Tak jsem se dočetla, že vyrábíme jednu kilowatthodinu za dvacet pět haléřů a kupujeme ji z burzy, tedy od Němců, za deset korun. Zdá se vám to normální? Kdo si dovolil něco podobného schválit a držet to pod pokličkou celou řádku let? To jsme skutečně takový satelit, nebo kolonie Evropské unie, že musíme Němcům nebo komu udržovat vysoký životní standard a sami počítat s tím, že brzy budeme muset bojovat o to, abychom přežili? Někteří z nás už těžko přežívají nyní.
Přitom solárním baronům proplácíme jejich drahou elektřinu, kterou nám dodávají do sítě a oni bohatnou a bohatnou. Miliony, které nahospodařil premiér Topolánek, byly mimo jiné zřejmě z těchto zdrojů. Dnes prý radí předsedovi vlády Fialovi, jak dál postupovat. Spíše, jak ty »socky« víc přiškrtit, aby se na horní elitu dostal pořádný »kus koláče«, přičemž u těch dole brzy nebude ani na chleba. Už dnes jsem poznala rodiny, které nekupují máslo, a maso je u nich na stole jedenkrát týdně.
Když člověk získá výše zmíněnou informaci, zcela jinak se musí dívat na dostavbu dalších jaderných bloků v Dukovanech a možná i v Temelíně. My vlastě za naše peníze, tedy naše daně, dotujeme Evropu a necháme vydělat zřejmě vítězi tendru, jímž patrně bude americká firma Westinghouse. Je totiž třeba podpořit americké dělníky a techniky, aby byli spokojeni a příště volili tak, jak chce světový kapitál. Bude to mít zdání demokracie, ale protože v USA není a ani nemůže být rovnost v ničem, není ani šance na výběr skutečného demokratického kandidáta.
Nedivme se. Denně se na ně ze všech stran řítí informace za informací, nesmírně drahá propaganda, jež vytěsní každého jiného ze zorného pole, kromě kandidátů vybraných tou nebo onou politickou stranou, která do toho má co mluvit. Tedy demokraty nebo republikány, skupinami zastupující jedno kapitálové soukolí. Někdo bez kapitálu, někdo, kdo by měl na to, uspořádat jednou za čtyři roky potřebnou volební show po americku, nemá šanci na úspěch. A kdyby i měl, pak ho lze rychle vytěsnit z kola. Stačí si vzpomenout na Roberta Kennedyho a na tisíce těch, kteří museli zmizet v době mccarthismu, nebo s nimi spadla letadla či havarovala auta či se našlo něco ošklivého v životopisech.
Naše energie tedy putuje ve zlevněné formě (tedy ve srovnání s námi) německému spotřebiteli, majiteli fabrik a dividend. Nedivím se, že všichni na západ od našich hranic jsou spokojeni. Je to stejné, jako když české zemědělce ubíjí levnější dotované zemědělské produkty z Dánska či Francie. Ti naši zemědělci zastání nemají. Trh prý ukáže, slíbil nám kdysi Václav Klaus. Jenže proč se za něj připustilo, aby se naše zemědělství od prvopočátku dostalo do nevýhody oproti tomu ze »starých zemí« unie? Kdo za to nese odpovědnost? Byla u toho i Fialova ODS. Byli u toho lidovci, byl u toho dnešní poradce premiéra Miroslav Kalousek.
Proto nejsem schopna pochopit, proč strany, které se podílely a podílejí na našem zbídačování, ještě někdo, kromě těch, kteří z toho mají profit, ještě volí.
Dana Lysáková