Při nedávném setkání s bývalou spolužačkou, žijící dlouhodobě v americkém státě Colorado, přišla řeč na tamní poměry. Předně, stát USA Colorado není jen slavný Coloradský kaňon a jím protékající řeka Colorado, jejíž vody poněkud níže odvádí beze zbytku kanál na zavlažování polí, k zlosti všech poctivých ekologů, ani četné další turistické atrakce. Stát Colorado také není jen dnes půlmilionové město Colorado Springs, o kterém se zpívávalo v jedné trampské písničce.
Stát Colorado byl dlouho republikánský. Stalo se, že sousední stát Kalifornii, ležícím na nebezpečném tektonickém zlomu, postihlo nikoliv první a nikoliv poslední ničivé zemětřesení. Mnoho lidí tam přišlo o své domy. Řada z nich se rozhodla přesídlit do sousedního státu Colorado, který velkými zemětřeseními netrpí.
Následky byly dvojí. Jednak citelně zdražily nemovitosti, zvláště pak byty, jednak došlo podstatným nárůstem počtu obyvatel k přemalování politické mapy státu a dosud převážně republikánský stát se stal státem převážně demokratickým. Tak jako jinde obyvatelé velkých měst ve volbách výrazně preferují Demokratickou stranu, zatímco venkov i nadále výrazně volí Republikánskou stranu.
Za zhoubné považuje uzákonění povinnosti vrátit prodaný dům pro vágně definovanou vadu investorovi. Významně přispěla k ochromení výstavby bytů v Coloradu. Následně ceny bytů rostly ještě mnohem víc, než když se do státu přistěhovalo mnoho občanů Kalifornie.
Co říká nedávným hurikánům, tornádům? Jsou to samozřejmě velká neštěstí, málokterý objekt těmto super větrům, provázeným velmi silnými lijáky, odolá. Hurikán Helene nedávno, 6. října, řádil ve státě Severní Karolína a v několika sousedních státech. Pro tamní obyvatelstvo byl šokem, protože tak hluboko do vnitrozemí USA hurikány nepronikají. Přinesl přes dvě stě mrtvých, ohromné škody a krach federální záchranné služby USA, která nejenže nebyla s to postiženému obyvatelstvu pomoci, ale ještě zabavovala soukromou pomoc k údajně povinné inventarizaci. Konečně, postihlo to i pomoc předního amerického oligarchy Elona Muska, který si na rozdíl od jiných mohl nahlas stěžovat. Pikantní je, že federální záchranná služba USA svůj rozpočet ve výši asi jedné miliardy amerických dolarů v rozporu se zákonem a dobrými mravy utratila na podporu nelegálních migrantů.
V době našeho tlachání americký stát Florida sužoval jiný hurikán – Milton. Záchranné složky státu Florida byly připraveny, včetně rozsáhlých azylových center, zásob pitné vody, dezinfekčních prostředků atd. Evakuovat se musely statisíce lidí. S federální pomocí floridský guvernér Ron DeSantis realisticky nepočítal.
Mohli jsme číst, že jeden (či dva) hurikány rozhodnou prezidentské volby v USA 5. listopadu. No, pokud se prezidentská kandidátka, současná viceprezidentka Kamala Harrisová rozhodla namísto organizování pomoci obětem hurikánu za ně modlit, jak psala mnohá média, pak na tom asi něco pravdy bude. Tedy, neuplatní-li se v USA velice obávaná demokracie olověného střelce či neméně obávané velké volební podvody.
Jan Zeman