»A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom absurdný?« – kdo by neznal legendární a notně zlidovělou hlášku majora Halušky z Černých baronů. Navázal bych na něho. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se nechal slyšet, že pro nadcházející topnou sezónu máme plynu RELATIVNÍ dostatek. Vracím se k Terazkymu a ptám se: »A terazky mi povedztě, Síkela, čo vy si predstavujetě pod takým slovom relatívny?« Notabene, když Síkela jedním dechem dodal, že Česko patří k zemím, které jsou na ruském plynu závislé extrémně. Další tajůplný výraz z jeho ministerských úst. Extrémně…
V tomto případě být konkrétní umíme i bez Jožky – ta závislost na ruském plynu je stoprocentní. Jistě, pane ministře, slyšíte dobře, a vy to víte, jen se vám to nechce říkat nahlas, protože se to dneska nenosí a hlavně si s tím neumíte poradit. Vrhli jste nás do totálního patu, jenž kromě návratu před 24. únor nemá řešení. Proto mlžíte a sichrujete se hrou se slovy. RELATIVNÍ dostatek – to mám na mysli.
Proč nejste konkrétní a schováváte se za vymoženosti jazyka českého – za slovní hříčky, výhradní to doménu literátů, nikoli politiků. Namísto směšného televizního fantazírování o tom, jak Německo kvůli nám odstaví průmysl, až nás doběhne ten váš RELATIVNÍ dostatek, měl byste býti pünktlich. »Zásob plynu máme tolik, vystačíme s ním do tehdy, a potom pofrčíme na kapátku z Kataru…« – třeba. Takhle by mně to stačilo.
Víte, co kromě jiného řekl Einstein? Že teorie relativity může platit tisíc let a o den později může být vyvrácena.
Pro vás, pane ministře, to značí zhruba tolik, že kouzlo toho vašeho RELATIVNÍHO, vaší teorie relativního dostatku, se vytratilo ještě dříve, než začalo působit.
Hlavně ale – kdyby onen relativní dostatek existoval (jakože v nějaké trošce zřejmě je), komu de facto patří? Kdo s ním může dle libosti disponovat? Hm? Český stát? S ruským plynem? Od Němců? Jděte do háje. A váš relativní dostatek si přibalte do ruksaku. Myslím, že se vám tam vejde i s rafinérií…
Jan Čech