Minulý týden jsem upozornil na děravý STAN, do kterého zatéká. Nechci spekulovat, zda je horší voda či oheň, ale faktem zůstává, že nám zde hoří. Dvě otázky, které je nutné si položit. Proč hoří. Tedy proč stále ještě hoří.
První dotaz je spíše formální, protože je zřejmé, že v tropických dnech je vysoká pravděpodobnost vzniku požáru, a pokud k němu došlo, pravděpodobně díky selhání lidského faktoru. Otázkou zůstává, zda je možné učinit více v otázkách prevence. Ano, i prevence zde byla zanedbána.
Ptáte se jak? Před nějakým časem vedení parku rozhodlo, že nebude nadále pokračovat v těžbě mrtvého dřeva, jak tomu bylo v minulosti. Tedy zde leželo značné množství dřeva, které mohlo být odstraněno a jinak zužitkováno, což speciálně v dnešní době obav ze zimy bez plynu je nehorázné plýtvání. Možná by se požár nešířil tak rychle. To je ale jen »možná«…
Důležitější z mého pohledu je druhý dotaz – proč stále ještě hoří? Stále ještě hoří vzhledem k pochybení orgánů místních i vládních. Začátek požáru byl velmi nešťastně koordinován vedením parku spolu s vedením hasičů zasahujících na místě (krajské velitelství HZS v Ústeckém kraji). Rozhodnutí nechat zasaženou oblast vyhořet, jehož cílem bylo další nešíření požáru, se ukázalo jako zcela chybné, protože oheň se v údolí rozšířil komínovým efektem a odhad byl tedy špatný.
Já se chci ale svými tygřími drápy dnes opřít hlavně do naší skvělé vlády, která má hlavní podíl na stále neuhašeném požáru. České Švýcarsko je národním parkem, jedním z klenotů naší krásné země, a proto jsem přesvědčen, že vláda měla učinit naprosté maximum pro jeho záchranu okamžitě. Ptáte se jak? S ohledem na to, že nedisponujeme technikou, kterou bychom podobné situace mohli zvládat bez cizí pomoci, bylo na místě předpokládat, že malá letadla či vrtulníky, kterých máme nedostatek, situaci nevyřeší. Navíc jsme naprosto neuváženě poslali vše, co funguje, na Ukrajinu. Nicméně ale ani tato veškerá technika by nám v podobném případě nepomohla. A protože nemáme techniku ani zkušenosti, využila by vláda, která rozumí své práci a chce pomáhat své zemi, té nejlepší možnosti. Nemusím být expert na řízení požáru, abych si zjistil, že Rusko má letouny Beriev BE 200, se kterými již zvládlo vyřešit podobné katastrofy (např. Řecko 2021).
Nejde zde o politiku, nýbrž o rychlou pomoc v případě nouze. Jde o ohrožení životů a dalších hodnot naší země, a proto je nezbytné jednat bezodkladně. Zkoušet, zda pomůže to či ono, je hazard, který se nevyplatí v tom lepším případě pouze ekonomicky. Vláda nesmí politikařit a musí zapomenout na protiruské militantní politikaření. Nebo jde jen o ega těchto neprofesionálních vládních úředníčků? Hovořil jsem s několika obyvateli Ústeckého kraje, a ti nebyli vůbec nadšeni z návštěvy neschopného premiéra Fialy, který se zde prošel s ministrem Rakušanem, a tím jen výrazně přidělal práci statečným hasičům s vlastní ochranou. Lesní požár má svá specifika oproti požárům v jiných lokalitách, a proto vládní procházka s deštníčkem v ruce rozhodně nepomohla k rychlému zlepšení situace.
Nejsem ekonom, ale jasné je, že rychlé uhášení požáru bude méně nákladné oproti experimentům, které se neosvědčily. A mezinárodní pomoc? Je fajn, že nám některé země pošlou hasící letadlo na pomoc, ale druhý den se vrátí hasit k sobě domů. Jak to asi bude vypadat, až dojde plyn? Samozřejmě, že každá země bude řešit své zájmy. Jen Česká republika se stará v první řadě o Ukrajinu a teprve poté o národní zájmy.
A tak se závěrem ptám: Proč dělat věci složitě, když jdou vyřešit efektivněji? A hoří nám národní park nebo celá země? A konečně: Chce ještě někdo vůbec tuto neschopnou vládu? Vezměme si ve volbách zpět svoji zem, a začněme v ní budovat ten náš správný DOMOV.
David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV ve volební koalici PRAHA NÁŠ DOMOV