SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Béčko z okresního města?

Často jsme zde v diskuzích pod články častováni názvy jako »proruská sebranka«, »proruští zrádci«, »proruská hlásná trouba«… Někdy k tomu stačí málo, někdy i vůbec nic – to když třeba autoři pojmou přesvědčení, že jsme podle nich o něčem měli psát. Je to ale na jinou debatu a jinde. Já se teď veřejně přiznám, že jsem asi »ruský šváb«, i když jsem se k tomu dostal celkem nevině…

Když jsem se někdy v roce 1981 začal zajímat o sport, hodně informací jsem čerpal z časopisu STADIÓN. Těšil jsem se vždy na úterý, kdy jsem ve schránce objevil nové číslo. Ve čtvrtek jsem si v trafice občas koupil slovenského kolegu ŠTART. Velmi lákavé a očekávané byly zejména celostránkové fotky fotbalových a hokejových týmů, které jsem sbíral a ve škole i mimo ni jsme je se spolužáky a kamarády měnili. Kdepak ta sbírka skončila 🙉

V trafice se ráno dal koupit Československý sport (pamatuji si první cenu 50 haléřů…), věděl jsem, že existuje Klub ligových kanonýrů týdeníku Gól, ale co je to týdeník Gól jsem zjistil až po nástupu na internát do Prahy. To jsem v pátek »potkal« na tehdejší stanici metra Moskevská frontu před trafikou. Většinou všichni chtěli Týdeník televize, ale na pultu jsem zahlédl právě i Gól a s pocitem získání pokladu jsem si ho koupil – a pak už pravidelně. Naproti trafice se začala tvořit fronta bez prodavače – za nějaký čas tam dorazil kamelot s Večerní Prahou. To byly takové páteční rituály před odjezdem autobusem domů 🙂

Před nějakým časem se mi na Facebooku začaly objevovat zajímavé obrázky, třeba:

Protože jsem si při tom vzpomněl na výše popsané, dával jsem »tosemilíbíky«, česky to znamená, že jsem kliknul na palec nahoru, což vyjadřuje »to se mi líbí«. Samozřejmě se mi podobné obrázky začaly objevovat častěji. Když přišly i podobné, zaujalo mě to ještě více, protože to už byl opravdu odkaz na STADIÓN.

V profilovém kolečkoobrázku zdroje je tato fotečka:

Po kliknutí se objeví veřejná skupina a celá úvodní fotka vypadá takto:

Ta azbuka u většiny příspěvků mě překvapila, nejen proto, že už se mi po konci školní docházky (kdysi dávno…) blbě čte, ale hlavně jsem jí u skupiny s logem oblíbeného časopisu mého dětství vážně nečekal. Ale chodím tam dál, protože ty fotky mám opravdu rád. Jsem tedy ruský šváb.

Několikrát jsem se zde už věnoval šampionátům v krasobruslení, kde sice nestartují ruští krasobruslaři reprezentující Rusko, ale v jiných reprezentačních týmech je jich plno. Podobné je to na současném biatlonovém mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Třeba ve čtvrtečním závodě smíšených dvojic bylo na startu 28 párů, například i »rumunský« Dmitrij Šamajev, Anastasia Tolmačevová nebo »korejský« Timofej Lapšin, Jekatěrina Avvakumovová. Včerejší sestava štafety Jižní Koreje Starodubec, Lapšin, Čchoi, Kang také zní zajímavě. Příběh slovenské reprezentantky Anastasie Kuzminové asi není třeba nikomu vyprávět.

V korejském Pusanu právě probíhá mistrovství světa družstev ve stolním tenisu za účasti 40 týmů v mužské i ženské kategorii. Je celkem zajímavé prohlédnout si sestavy reprezentací jednotlivých zemí. Mezi muži najdeme třeba jména Yang WANG (Slovensko), Dang QIU a Dimitrij OVTCHAROV (Německo), Edward LY a Eugene WANG (Kanada) nebo Timothy CHOI (Nový Zéland. Ve výběrech žen pak objevíme třeba legendární Xia Lian NI, která se ve 20 letech v roce 1983 stala mistryní světa v soutěži družstev a smíšené čtyřhře, dnes ještě hraje za Lucembursko, dále pak Xiaona SHAN a Yuan WAN (Německo), Jia LIU (Rakousko), Mo ZHANG a Ivy LIAO (Kanada), Jia Nan YUAN (Francie) nebo Maria XIAO a Sofia-Xuan ZHANG (Španělsko). Zajímavě vypadají i jména některých reprezentantů Brazílie – třeba Carlos ISHIDA nebo Giulia TAKAHASHI. Ale jednu otázku bych měl: proč si taky náš ping-pong nepořídí nějakou posilu?

Proč to vše zmiňuji? Je to důkaz, že v některých zemích je tak velká konkurence, že někteří musejí hledat uplatnění jinde, v některých uvedených případech může samozřejmě jít o ty narozené už v nové zemi svých rodičů. Ale celkově je to o tom, že si mnozí hledají různé cesty, jak nebýt béčkem z okresního města. Jen se ptám, jak moc velký rozdíl je v tom, že někteří startují pod jinou vlajkou, a některým nemá být dovoleno ani to startování pod »neutrální« vlajkou? Z nich se béčka z okresního města dělají už dopředu a u zeleného stolu…

Sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy