Sliby chyby aneb Jak vládnoucí pětikolka vnímá a interpretuje realitu

Vzpomínáte si, jak naši propagátoři euroatlantických, tedy jediných správných hodnot ještě nedávno minimálně dvakrát denně vypouštěli do veřejného prostoru hlášky o tom, jak Rusko zůstalo na světě zcela osamocené a »pes by od něj kůrku nevzal«? Jak prorokovali jeho brzký bankrot a tetelili se přitom radostí? No, teď už je zcela zřejmé, že v čele našeho státu stojí opravdoví neumětelové, neschopní vnímat realitu a s prognostickými schopnostmi asi na úrovni Miroslava Kalouska, který se již v průběhu světové finanční krize coby »nejlepší mistr financí« sekl s odhadem vývoje hrubého domácího produktu ve státním rozpočtu hned o celých devět procentních bodů…

Jaká je dnes skutečnost? Abych nebyl podezřelý z šíření ruské propagandy, pomohu si články ze dvou západních médií, jež ani vzdáleně nemohou být považována za sympatizující s Putinem nebo čímkoliv, co pochází z východu.

Nejprve si agentura Bloomberg s odvoláním na studii Kyjevské ekonomické školy (KSE) posteskla, že Rusko minulý měsíc vyvezlo téměř všechny své dodávky ropy za cenu, která překračovala cenový strop 60 dolarů za barel stanovený skupinou vyspělých zemí G7. Označila to za poslední známku toho, že západní sankce nedokážou omezit přístup Moskvy k financím pocházejícím z prodeje ropy.

Podle studie KSE totiž cena ropy, která se vyváží z hlavních ruských přístavů, dosáhla v průměru 79,40 USD za barel, přičemž nad stanoveným stropem se jí prodalo přes 99 procent. Navíc bylo podle studie v říjnu téměř 30 % veškeré ruské ropy přepravené po moři pojištěno v zemích G7, Evropské unie či v jiném západním státě, což měly sankce zcela znemožnit.

Francouzský list Le Monde pak pro svůj článek přímo zvolil titulek »Rusko se vyrovnalo se západními sankcemi«. Uvádí v něm, že Rusku se podařilo odolat tlaku západních zemí a dosahuje dobrých výsledků i na frontové linii. Podle Le Mondu téměř všichni analytici konstatují, že Rusko zvládlo všechny otřesy, včetně těch, které bylo obtížné předvídat.

»Tato hodnocení jsou v příkrém rozporu s apokalyptickými prognózami, které se o Rusku objevily v první polovině roku 2023,« uvedl list a zdůraznil, že ekonomická katastrofa, kterou západní experti Rusku předpovídali, nenastala. »Rusko vykazuje stabilní finanční výsledky, ekonomika země se přizpůsobila sankcím díky pomoci jiných zemí,« dodal Le Monde.

Zároveň si všiml nejen toho, že se Rusku podařilo vyhnout mezinárodní izolaci, s níž Západ počítal, ale i vnitrostátní stability v sociální a politické sféře.

Tolik západní tisk. Začal jsem vnímáním či spíše nevnímáním reality a prognostickými (ne)schopnostmi, a tak s nimi také skončím. Mám už totiž téma na další podobný sloupek, pro který s pravděpodobností hraničící s jistotou získám materiál někdy počátkem příštího roku. Námět mi poskytli »signalista« Petr Fiala a někteří jeho věrní »ekonomové« ujišťováním, že »strašení« výrazným zdražením elektřiny v příštím roce není na místě, naprosté většině lidí stoupne její cena maximálně o jednotky procent…

Ivan Cinka

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. 🔴🇪🇺EU koupila od Ruska zkapalněný plyn za více než 6 miliard eur v roce 2023.

    Více než polovina zkapalněného zemního plynu, který Rusko vyváží, putovala do států EU.

    👉Francie a Španělsko jsou mezi třemi největšími odběrateli po Číně.

    Sledujte @neCT24  | 42TČen

  2. Proruské rohožky zase tady na ипортал24 minulou zimu prorokovaly, že kvůli nedostatku ruského plynu zmrzneme. No nezmrzli jsme a ani ty svetry jsme použít nemuseli, že soudruhu Cinko.
    Chápu, že vás proruské kolaboranty to štve a tak máte potřebu stále zdůrazňovat, jak se mají v Rusku výborně. Jen nechápu, proč v tom východním ráji už dávno nežijete.

    • Á Brázda tady zase vyblil svůj každodenní obdiv Fialovi a Rychetského Pětikoalici a Pavlovi, tomuto ksindlu který našimi zbraněmi a penězi podporuje a drží nad vodou nacistický režim Zelenského.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy