Tento sváteční víkend přinesl do naší republiky něco, co tu ještě nebylo. Vlastně už i konec pracovního týdne – konkrétně čtvrtek a pátek. Ale jestli to byl svátek, nebo spíše ostuda, je otázkou…
Ve čtvrtek kolem 13. hodiny si »odskočil« prezident do »podhradí« a za spolupráce ministra financí a pražského primátora »mávali vlajkama« jako startéři soutěže rallyeového mistrovství světa Středoevropské rallye (neplést s jiným dobrodružstvím s praporem…). Ta je součástí šampionátu poprvé v historii. Soutěž slavnostně odstartovala na Hradčanském náměstí, následoval přejezd v »pražském provozu« k divácké rychlostní zkoušce na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli a v podvečer byl na programu okruhový měřený úsek v Klatovech. V pátek se mělo jet dalších šest testů na Šumavě, včera pak další v Rakousku a dnes v Německu.
Již samotný start přinesl zajímavé události – v jednu chvíli se třeba u startovní rampy těsnalo trio závodních strojů, protože se musel udělat prostor pro hradní kapelu a stráž, přicházející na svůj slavnostní ceremoniál. Na internetu jsou pak k vidění záběry, jak probíhal přesun kolonou na Strakonické ulici – naštěstí byl čtvrtek, ne pátek…
Také dění na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli bylo pikantní. Areál je sice zvyklý na koně, ale ne pod kapotou. Musel se tedy upravit – za »pouhých« 1,5 milionu korun byla nově položena asfaltová část, která už prý byla opět odstraněna. A to se vyplatí, Horste…
Následoval přesun na Čínovský okruh v Klatovech. V pátek jezdci měli absolvovat šest zkoušek, ale odpolední test, který vedl v okolí Vlachova Březí na Prachaticku, pořadatelé po projetí několika vozů zrušili kvůli divákům, kteří na trati stáli tam, kde neměli, třeba:
Velké štěstí měli »fanoušci« hlavně při havárii Fina Esapekky Lappiho. V kritickém okamžiku jich několik stálo mimo vyhrazený prostor a jen zázrakem se jim nic nestalo:
Je celkem jedno, jestli se jednalo o české, polské či německé »fanoušky« a asi nejde svalovat vinu na pořadatele, ale odpověď na otázku, zda to nebyla ostuda, možná přinese příští ročník seriálu světového šampionátu – bude také na území ČR?
Pojďme teď k vysvětlení »rovnice« v titulku. Brno je téma mnohých vtipů, většinou porovnávajících jihomoravskou metropoli s Prahou. »Zlí jazykové« ovšem tvrdí, že nejde o vtipy, ale o pravdu. Tou je i to, že fotbalová FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA v současnosti nabízí pražské i brněnské derby. To se hrálo v pátek.
Na lavičku Zbrojovky se letos posadil už čtvrtý trenér. Richard Dostálek dostal padáka těsně před začátkem skupiny o udržení, jeho nástupce Martin Hašek i přes původně pohodlný náskok poslal Brno do druhé ligy. V té ve čtvrtém měsíci působení trenéra Luďka Klusáčka Brno čtyřikrát v řadě prohrálo a v posledním zápase inkasovalo na Žižkově čtyři branky. A tak přišel čas změny – do brněnského derby poprvé Zbrojovku vedl Tomáš Polách. A úspěšně – nepřipsal si výsledkem sice pátou brněnskou »čtyřku« a byl u výhry »jen« 3:0, ale té páté čtyřky se přeci jen dočkal. Před zápasem patřilo oběma brněnským celkům společné šesté místo, dokonce i se stejným skórem 16:16. Stejných 19 bodů ovšem Zbrojovka získala za šest vítězství a jednu remízu, zatímco Líšeň vyhrála pětkrát a čtyřikrát remizovala. Po derby Zbrojovka poskočila na 4. místo.
Dva góly Jakuba Řezníčka doplnil Adam Kronus, ale na dresu měl napsáno KR NUS. Zbrojovka totiž opět podpořila dárcovství krve a zápas odehrála ve speciálních dresech s chybějícími znaky A, B a 0.
A ta šestá čtyřka? Tu si včera připsali ragbisti Jihoafrické republiky, kteří vítězstvím ve finále mistrovství světa nad Novým Zélandem získali historický čtvrtý titul – nutno dodat, že by to tak dopadlo i při opačném výsledku. Prostě na sebe narazila dvě historicky nejúspěšnější reprezentační mužstva – noví mistři navázali na triumfy z šampionátů z let 1995, 2007 a 2019, poražení ovládli šampionáty v letech 1987, 2011 a 2015.
Na začátku All Blacks předvedli naposledy na tomto turnaji tradiční haku:
Springboks se jí však nezalekli a po třetím vítězství ve vyřazovací části o jediný bod obhájili titul. Finálovou výhru 12:11 už v první půlce zajistil z trestných kopů Handre Pollard. Za Nový Zéland se dvakrát ze stejné situace prosadil Richie Mo’unga. Poločasové skóre 12:6 změnil na konečné po hodině hry položením jediné pětky utkání Beauden Barrett. Jeho bratr Jordie sedm minut před koncem trestný kop neproměnil a Jihoafričané už další drama nedovolili a mohli slavit:
Ještě předtím ale v pátek Anglie získala poprvé v historii bronzové medaile na mistrovství světa. Obhájci stříbra porazili v dramatickém duelu o třetí místo na pařížském stadionu Stade de France Argentinu těsně 26:23. Anglie již vedla 13:0, poločas skončil 16:10. Po přestávce se Argentina dokonce ujala vedení 17:16, ze kterého se ale dlouho neradovali. Angličané se po chybě soupeře v rozehrávce další pětkou a konverzí vrátili do vedení a v dramatickém závěru výhru uhájili. Argentinci mohli pět minut před koncem vyrovnat, Nicholas Sánchez ale trestný kop neproměnil.
Nebyl to první vzájemný souboj na turnaji. V sobotu 9. září se oba týmy potkali ve skupině a Anglie vyhrála 27:10, přestože hrála od čtvrté minuty v oslabení. Tom Curry byl vyloučen za střet hlavou. Všechny anglické body »vykopal« George Ford, který zaskakoval za potrestaného kapitána Owena Farrella. Ten pak »vykopal« onen bronz – úspěšnými trestnými kopy a konverzemi získal celkem 16 bodů.
A že má ragby dost společného s fotbalem potvrzují plány na příští šampionát – ragby se od 1. října do 13. listopadu 2027 v Austrálii dostane na úroveň fotbalu z roku 1986. Tenkrát se šampionátu v Mexiku poprvé zúčastnilo čtyřiadvacet týmů rozdělených do šesti skupin po čtyřech a poprvé se hrála vyřazovací část. Ragbistům tak přibyde osmifinále. Do něj by také, jako u fotbalu v Mexiku, měly postoupit první dva z každé skupiny a čtyři nejlepší z třetích míst. Šampionát se zároveň ze současných sedmi týdnů zhustí do šesti, každý tým v základní skupině odehraje o zápas méně. Nyní se ve Francii hrálo s dvaceti účastníky (čtyři skupiny po pěti), což je model od roku 1999. V letech 1987, 1991 a 1995 se hrálo v šestnácti.
A skončíme u fotbalu – dnes se dohrává včera zahájené 13. kolo FORTUNA:LIGY. Je to »sólo« pro pohárové účastníky a dovolil bych si oponovat tvrzení kolegy, že »trojlístek dál kvete«. Jak může jít o kvetení, když čeští zástupci ve třech zápasech dali jediný gól 🙂
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.