Od strategie k implementaci

Od strategie k implementaci aneb Jak Česko neplní své klimatické cíle, je název semináře dvou nevládních ekologických organizací, který se konal 26. září 2024 v Praze.

Úvodní hlasování na téma spokojenost s českou klimatickou politikou skončilo drtivým vítězstvím nespokojenosti. To mě nepřekvapuje. Vláda Petra Fialy (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti) letos v červenci odložila schválení tří klíčových energeticko-klimatických politik ČR a to prý neměla dělat. Že ty politiky kromě jejich tvůrců nikdo neviděl? Že pár štěků v médiích o nich nemusí být ani trochu objektivních? Že je to zajíc v pytli, který už na dálku zapáchá? Zřejmě žádný problém. Schvalte to, ať už tam je cokoliv!?

Za podivné považuji, že klimatickou politikou rozumí bezduché prosazování Zelené dohody pro Evropu, nechvalného Green Dealu, prakticky za jakoukoliv cenu. Že má řadu vážných neřešených problémů a přitom už teď těžce potápí českou ekonomiku a životní úroveň občanů? Bude to prý sociálně šetrné, byť ve fondu sociální kompenzace je minimum peněz. Tedy, pokud je vláda neutratila za nesmyslnou válku na Ukrajině. Ano, realizace Green Dealu prakticky ještě nezačala a už jde nejen Česko ke dnu.

Bylo řečeno, že vláda Petra Fialy pro ochranu stability klimatu z českých vlád udělala nejvíc. Nevím přesně, co tím bylo myšleno. Že nechala indickým velkokapitalistům vytunelovat ostravskou Liberty, takže přestala produkovat emise oxidu uhličitého a odebrala se na věčnost? Měli by to jít vysvětlit tisícům jejích pracovníků, kteří přišli o dobře placenou práci, a také pracovníkům strojírenství, jejichž nic moc konkurenční pozice se v důsledku krachu poslední hutě v Česku citelně zhoršila.

Tvrzení, že obchod s emisními povolenkami je velmi účinný nástroj na prosazování klimatické politiky, myšleno na potlačování antropogenních emisí oxidu uhličitého, aby se investice do obnovitelných zdrojů paliv a energie vyplatily, jsou jen strašné bláboly. Tento podivný obchod je nástrojem ždímání společností a zvláště pak chudých otrlými spekulanty domácími i zahraničními, vyhnání podstatné, zejména energeticky náročné části ekonomiky do zahraničí a při univerzálním působení skleníkových plynů ve světě politice ochrany klimatu nepomáhá, byť statisticky lze vykouzlit leccos. Přehlížení dalších skleníkových plynů zřejmě zas tak moc nevadí. Sliby, že dosáhneme velmi levné energie z obnovitelných zdrojů, jsou jen sliby, byť je vyslovují vysocí politici, úředníci a vědci. Jak ví každý podnikatel, slibem nezarmoutíš, ať je sebefalešnější. Máme dost vědců, co beze studu svou odbornou čest zobchoduje za určité výhody.

Druhá část semináře byla v režii klimatických právníků. Ano, podařilo se už odsoudit i vládu státu (nikoliv Česka) za to, že pro klima málo dělá. Že by to pomohlo ochraně stability klimatu, nedá se říci. Jedna věc jsou chudáci soudci, kteří toto soudí. Souzené problematice nerozumí, jsou odkázáni na odborné expertízy, kde opačný názor u nás, na Západě, je ve jménu politické korektnosti téměř zakázaný. Co je horší, pokud budeme důslední, vzniknou v souvislosti s rozsudky za nečinnost vlád v klimatické politice zajímavé otázky.

  1. Budou souzeny četné západní a další vlády za řadu válek a desítky ozbrojených konfliktů ve světě, které v zájmu zbrojařů neustále provokují, kdy jen náklady na zbrojení ve světě v relativně klidném roce 2020 činily asi dva tisíce miliard amerických dolarů (loni byly předběžně 2400 miliard USD)?
  2. Budou souzeni účastníci 28 světových klimatických konferencí (šéfové států, ministři klimatu a jejich úředníci), že nic podstatného pro ochranu stability klimatu nedohodli a ani se dohodnout nepokoušeli, že dokonce ani nenavrhli (žádný stát) zrušit perverzní mezinárodní mnohostranné dohody o osvobození mezinárodní veřejné dopravy od placení daně z přidané hodnoty včetně jí spotřebovaných paliv a energie a mezinárodní námořní, námořně rybářské, vnitrozemské vodní a letecké dopravy od placení spotřební daně za pohonné hmoty a tím podporují energeticky a emisně náročnou hypertrofii mezinárodní dopravy? Že neprosadili zákaz přímých i nepřímých křížových dotací a daňových úlev energetice na bázi fosilních paliv a biopaliv?
  3. Budou souzeny četné vlády světa včetně vedení Evropské unie za prosazování politiky maximalizace přepravních potřeb a za energeticky a emisně náročnou prosilniční dopravní politiku s množstvím opatření i mimo bod 2), například přednostní výstavbou dálnic či daňovým zvýhodňováním silničních vozidel s nižšími měrnými emisemi?
  4. Budou souzeni tvůrci Green Dealu, že si nenechali spočítat komplexní energetickou a komplexní emisní náročnost získávání paliv a energie, surovin a potravin z jednotlivých zdrojů (nebo dali a její závěry zatajili a ignorovali?), takže k ochraně klimatu nejednou prosazují opatření jako je vodíková ekonomika, elektromobily, plynofikace, zkapalněný zemní plyn ad., které celkovou energetickou náročnost nebo celkové emise skleníkových plynů na Zemi zvyšují, byť EU bude statisticky vypadat jako pan Čistý a špinaví z toho vyjdou nejvíc velcí vývozci fosilních paliv, zejména ropy a zemního plynu?
  5. Budou souzeny mnohé vlády za to, že připouštějí ničení lesů ve velkém ohněm, sekerou, kůrovcem…?
  6. Budou souzeny mnohé vlády za prosazování biopaliv jako zdroje obnovitelné energie i za cenu prohlubování hladu ve světě a tím i ničení životního prostředí a klimatu z titulu bídy?
  7. Budou souzeny mnohé vlády za to, že trpí obrovské příjmové a majetkové rozdíly a tím i obrovské plýtvání a velmi vysoké emise skleníkových plynů ve hmotné spotřebě »horních deseti tisíc«?
  8. Budou souzeny mnohé vlády za to, že umožňují velkému byznysu vnucovat obyvatelstvu náročný a neefektivní konzumní způsob života náročný mimo jiné na emise skleníkových plynů vtíravou reklamou včetně greenwashingu (reklam, které ty ti ony výrobky či činnosti líčí jako ekologicky či klimaticky šetrné, ač ekologicky či klimaticky šetrný nejsou)?

Těch otázek je samozřejmě ještě mnohem víc. Vládní i nevládní ekologové v Česku i v EU si je až na výjimky nekladou. Myslí si, že se Zelenou dohodou pro Evropu spasí svět. Nebo také pomůžou zahraniční konkurenci rozdrtit EU a zbídačit její obyvatelstvo. Že se zahraniční konkurence nezlobí, tušíte správně.

Jan Zeman

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy