O jednom zoufalém návrhu jedné bezprizorní partaje

Středisková soustava osídlení u nás po několik desetiletí patřila k základním prvkům územního rozvoje. Kostru sídelní sítě tvořila hierarchická soustava tzv. střediskových sídel (místního, obvodního a oblastního významu). Střediskové obce byly cílem investic, tvořily ohniska rozvoje a poskytovaly občanskou vybavenost pro své spádové území. Středisková soustava osídlení, někdy mylně označována jako »komunistický vynález«, byla pro své některé vady zrušena po roce 1990. (zdroj: Deník veřejné správy, www.dvs.cz)

Vládní TOP 09 přichází s nápadem, jak dotlačit nejmenší obce ke sloučení. Nechce jim nic nařizovat, ale přichází s motivací –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kombinací biče a cukru. Bičem by byla nová povinnost obcí zajišťovat vybrané služby. Jde třeba o vzdělávání (základní a mateřské školy), sociální služby (například rozvoz jídel seniorům), zdravotnictví (lékařské ordinace) nebo kulturu (třeba knihovna). Pokud by to nebyly schopny garantovat a zajistit vlastními silami, musely by se spojit s okolními obcemi. (zdroj: Seznam Zprávy, 25. 6. 2024)

TOP 09 v tomto návrhu jaksi opomenula připomenout, co napsal citovaný Deník veřejné správy. Střediskové obce tu již existovaly a dlužno poznamenat, že fungovaly. Jistě, své mouchy měly, i když žádná masařka mě zrovna nenapadá, aspoň ne natolik masitá, aby byla po roce 1990 relevantním důvodem k jejich rušení. Žil jsem v té době, takže si docela přesně pamatuji, jak ony střediskové obce fungovaly a že skutečně výrazně přispívaly k rozvoji venkova. A protože fungovaly, padly spolu s průmyslem a zemědělstvím za oběť vlastizrádné polistopadové likvidaci Československa.

Co deklaruje tahle partaj bez voličů, není metoda cukru a biče, ale prachsprosté vydírání. Řekněte mi, co je dnes jakákoli menší obec schopna garantovat, když všechno bylo zlikvidováno – mateřské a základní školy, zdravotní a nákupní střediska, sociální služby, hospody, lokální veřejná doprava atd. Jak se vzájemně mohou spojovat vytunelované obce, to si neumím představit ani v nejdivočejším snu.

Také pracovních příležitostí je na venkově minimum, poněvadž hlavním zdrojem obživy pro lidi na venkově bylo zemědělství, resp. JZD a státní statky. Nic z toho dnes neexistuje.

Přitom až doteď hovoříme »jen« o materiálním zázemí (např. objekty, jejich vybavení), a kde je personální zázemí do oněch objektů? Víme, jaký je zejména a právě na venkově nedostatek zubařů, dětských lékařů, praktiků apod. Toto chcete pro ty novodobé střediskové obce zajistit JAK???

»Pro obyvatele obcí to žádný bič není, naopak jednoznačné zlepšení života. Venkov se zmodernizuje, bude fungovat lépe. Když dnes mluvíme o problému s vylidňováním venkova, tak je to proto, že tam často nejsou právě ani ty základní služby. K čemu je vám vlastní obecní úřad se starostou, když pro děti nemáte školku nebo pediatra,« ptá se autor návrhu, šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Těžce blábolíte, vážený pane šéfe Jakobe…, to ale někdo bude muset ty základní služby nejdříve z gruntu »vybudovat« a zajistit pro ně personál, neboť vaši předchůdci je během času pohřbili docela hluboko, resp. na věky věků. Zřejmě moc nevíte, o čem hovoříte, co navrhujete. Ta základna, kterou socialistické střediskové obce měly, se budovala po desetiletí. Něco jiného je vyšplhat po zádech ODS do Sněmovny, a něco podstatně jiného postavit rozvoj venkova na střediskových obcích, notabene vygumovaných z povrchu zemského.

Suma sumárum, střílíte slepými náboji a ještě na hony míjíte terč. Krom již uvedených nesmyslů postrádám i finanční rozpočet tohoto návrhu, protože by to stálo nemálo. Zlatej socialismus i se všemi mouchami. Ať byl, jakej byl, proti dnešku zůstane navždycky zlatej.

Dušan Sedlák

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy