SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Čísla, která utvářejí historii

Ve finále mistrovství světa ve fotbale si v neděli zahrají Argentinci s Francií. V tomto týdnu oba favorité zvládli své semifinálové duely – proti Chorvatsku, které paradoxně na cestě za možnou medailí vyhrálo jen jediný zápas v devadesátiminutové době, resp. proti největšímu překvapení z Maroka, jež až do utkání se svými bývalými kolonizátory neinkasovalo od soupeřů v osmi duelech v řadě.

A když už jsme u těch čísel, pojďme si projít historické fotbalové anály jejich optikou. Nejde jen o to, zda se konečně stane mistrem světa slavný Lionel Messi, nebo zda Francie obhájí čtyři roky starý titul. Nedělní finále se vyplatí sledovat i z následujícího desatera důvodů, při nichž zbystří hlavně milovníci statistik. A i vy ostatní jistě uznáte, že slavná pohádková písnička pojednávající o tom, jak »statistika nuda je«, nemá ani za mák pravdy…

1.) Trofej pro mistry světa zvedlo od roku 1930 nad hlavu jednadvacet kapitánů. Pokud v nedělním finále uspěje Francie, stane se brankář Hugo Lloris prvním mužem s páskou na paži, jemuž se to povede podruhé. Dvakrát zvedl Zlatou Niké nad hlavu brazilský obránce Hilderaldo Bellini, ale zatímco v roce 1958 ve Švédsku byl kapitánem, při úspěšné obhajobě v Chile ho ze sestavy vytlačil Mauro Ramos, jenž po něm převzal i pásku. V Anglii 1966 byl kapitánem znovu Bellini, jenže »kanárci« nečekaně vypadli už ve skupině.

2.) Francie může jako třetí tým a první od Brazílie v roce 1962 obhájit zlato, předtím se to povedlo ještě Itálii v roce 1938. Každopádně již teď platí, že tým »galského kohouta« jako první od roku 2002 postoupil do finále dvakrát po sobě. Ale pozor – Brazílie si tehdy zahrála o zlato dokonce potřetí za sebou. Což koneckonců mohou Franouzi ještě dohnat za čtyři roky. Ovšem, to už předbíhám moc, vím…

3.) Jakkoli to číslo zní neuvěřitelně, je pravdivé. Hvězdný Messi ve finále nastoupí k 26. utkání na MS a překoná tak dosavadního rekordmana Němce Matthäuse. V tomhle směru je tedy hotovo prakticky ještě před výkopem, zabránit změně této rekordní statistiky by mohla jen nějaká zdravotní indispozice argentinského kapitána, a tu si jistě nepřejí ani fanoušci Francie. Finále bez Messiho by bylo značně neúplné. Asi jako svíčková na smetaně bez hovězího masa…

4.) Pokud se nestane nic nepravděpodobného a Messi pozítří nastoupí, bude mít před sebou pochopitelně jediný – zlatý – cíl. A tím by doplnil skvostnou osobní sbírku trofejí o tu nejcennější. Jinak je sedminásobným držitelem ceny Zlatý míč (případně Zlatý míč FIFA) a šestinásobným majitelem Zlaté kopačky. Rekordně sedmkrát získal cenu Trofeo Pichichi pro nejlepšího střelce španělské ligy. V dresu Barcelony vybojoval 34 klubových trofejí včetně 10 titulů španělského ligového mistra a čtyř triumfů v Lize mistrů. Zapomínat nesmíme ani na tři triumfy na MS klubů a olympijské zlato. Dodávat, že je Messi i mistrem Francie se svým stávajícím klubem Paris St. Germain, by bylo zřejmě nošením dříví do lesa, či spíše vysazováním trávy na katarských stadionech.

5.) Messi se může stát i nejlepším střelcem katarského šampionátu. Zatím dal pět branek, stejně jako jeho spoluhráč z pařížského klubu St. Germain Kylian Mbappé. A oba nyní nastoupí proti sobě. Kdo dá gól, má větší šanci nejen na opanování střelecké tabulky, nýbrž i na nejcennější trofej.

6.) Trenér Francie Didier Deschamps může na MS jako první kouč od Itala Pozza v letech 1934 a 1938 získat s týmem dvakrát zlato. Navíc, už nyní je legendou, protože má na svém kontě i titul světového (a také evropského) šampiona z dob své neméně slavné hráčské kariéry.

7.) Ve dvou světových finále skórovali Brazilci Vavá (1958 a 1962) a Pelé (1958 a 1970), Němec Paul Breitner (1974 a 1982) a Francouz Zinédine Zidane (1998 a 2006). Teď mohou na jejich kousky navázat úspěšní střelci z minulého duelu o zlato (Francie – Chorvatsko 4:2), konkrétně Kylian Mbappé a Antoine Griezmann. Jeden gól do chorvatské sítě byl tenkrát v Moskvě vlastní, další úspěšný tehdejší střelec Paul Pogba přišel o letošní vrchol sezony kvůli zranění.

8.) Z posledních čtyř finále MS se jen v tom minulém rozhodlo po základní hrací době. Kdo by si nepřál co nejdelší fotbalový program i na neděli? Snad jen ti, co mají vsazeno na výhru jednoho či druhého týmu po 90 minutách. A když už jsme u toho sázení, je dobré zmínit, že ač jsou kurzy na oba finalisty vesměs podobné, sázkaři více věří Argentincům.

9.) Někteří fanoušci věří, že Argentině v neděli přinesou štěstí například i stejné dresy, jaké mělo mužstvo při obou triumfech Argentiny na MS (1986 a 1978). Tehdy měli také bílo a světle modré dresy, zatímco při dvou porážkách ve finále MS v letech 1990 a 2014 měli modré. Někteří na sociálních sítích si všimli i toho, že polský rozhodčí nedělního zápasu  Szymon Marciniak má narozeniny ve stejný den, jako měl brazilský rozhodčí finálového zápasu Argentiny s Německem v roce 1986.

10.) Doposud nejrychlejší gól finále MS padl po 88 sekundách. Dal ho v roce 1974 Nizozemec Johan Neeskens z premiérové penalty, nakonec ale zvítězil domácí tým SRN. Dá se předpokládat, že tento rekord pozítří překonán nebude. Ale snad jsme vás nalákali na onen nedělní superzápas, bez ohledu na to, jak moc milujete statistiky.

Napadá mě však hříšná myšlenka – jestli vlastně tento materiál neměl být SPORTOVNÍM VÍKENDEM, a ne SPORTOVNÍM TÝDNEM…

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy