Solidarita po americku

Varování soudných ekonomů, že nahrazení ruského plynu nebude nejen snadné, ale ani levné, evropské špičky včetně těch našich, či spíše v čele s těmi našimi, dosud znevažovaly, nebo vůbec nebraly v potaz. Jako by dovezený LNG mohl v krátké době nahradit celý objem plynu dodávaného produktovody z Ruska a jako by nebyl mnohem dražší už ze své podstaty, tedy kvůli nákladnějšímu zpracování a dopravě, takže trvale. Nyní ale začíná docházet na lámání chleba a první reakce jsou tu.

Například německý ministr hospodářství Robert Habeck začíná procitat ze snu o bezmezné solidaritě zemí Západu tvořících protiruskou koalici a dovoluje si dokonce kritizovat Spojené státy a další »spřátelené« dodavatelské země za předražené ceny plynu. Deníku Neue Osnabrücker Zeitung si postěžoval, že producenti plynu z dopadů války na Ukrajině profitují. »Některé země, i spřátelené, někdy dosahují astronomických cen. To s sebou samozřejmě přináší problémy, o kterých musíme mluvit,« sdělil Habeck. Ve vší skromnosti prý počítá s tím, že »o tom Evropská komise bude hovořit i se spřátelenými státy«.

Osmělil se přitom a zvláštní kritiku adresoval Spojeným státům, neboť právě dodavatelé zkapalněného plynu z USA si zvláště nyní, po únicích plynu z podmořského potrubí Nord Stream, diktují ony vysoké ceny, které pana ministra tolik rozladily. Že by mu už došlo, proč Washington tak brojil proti zprovoznění druhé větve tohoto plynovodu? Pikantní na tom je, že ve Spojených státech je nyní cena plynu ve srovnání se západní a severní Evropou zhruba na úrovni jedné sedminy…

Ozve se také tuzemský premiér Petr Fiala, který nedávno s takovou slávou »otevíral« terminál na LNG v Nizozemsku? Já vím, že je to jen řečnická otázka, očekávat od něj, že by si dovolil kritizovat své zámořské přátele, by bylo naivní. Ten se totiž bude raději dál snažit odvádět od tohoto tématu pozornost oslavováním »jednoty« protiruské koalice pod praporem »hvězd a pruhů« a vznosnými řečmi o nutnosti všemožně podporovat »demokracii a západní hodnoty«, rozuměj současný režim na Ukrajině.

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Finsko-ruský projekt Nord Stream 1 pochází z minulého (!) století konkrétně r roku 1997. Do provozu byl uveden po dvouleté výstavbě v roce 2012. Dosud nezprovozněná „dvojka“ se začala stavět o tři roky později. Pravdou je, že USA dlouhodobě varovaly Evropskou unii, že se tak zvýší její politická závislost na Rusku. Tvrdit, že odpor USA byl podřízen pouze ekonomickými zájmy je šedivou propagandou, v té době produkce LNG v USA, ale i na Středním východě byla v porovnání s dneškem malá.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy