludný úkol. Pomalu se bojím, aby na mě něco o fotbalovém šampionátu v Kataru nevyskočilo i po otevření ledničky nebo konzervy. Obzvlášť v době, kdy už se na »prkýnkách« běhá, skáče, sjíždí i slalomuje, na ledě hokejuje, bruslí rychlo i kraso a v Málaze hraje o letošní salátovou mísu, ale losuje i program boje o tu příští.
Tak postupně. Určitým překvapením pro mne byla tvář Jakuba Železného na televizní obrazovce. Bylo to totiž v pořadu AZkvíz. To by ještě samo o sobě nebylo divné, ale stalo se tak na programu ČT sport. A nebyl to AZkvíz, ale AZkvíz, tentokrát s Fortunou. Že vyhrál, není nic divného, odpovědi znal. Že to byly otázky s fotbalovou tématikou, taky nemusí být divné, asi má všeobecný přehled. Ani jeho odpověď na otázku, koho tipuje na vítěze turnaje, nemusí být divná: »Já bych hlavně chtěl, aby v Kataru vyhrála lidská práva, protože nejsem přesvědčen, že je úplně správné, aby se hrálo v Kataru, ale když už to tam je, tak tipuju Argentinu, protože si myslím, že už konečně vyhraje Messi.« Samozřejmě s ním nesouhlasím! Fandím totiž úplně někomu jinému 🙂 .
Očekáváným i překvapivým výsledkům je věnován prostor o kousek níž. Zvláštní dohru měl zápas, ve kterém Írán proti Walesu vyhrál 2:0 po gólech v nastaveném čase. »Tohle je jejich kultura, takhle to dělají, a proto Carlos Queiroz do jejich týmu skvěle zapadá. Tohle není náhoda, to se děje úmyslně. Je to součást jejich kultury, takhle hrají a působí na rozhodčí. Stále na ně mluví, stále je máte před obličejem,« uvedl Jürgen Klinsmann, jenž v letech 2011-16 trénoval USA a v roce 2006 dovedl Němce k třetímu místu na domácím MS, jako expert v televizi BBC během utkání.
Představitelé Íránské fotbalové federace si neodpustili několik rýpnutí: »Navzdory tomu, že je pan Klinsmann Němec, slibujeme, že ho nebudeme posuzovat podle nejhanebnější události v historii mistrovství světa, ‚Ostudě z Gijónu‘ z roku 1982, kdy se Západní Německo a Rakousko dohodly na výsledku. A jako bývalý hráč nebude souzen podle svých slavných dramatických pádů.« Nevím proč, ale takové přestřelky jsem čekal spíš před nebo po úterním utkání Írán – USA…
Po různých zkušenostech s katarskými, bahrajnskými a podobnými reprezentanty v jiných sportech, jsem čekal na soupisku domácích. Na první pohled jen jméno Pedro Miguel prozradilo nedomácí původ. Na další podrobnější pohledy dva původem Alžířani a jeden Egypťan. Čekal jsem tedy spíše několik původem Brazilců. Tyto »choutky« objevovat na soupiskách různých reprezentací »typické rodáky« nebo »nepůvodní« tak naplnili jiní – např. Akanji, Elvedi, Rodriguez, Xhaka, Shaqiri, Okafor, Sow, Vargas, Embolo nebo Seferovic znějí typicky švýcarsky…
Typicky malťansky znějí také jména v sestavě týmu Luxol St. Andrews Futsal Club. Že ho neznáte? Nevadí, já jeho název také slyšel poprvé v souvislosti s informací, že futsalisté Chrudimi odehráli bez porážky turnaj elitní fáze Ligy mistrů v Almaty, ale závěrečná remíza 2:2 s výše jmenovaným týmem jim na premiérový postup do Final Four nestačila. Čeští šampioni skončili v tabulce druzí za Benficou Lisabon, která si první místo zajistila po obratu ve druhém poločase závěrečného duelu s domácím Kajratem a vítězstvím 2:1.
Chrudimský tým, který s Benficou na úvod turnaje remizoval 3:3 a nad kazašskými hostiteli pak zvítězil 2:1, poslal v posledním utkání do vedení už ve 3. minutě slovenský obránce Martin Doša. Brzy ale vyrovnal Brazilec Fumasa a další hráč z jihoamerické velmoci v dresu soupeře Celino Alves po změně stran dokonal obrat. Naději na tříbodový zisk vrátil svěřencům Felipeho Condeho vlastní gól soupeře, ale skóre se už nezměnilo. Blíže k výhře měl navíc maltský tým, jehož hráči ve zbytku utkání trefili ještě tyč a břevno.
Ve hře bylo jediné postupové místo do květnového Final Four. Chrudimští patnáctinásobní domácí mistři usilovali o to stát se prvním českým klubem na finálovém turnaji.
A když už jsem v úvodu zmínil salátovou mísu, musím uvést, že jsem se chvíli divil, kdo s kým hraje finále Davis cupu, když jsem slyšel jména »šapovalov – kokynas«. A to se ještě ani nemusela hrát čtyřhra, ve které by za Kanadu proti Austrálii nastoupil »vašek pospíšil«. Takže česká stopa tam byla.
Ta byla i při losování kvalifikace Davisova poháru (3. – 5. února 2023): Portugalsko – ČR, Chorvatsko – Rakousko, Maďarsko – Francie, Uzbekistán – USA, Německo – Švýcarsko, Kolumbie – Velká Británie, Norsko – Srbsko, Chile – Kazachstán, Jižní Korea – Belgie, Švédsko – Bosna a Hercegovina, Nizozemsko – Slovensko, Finsko – Argentina.
Na finálový turnaj Davis Cupu v příštím roce se přímo kvalifikovali letošní finalisté Australané a Kanaďané. Divoké karty obdrželi Španělé a Italové.
A teď už končím, abych mohl sledovat, zda se naši sousedé odsoudí ke čtvrtečnímu souboji s Kostarikou o konec na šampionátu, nebo proti Španělsku zabodují. A budu při tom myslet na pocity páně Klinsmanna.
Takže sportu zdar – a úspěšný (nejen fotbalový) týden všem sportovcům i nesportovcům.