Před zahájením schůze Poslanecké sněmovny, ve které poslanci rozhodli o zvýšení platů ústavních činitelů, vystoupila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. V tomto nepochybně veřejném projevu připomenula fakta o tom, co se dělo v malé kampeličce, ve které měl Petr Fiala svých téměř milion korun, a dodala, že ČNB zveřejnila rozhodnutí, že této podivné finanční instituci, fungující jako soukromý klub, odebrala oprávnění působit na finančním trhu pro nejzávažnější důvod – praní špinavých peněz.
Od tohoto vystoupení se však nic neděje. O to je to ještě vážnější problém. Od roku 2021 působím jako advokát a mám své práce dost, a tak se politice věnuji jen v regionálním kontextu. Ovšem tato skutečnost a zveřejnění těchto faktů opravdu nadzvedlo velkou část veřejnosti a jsem bombardován ze všech stran dotazy, co se s tím bude dál dělat. Abych nemusel psát odpověď každému zvlášť, tak jsem se rozhodl, že napíšu veřejně svůj názor na věc a nastíním alespoň nejzákladnější možnosti politického a právního řešení.
Politické řešení se nabízí samo, ale vzhledem k tomu, jak dosud funguje současná čtyřkoalice, dříve pětikoalice, ve které se Piráti nezmohli ani na výzvu vůči Petru Fialovi, když to prasklo, tak jistě nebude realizováno. Mám na mysli rezignaci předsedy vlády a jeho odchod včetně ústavních důsledků. Na takové řešení ovšem současný předseda vlády nemá.
Další politické řešení je využít Zprávy a rozhodnutí ČNB a zřídit Parlamentní vyšetřovací komisi, toho ovšem také není koalice schopna. Na to nemají lidé poznamenaní třeba Dozimetrem a jinými kauzami odvahu a asi ani schopnosti. Možná jim v tom brání vlastní strach.
Právní řešení je ve využití mechanismů, které má např. Státní zastupitelství, tedy orgán veřejného žalobce v trestních věcech a podle ustanovení, které obsahuje hned § 1, orgán ochrany veřejného zájmu. I po 36 novelách, poslední 349/2023 Sb. účinná od roku 2024, má zákon č. 283/1993 Sb. ve svých §§ 4 a 5 ustanovení, která umožňují jak zahájit bez dalšího trestní řízení, tak navrhnout řízení v občansko právním sporu. Vzhledem k objemu peněz, které v tzv. kampeličce realizovali, tady bude příslušné Vrchní státní zastupitelství. Opravdu na takové šetření a postup systém státního zastupitelství nepotřebuje žádný občanský podnět, tedy Oznámení o skutečnostech, které nasvědčují tomu, že mohl být spáchán trestný čin. Takovým oznámením je už samotné rozhodnutí ČNB. Stejně jako vystoupení v Poslanecké sněmovně. Je už jen na Státním zastupitelství, jak to bude šetřit a jak bude třeba spolupracovat s evropskými orgány chránícími zájmy EU. Možná by takové vyjádření od příslušných funkcionářů Státního zastupitelství alespoň trochu uklidnilo veřejné mínění a zvýšilo by prestiž tohoto nezbytného státního orgánu.
Tolik ve zkratce k široce diskutované otázce, na kterou občané zatím žádnou odpověď nedostávají.
JUDr. Vojtěch Filip, advokát