Souček má jasno. Chce vysílat příběhy dezinformačních lidí

Světlana Witowská zpovídala ve Spotlight Aktuálně.cz nového generálního ředitele České televize Jana Součka. Zaujala mě následující pasáž, kterou jsem pro vás přepsal (celý rozhovor zde).

Witovská: »Podle vás má až 20 procent lidí pocit, že je média veřejné služby pomíjejí, že nerozumí jejich problémům a vy s tím chcete pohnout. Umíte si představit, že budete třeba naslouchat lidem, kteří volají po změně systému, kteří podporují Rusko, kteří šíří dezinformace, kteří protestují u soudu tím, že se tam válí po zemi? To je ta skupina těch lidí, kteří mají pocit, že média veřejné služby nezajímají jejích problémy. Jak to chcete udělat?«

Souček: »Mě zajímají především kořeny toho, jak se tahle skupina lidí dostala tam, kde dneska je. Dneska shodou okolností vyšel zajímavý průzkum, který si nechal zpracovat Český rozhlas a který ukazuje, že až 33 procent Čechů má tendenci věřit konspiračním teoriím a má pocit, že věci jsou úplně jinak, než jak jsou reflektovány v médiích. To je velmi špatná zpráva pro tuhle společnost. Podle mě, pokud se k tomu chceme zachovat seriózně, tak nemůžeme dělat nic jiného, než se snažit nejdříve ty záležitosti pochopit. Na osobních příbězích. Myslím, že to je nejúčinnější.«

Witovská: »Jak toho chcete dosáhnout, aby vám ti lidé začali věřit? Aby pochopili, že se zajímá ČT o problémy všech lidí bez rozdílu. To přece není úplně snadný úkol. Máte nějaký plán, jak na to?«

Souček: »Jedna z těch věcí je poctivá publicistika a dokumentaristika, rozkrývající kořeny těchto fenoménů a jdoucí až skutečně do příběhů těch jednotlivců. Druhá věc je mapování životních problémů a situací, ve kterých ti lidé dennodenně žijí, a oni sami musí v rámci pravděpodobně osobního šetření, které by buď televize nebo média veřejné služby společně měla podniknout, oni by sami měli říct, co jsou ty momenty, které média veřejné služby pomíjí.«

Witovská: »Měla by veřejná služba typu České televize chodit za lidmi, kteří šíří dezinformace, kteří volají po změně systému, kteří podporují agresivní Rusko, které páchá válečné zločiny…«

Souček: »Jestli bychom za nimi měli chodit a ptát se jich? Měli.«

Witovská: »A měli byste to vysílat? Jejich názory?«

Souček: »Ne, to už je zase otázka editoriální politiky. To nesouvisí s tím, jestli ti lidé podporují Rusko nebo jestli chtějí změnu systému. To je otázka rozhodnutí editora, který je ‚gejt kíprem‘ (gate keeper = hlídač) toho, co je relevantní obsah toho média. Ale měli bychom znát, co si ti lidé myslí. … Pokud editor, kvalitní, erudovaný, který má svou nezávislost, rozhodne, že toto není relevantní obsah, tak ne.«

Pan Souček vymaloval… Relevantní obsah… Hm, tak ten to určitě nebude…

Co k tomuhle povídání dodat? Bude toho víc… Rozhovor vcelku o ničem. Proč o ničem? Protože tihle dva, Souček a Witowská (a jim podobní), mají v citovaném rozhovoru karty jasně rozdány – oni nechtějí zkoumat, zda dezinformace je skutečně dezinformací, neboť oni to přece vědí, oni nám tu dezinformaci jasně lajnují a de facto jen řeší, co si počít s enormním nárůstem dezinformátorů, které oni takto dopředu onálepkovali.

Souček chce v ČT vysílat příběhy… Příběhy postižených dezinformací. Umím si je představit. Mustr na to existuje. Příběhy budou z principu tytéž, s jakými establishment v minulosti propojoval voliče KSČM a posléze i voliče ANO. Čili cíleně půjde o lidi/dezinformátory se základním vzděláním z nuzných sociálních poměrů nebo z rozvrácených rodin (matka prostitutka, otec pětinásobný vrah, alkoholik, narkoman) nebo o důchodce nad 70 let, kteří se nesmířili s pádem komunistů nebo o lidi frustrované, neúspěšné, kteří se nejsou schopni podnikatelsky uplatnit v demokratických poměrech, kteří takříkajíc nejsou schopni starat se sami o sobe a čekají, že to za ně bude činit stát atd., atd. Prostě z jejich pohledu o blbce, nýmandy, kteří – obrazně řečeno – žijí na stromech, jedí rukama a místo řeči vydávají skřeky. Jenže, jak jsem už zmínil a zmínil to hlavně Souček, tihle nýmandi se množí, což si urychleně žádá akci-reakci…

Kdyby šlo o poctivou hru, Witowská by se Součka zeptala:

»Kdy už konečně dá Česká televize slovo i té druhé straně?«

A Souček by odpověděl:

»Samozřejmě co nejdříve. ČT připravuje ‚živý‘ kulatý stůl, kde na jedné straně, aby ta oponentura byla skutečně fundovaná, zasednou mezinárodní experti na danou problematiku – např. bývalý izraelský zpravodajský důstojník Jakov Kedmi, bývalý zpravodajský důstojník námořní pěchoty Spojených států a zbrojní inspektor OSN Scott Ritter, americký politický komentátor Tucker Carlson, bývalý poradce ukrajinského prezidenta Alexej Arestovič a někteří další, a na straně druhé domácí odborníci Petr Fiala, Jan Lipavský, Jana Černochová, Vít Rakušan, Markéta Pekarová Adamová, Karel Řehka, Dominik Hašek apod.«

Toto by za mě bylo jediné férové řešení. Ne dělat z koncesionářů boží hovada, a odnímat jim jedno ze základních práv – tzn. právo na tvorbu vlastního názoru. Médium veřejné služby, vážený pane generální řediteli Jane Součku, tu v prvé řadě není od toho, aby lidem diktovalo, co je a co není dezinformace, ale aby jim poskytovalo komplexní informační servis takříkajíc ze všech světových stran, nezávisle na tom, jak se v onom rozhovoru dopředu sichrujete, zda to nějaký erudovaný editor se svojí nezávislostí (vaše slova… – viz o pár řádků výše) ještě považuje nebo už nepovažuje za relevantní obsah.

Vy se, pane generální Součku, chováte jako soudce na úplném začátku soudního procesu, který, aniž by vyslechl jediného svědka obhajoby, má už sepsaný rozsudek včetně trestu a odůvodnění. Čili celý proces je potom fraška, stejně jako vaše příběhy…

Vy jste prstem ukázal – »ty, ty a ty jsi dezinformátor«, aniž byste onu (dez)informaci konfrontoval např. s názory respektovaných mezinárodních kapacit.

Vy v těch avizovaných příbězích nehodláte zkoumat, zda onen člověk je opravdu dezinformátorem, ale proč jím je? Policejní vyšetřovatel přece také musí nejdříve zjistit, zda dotyčný onen skutek opravdu spáchal a teprve po té ho může obvinit, resp. hovořit o něm jako o obviněném.

Vy jste ale onu nejdůležitější fázi, fázi vyšetřování, resp. zda potenciální pachatel onen dezinformační skutek opravdu spáchal, přeskočil.

Vy máte jasno. Jenže tohle vaše »jasno« degraduje veřejnou službu, jíž se tolik oháníte, na pouhou služku globálních zájmů. Na děvku. To je výstižnější. A vy teď budete na Kavčích horách tu veřejnou službu pást… Toť za mě vše.

Martin Kalous

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Havloidi samozřejmě šíří lži a dezinformace, to už jsme za ta léta zvyklí, od toho jsou to havloidi. Ale měli by tak činit ze svého a za svoje (jako např. Seznam a podobné kanály), ne ze státního a za naše televizní poplatky.

  2. 📍🇨🇿Petr Pavel prohlásil, že je třeba zavést přísnější bezpečnostní opatření vůči Rusům žijícím na Západě.

    🗣„Všichni Rusové žijící v západních zemích by měli být monitorováni mnohem více než v minulosti“, uvedl prezident. Na mysli má „přísnou pozornost zpravodajských služeb“.

    🗣„Když se podíváme do minulosti, do doby rozpoutání 2. světové války, uvidíme, že všichni Japonci žijící v USA byli rovněž pod přísným dozorem. Je to prostě cena války“, dodal prezident.

    O kolik mají být Rusové více monitorováni, Pavle?

    Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy