SPORTOVNÍ TÝDEN ZBYŠKA KUPSKÉHO: Bez Usora i Sora, Malta, Melbourne a Hahnenkamm

Je zima. Je sníh. Ale ne všude. Takže zatímco někde se lyžuje na přírodním sněhu nejen na tratích, jinde se hraje fotbal i tenis. Takový je tradiční sportovní leden.

Někdy v roce 1991 se začala psát tradice, že každý český fotbalový klub musí mít svého »Mirečka«. Tehdy za Spartu hrál zambijský fotbalový útočník a reprezentant Timothy Mwitwa, který později – 27. dubna 1993 – tragicky zahynul při letecké havárii zambijské reprezentace u pobřeží Gabonu.

Odvěký rival z Edenu v zimní přestávce chvíli vypadal, že se mu v kádru »Mirečkové« množí rychlejším tempem, ale nakonec to bude asi výměna »kus za kus«. Když v prosinci přestoupil ze Slavie do Genku nigerijský Yira Sor, a na začátku ledna byl potvrzen příchod hned dvou posil – nigerijský obránce Igoh Ogbu a senegalský útočník Babacar Sy, vypadalo to na skóre 1:2. Ale ve čtvrtek »vyrovnání« zařídilo hostování dalšího Nigerijce, o kterém informoval klub na svých webových stránkách. Moses Usor odešel na rok do Lince a rakouský klub má i opci na přestup dvacetiletého křídelního hráče.

Ve čtvrtek došlo k další zajímavé situaci. Fotbalisté Liberce porazili Zlín 3:0, na čemž by asi nebylo mimořádného nic, kdyby to nebylo v souboji o třetí místo na turnaji ve Valletě na známém stadionu Ta‘ Qali. A perličkou na závěr je, že kapitánem Liberce byl další nigerijský útočník – ve svém první zápase po přestupu z AEK Larnaka Victor Olatunji, o jehož příchodu klub informoval na Twitteru s tím, že se dolaďují podmínky angažmá třiadvacetiletého hráče.

Velký tenisový úvod roku tradičně patří Austrálii, grandslamový turnaj Australian Open v Melbourne na tvrdém povrchu s dotací 76,5 milionu australských dolarů láká pozornost nejen tenisových fanoušků. Letos se tam daří nejen českým tenistkám, když Markéta Vondroušová vyřadila ve 2. kole Australian Open světovou dvojku Tunisanku Uns Džábirovou. V boji o osmifinále se utká se sedmnáctiletou krajankou Lindou Fruhvirtovou, která přehrála domácí Kimberly Birrellovou a vylepšila si grandslamové maximum. Barbora Krejčíková zdolala přemožitelku Petry Kvitové Anhelinu Kalininovou z Ukrajiny a v boji o druhé čtvrtfinále po sobě vyzve světovou trojku Američanku Jessicu Pegulaovou.

Pozadu s postupem do osmifinále nezůstal ani zástupce mužské časti české výpravy Jiří Lehečka. Česká jednička otočila utkání 3. kola proti světové dvanáctce Britovi Cameronu Norriemu a narazí na turnajovou šestku Kanaďana Félixe Augera-Aliassimeho.

Ale je leden, tak šup na hory! První ze dvou sjezdů v Kitzbühelu vyhrál domácí Vincent Kriechmayr. Rakouský lyžař si připsal třetí vítězství ve sjezdu v aktuální sezoně Světového poháru a stále je jediný, kdo dokázal narušit letošní nadvládu Nora Aleksandera Aamodta Kildeho. Ten do závodu nastoupil s čerstvou zlomeninou zápěstní kůstky a po chybě v závěru obsadil 16. místo.

Vždy si při tomto závodu vzpomenu na italský film Setina sekundy, který jsem viděl jako malé dítě. Italský reprezentační tým sjezdařů je v rozkladu. Jeho někdejší tahoun, držitel zlaté olympijské medaile a několikanásobný mistr světa i vítěz Světového poháru Gustavo Thöni, ukončil kariéru, přičemž zbylá čtveřice závodníků se chová jako utržená ze řetězu. Noční obrážení barů se podepisuje nejen na trénincích, ale také na bídných výsledcích při závodech – všem čtyřem tak hrozí vyhazov z reprezentace. Jejich poslední šancí je přemluvit Gustava k návratu do týmu, aby se za ně zaručil. Přes Gustavovu prvotní neochotu nakonec společně vyrážejí do Kitzbühelu, aby sjeli obávanou trať Streif na hoře Hahnenkamm. Během závodu ovšem utrpí těžký pád jejich kamarád a poraní si míchu. Gustavo tak na další sezónu musí trénovat jako nikdy v životě, aby sám sobě, celému sportovnímu světu a především svému paralyzovanému kamarádovi dokázal, že nic se nemá vzdávat předčasně…

Děj sportovního dramatu vychází ze skutečných událostí a spojuje známý finiš Gustava Thöniho na Streifu v roce 1975 s nehodou nadějného italského závodníka Leonarda Davida. Ve snímku si zahrála řada skutečných sjezdařů, mimo Thöniho, jenž hraje sám sebe, je možné v jeho týmu zahlédnout třeba Renata Antonioliho či Cesara Anziho. Ve své době vzbudil film v kinech velký zájem. Na rozdíl od tehdejších televizních přenosů totiž ukazoval závody alpského lyžování v nevídaných barvách i ostrosti záběrů. Z dnešního pohledu snímek nabízí především detailní vhled do náročných tréninků a vnitřních soubojů, které závodníci svádějí před každým startem, i jedinečnou atmosféru tehdejšího profesionálního lyžování.

Další sjezd je v Kitzbühelu na programu zítra, stejně jako dnes začne v 11.30.

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy