Ekonomie je velmi zajímavá věda, i když zlí jazykové tvrdí, že je to jen derivát psychologie, sociologie a matematiky. Každopádně ale její studium povyšuje mnohé pochybné kšeftaře a podomní prodejce na experty, někdy právě kvůli tomu až násobně nebezpečné. A čím vyšší je úroveň, tím stoupá i ona nebezpečnost, dokonce by se dalo říct, že společenská. A tito nejen, že nejsou postihováni, často jsou naopak oceňováni, přičemž uvedené jedince podezřele velmi často přitahuje politika…
Kamarád, a tímto se mu za úvod omlouvám, jelikož je samozřejmě ekonom, mi poslal velmi podnětný text. Je z něj očividné, že čím vyšší úroveň studia, tím větší možnosti, jak si k něčemu přijít. Jistě budete souhlasit, že jedna z nejprestižnějších možností, kde se něco naučit, je na francouzské »Sorbonne Université«. No a právě zde dostávají studenti prvního semestru na katedře ekonomie v přednášce o politické ekonomii velmi zajímavou otázku: »Víte, jak lze legálně okrást obyvatelstvo o veškeré majetky, movité i nemovité, aniž by si všimli, že jsou okrádáni?«
Většina studentů na tuto otázku prý na poprvé nedovede odpovědět. Odpověď je přitom jednoduchá: »Legálně lze obyvatelstvo okrást pomocí inflace, kterou rozpoutáte rozhazováním peněz pod nějakou záminkou, v době nějaké krize. Potom stačí jenom inflaci nechat běžet a dívat se.« No, a s tím pak pochopitelně souvisí neochota zainteresovaných představitelů dané země s inflací něco dělat, či naopak přilévat ještě pokud možno olej do ohně. Každopádně výsledek je jediný – chudí chudnou, bohatí bohatnou, nahromaděné majetky střední vrstvy se pomalu propadají na hodnotě, úspory mizí, a i mnohé nemovitosti mění majitele. Pomyslné nůžky se rozevírají.
A na takovýto »kšeft desetiletí« přitom stačí jen pár podplacených klaunů z řad »seriózně« vypadajících sociologů a ekonomů, podpořených dávkou kolektivní psychologie sypané z médií. Pokud se to dobře podá, lidé to budou většinově brát jako nutné zlo a ještě za vývoj situace nenávidět úplně někoho jiného, případně budou dokonce své vlastní ožebračování vehementně podporovat.
A tohle vše se učí už v prvním semestru na jedné z nejprestižnějších univerzit na světě – no a my to nyní můžeme sledovat v přímém přenosu.
Jenom bych ještě doplnil, že ne všechny vlády jdou proti svým občanům až tak drsně… Abychom nechodili daleko, stačí se jenom podívat na míru inflace v jednotlivých zemích Evropské unie. Na jaké příčce se nyní nachází Česká republika? Jestli se nemýlím, stále nám patří bramborová medaile (slušný – z 27), se současným politickým zaměřením to zlato ale možná ještě trhneme… Asi se podle některých elit máme pořád holt moc dobře.
Tomáš Cinka