Jeden z nejmocnějších mužů Evropy, bývalý partner Goldmanu (globální investiční bankovní společnost Goldman Sachs), někdejší šéf Evropské centrální banky a současný italský ministerský předseda, Mario Draghi, během tiskové konference ve Washingtonu po schůzce s Joe Bidenem řekl, že evropské sankce si vylámaly zuby a že většina dovozců plynu otevřela u Gazpromu účty v rublech.
I navzdory varování předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové z 27. dubna, že dovozci by neměli přistupovat na ruské požadavky. »Znamenalo by to porušení sankcí, takže pro tyto společnosti vysoké riziko,« dodala.
A je to jednoduché, ptejme se: Jak se EK a samotná Ursula zachovají nyní? Postaví rublové dovozce na skutečné nebo jen mediální popraviště? To možná, ale bez podpory průmyslu a obyvatel. Ti chtějí teplo a vyrábět. Nadutost a neschopnost vnímat realitu ukazuje, že Evropská unie je v troskách, hesla vyčpěla. Možná si ti, kteří to nepochopili budou ještě chvilku plácat po ramenou a vykládat do svých medií, jak to dobře dělají, ale lidé už budou hledat jiná řešení a minulost nechají za sebou včetně zbytečných byrokratů.
Vojtěch Filip
Mohu reagovat vlastně jen obecně! Byl jsem vždy veden k názoru, že příčinná souvislost je objektivní vztah mezi příčinou a následkem. A ten následek se stane příčinou bez níž by další účinek nenastal, a tak dále. Z tohoto pohledu je název uvedené úvahy Vojtěcha Filipa / začátek konce/ nepřesný. Ne tak ovšem konkrétní popisovaná situace. Ta nejspíš odpovídá dané situaci. Ale tak jako nebyl 24. únor příčinou současné východní reality, nečekejme nějakou tečku s velkým T. Ostatně on třeba i konec třicetileté války byl procesem přechodu do nových poměrů. Píši to proto, že cítím jak moc bude teď záležet na schopnostech lidí u kormidla. Těch s přirozenou autoritou, která má dva strany mince. Úctu i důvěru. Ovšem respekt nevyškemráš, k lásce nedokopeš. Zázraky nečekejme. Jen neztrácet čas.