O tomto víkendu se děly věci… Ve »velkých« i »malých« sportech. Na hřištích na stadionech i v halách, ale i na okruzích a také úplně mimo…
Tím bych začal. Celé se to stalo sice už v minulém týdnu, ale včera to mělo reakci – tedy už v pátek, kvůli časovému posunu u nás až opravdu o víkendu. Společnost Nike přerušila spolupráci s rozehrávačem basketbalového Brooklynu Kyriem Irvingem a zrušila plány na vydání bot z jeho speciální edice. Třicetiletý Irving minulý týden na Twitteru sdílel link na film Od židů k černochům: Budíček, černá Ameriko, jenž obsahuje konspirační teorie a popírání holocaustu. Kritizovala ho za to nejen část veřejnosti, ale i vedení NBA a jeho klub.
Šampion NBA z roku 2016 s Clevelandem, mistr světa (2014) i olympijský vítěz (2016) ve středu uvedl, že je proti všem formám nenávisti, a rozhodl se věnovat 500 tisíc dolarů skupinám, které proti ní bojují. Protože však »odmítl jednoznačně prohlásit, že nemá antisemitské názory«, Nets ho ve čtvrtek suspendovali bez platu prozatím na pět zápasů. Ale je toto ještě o sportu?
Ve velmi očekávaném prvoligovém duelu fotbalistů Sparty a Plzně došlo k nepěkné situaci s nepochopitelnou nečinností sudích. Je radost se dívat, když se fotbal hraje hlavou, ale často je velmi bolestivé, když se hraje hlavou. Ať už šlo o nechtěnou srážku vyplývající z průběhu hry, nebo, nedej Bože, o hrůzný záměr, mělo dojít k propojení kopané a jedné stolní hry. Rozum zůstává stát, že to prošlo jaksi bez povšimnutí i kolem takové vymoženosti, jako je videorozhodčí… Však už za to byl po zásluze odměněn a chyběl na dalším velmi očekávaném zápase Slavie s Baníkem. A věřme, že tím to nekončí.
Velice zvláštně potom v této souvislosti vyznívá situace z italské ligy, kde AC Milán vyhrál nad Speziou 2:1. Nemyslím situaci, kdy za hosty po přestávce srovnal Daniel Maldini. Mladší syn bývalého kapitána Rossoneri Paola Mladiniho ve Spezii hostuje právě z AC Milán, mezi jehož legendy patří i jeho dědeček Cesare. Řeč je o tom, že trenér domácích Stefano Pioli si výše zmiňované karty zahrál. A je už jedno, jestli vytáhl trumf nebo žolíka, když dvacet minut před koncem poslal do hry šestatřicetiletého útočníka Oliviera Girouda. Tato role pro něj není nová, zatím nastoupil do 18 utkání, v nichž dal devět branek a na čtyři nahrál. I tentokrát dal gól, dokonce vítězný. Jenže předtím už stihl obdržet žlutou kartu a následně gól oslavil sundáním dresu. Tam jsou sudí rychlí a rázní – žlutá karta, a jelikož byla druhá, následovala červená…
Porovnáte-li rozbitou hlavu bez trestu a hlavu přikrytou dresem oceněnou žlutou a následně červenou kartou, rozum zůstává stát. Jednak nad tím, proč se slaví přetahováním dresu přes hlavu, druhak nad tím, proč za to okamžitě je karta. Tomáš Pospíchal měl pravdu, když tvrdil, že fotbal nemá logiku. A proč je v karetní hře červená sedma nejhodnotnější kartou sedma, kdy platí červený král zároveň jako sedma, proč barvy karet ani jejich hierarchie nemají v této hře jinak žádný význam a co je to spálená hra, se některých sudích neptejte. Oni evidentně karetní hry znají naprosto jinak…
Ale být sudím určitě není žádný med, Ivan Mládek o tom kdysi nazpíval hezkou píseň: »Primadóna kopne vedle, následky to nemívá, já, když písknu vedle, letí na mě láhev od píva.«
Ale jak jsem psal v úvodu, proběhlo toho o víkendu více. Mistrem světa MotoGP se stal italský jezdec Francesco Bagnaia. První titul v královské třídě si zajistil devátým místem v závěrečném závodě sezony Velké ceně Valencie. Pětadvacetiletý Bagnaia do závodu odstartoval s náskokem 23 bodů před Francouzem Fabiem Quartararem, kterému k obhajobě titulu čtvrté místo nestačilo. Bagnaia nakonec ovládl šampionát s náskokem 17 bodů. Jen tak mimochodem – umíte jména obou správně vyslovit?
Zmiňovaným »malým« sportem si dovoluji nazvat třeba florbal, v němž světový šampionát začal o víkendu ve Švýcarsku a kde máme naději na zisk cenného kovu. Ale v Praze proběhl jiný světový šampionát. Čeští nohejbalisté obhajovali zlaté medaile ve všech třech kategoriích. Šampionát, který se měl konat v roce 2020 a kvůli koronavirové pandemii byl dvakrát odložen, se uskutečnil v pražské hale O2 Universum za účasti reprezentací z 21 zemí. Na minulém šampionátu před čtyřmi lety v rumunské Kluži ovládli čeští nohejbalisté soutěž jednotlivců, dvojic i trojic. Ve finále všech kategorií zdolali tradiční rivaly ze Slovenska.
Tentokrát to byl bronz v singlu a deblu a stříbro v nejpočetnější kategorii.
A když už jsme u těch »malých« sportů – ve 23.00 se hraje v Buenos Aires finále mistrovství světa organizace FIRS. Čeští inline hokejisté budou obhajovat titul z loňska z italského Roccarasa proti Itálii. Tým trenéra Martina Mecery má jistou sedmnáctou medaili v řadě. Od roku 2004, kdy český tým v kanadském Londonu chyběl na stupních vítězů, získal sedm zlatých, čtyři stříbrné a pět bronzových medailí. Asi není nejen malých rolí, ale i sportů, že?
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.