Prezidenti Si a Zelenský o míru na Ukrajině…

Podle informací světových médií se ve středu uskutečnil telefonát mezi prezidentem Číny Si Ťin-pchingem a ukrajinským prezidentem Zelenským.

Je to, myslím, důležitý milník ve válce na Ukrajině. A řekl bych, že je to první vlaštovka ohlašující ukončení tohoto nesmyslného konfliktu. Pominu možnost, že telefonát byl pouhopouhou zdvořilostní záležitostí. K takové zdvořilosti ale nemá prezident Si žádný důvod. Už to, že nebylo zveřejněno, kdo je iniciátorem telefonátu a rozhovoru, svědčí o tom, že mezi Čínou a Ukrajinou, respektive mezi diplomaty obou zemí, probíhá dialog.

Jedním z principů diplomacie i politiky Číny je důvěrnost takových jednání. Z jednání tohoto typu nedochází k únikům informací, takže to vypadá, jako kdyby se tato jednání vůbec neuskutečnila.

Nedávno Čína pomohla uspořádat vztahy mezi dvěma regionálními rivaly – Saúdskou Arábií a Íránem. Podle dostupných informací se tato jednání táhla delší čas, byla velmi důvěrná (bez jakýchkoli úniků do médií) a nakonec skončila velkým diplomatickým úspěchem. S výsledkem jednání mohou být spokojené obě země, Írán i Saúdská Arábie, ale velkou prestiž ve světě získala úspěšným dojednáním ukončení nepřátelství Čína.

Pokud půjde podobnou cestou i v jednáních mezi dvěma t. č. znepřátelenými zeměmi, Ruskem a Ukrajinou, které jsou ve válce, můžeme po čase očekávat uzavření mírové smlouvy a ukončení konfliktu.

Okamžitá reakce Spojených států už nebyla tak odmítavá, pokud jde o zmíněný telefonát a zveřejnění informace, že Čína chce přispět k mírovému urovnání, jako ve chvíli, kdy byl zveřejněn před pár týdny čínský mírový plán. Ukrajina tehdy ústy svého prezidenta vyjádřila nesouhlas s některými body tohoto dvanáctibodového mírového plánu, ale šmahem ho neodmítla.

Pokud Čína bude, či dokonce již je, moderátorem těchto jednání, lze očekávat, že bude uplatněna zásada území za mír. Tedy území převážně s ruskojazyčným obyvatelstvem by pak mohlo přejít pod správu Ruska a Ukrajina by dostala záruky své bezpečnosti od Číny, Ruska a dalších velmocí.

Nečekám, že by Číňané, coby moderátor takových jednání, chtěli v rámci jednání vůči Rusku prosazovat rozšíření NATO směrem na východ, tedy až na západní hranici Ruska.

Mírová iniciativa přichází právě včas. I když, osobně si myslím, že se o míru mezi oběma zeměmi a za účasti Číny jedná už nějakou dobu na (zatím) neznámém místě ve světě. Ale nevylučuji ani to, že se jedná přímo v Pekingu. Mírová iniciativa přichází právě včas, neboť i přes rozsáhlý přísun zbraní ze Západu na Ukrajinu dochází této zemi živá síla, tedy vojáci. Fantazírování o ukrajinské ofenzivě už západní (hlavně česká) média přesunují z jara do letních měsíců. Také prezident Pavel, možná, že ne geniální myslitel, ale zkušený voják, říká, že Ukrajina má ještě jeden pokus zvrátit situaci na frontě… A pak už ne.

Co mě ovšem překvapilo, byl příval nenávisti jakési údajné ukrajinistky, komentující čínskou mírovou iniciativu v ČT. Její výlev se dá shrnout zhruba do věty, že kdyby Čína chtěla, tak Rusy přiměje k vyklizení obsazených území… No, ale o to právě teď jde. Čína s nemalou podporou třetího světa nemá v úmyslu respektovat zavedený světový pořádek, ale vytvořit, zejména spolu se státy BRICS, pořádek nový. Ať se to komu z českých politiků nebo komentátorů líbí či nikoliv.

Jiří Paroubek

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Ať kyjevští pučisté odtáhnou ke svým americkým chlebodárcům (a zbraňodárcům) a mír může nastat hned. Svoboda a demokracie zvítězí nad útlakem a diktaturou.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy