»Rada pro energetiku v Bruselu podpořila návrh nařízení Rady o koordinovaném snížení spotřeby plynu v rámci balíčku opatření s názvem Save Gas for a Safe Winter, který připravila Evropská komise. Cílem tohoto balíčku je příprava zemí Evropské unie na nadcházející zimu v případě přerušení dodávek ruského plynu. Mimořádnou Radu pro energetiku svolal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela,« informuje web Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
»Členské státy na dnešní mimořádné Radě EU pro energetiku ukázaly, že si v případě potřeby dokáží pomoci. Odsouhlasili jsme dohodu o solidaritě a jednotě, která napříč evropským kontinentem pomůže zajistit dostatečné dodávky plynu pro nadcházející zimu. Balíček nese název Save Gas for a Safe Winter, tedy Šetřete plynem pro bezpečnou zimu, a to je podstatou dnes přijaté dohody,« říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: »Děkuji všem, kteří se na úspěchu podíleli a pomohli nalézt silný evropský kompromis.«
Navržená opatření mají zajistit dostatek dodávek plynu pro chráněné zákazníky, koordinovat snižování spotřeby plynu v domácnostech, veřejných budovách, energetice a průmyslu. Obsahuje výčet preventivních opatření a věnuje se mimo jiné i společné poptávce členských států, úsporám skrze snižování spotřeby v sektorech vytápění a chlazení, navrhuje snížení teploty ve veřejných budovách na 19 °C a v domácnostech snížení o 1 °C, ale řeší i podporu využívání alternativních zdrojů energie (uhlí, biomasa, nafta, jaderná energie) v průmyslu a energetice.
Tolik oficiálně. V reakci na stanovisko MPO vyvstává hned několik otázek najednou.
1. Kam se poděla tolik proklamovaná sebejistota protistátního premiéra Fialy a spol., že plynu máme dostatek, že ten ruský odmítáme, že se bez něho obejdeme?
2. Proč EU nezajistí dostatek plynu jinde (však z úst Leyenové a jejich druhů a družek nikdy nezaznělo, že to je problém) a výhradně se soustředí na opatření pro případ, že VVP zavře kohouty? Já odmítám úsporná opatření, požaduji efektivní řešení. Teď! Hned!
3. Citované stanovisko MPO neudává (pro jistotu? – ano, pro jistotu), jak velkou, resp. zda vůbec dostačující úsporu ono jednostupňové snížení přinese. Proč?
4. Bod 2 nastoluje třetí otázku – když chybí konkrétní úsporná data, není to jen takové plácnutí do vody, jak veřejnosti zalepit pusy, aby neremcala? Jistěže…
5. Jaká opatření nás čekají za rok, přežijeme-li nadcházející zimu? Snížení teploty na 15 nebo rovnou na 10 stupňů nebo ještě níž?
6. Jaká opatření nás čekají za dva, tři, čtyři roky, když ti skuteční odborníci upozorňují, že úplná náhrada ruského plynu je otázkou rozhodně více než pěti let? Hovoří dokonce o deseti a více letech. To v optimističtějším případě, neboť většina z nich říká, že ruský plyn nahraditelný není vůbec.
7. Kam nás tato opatření dříve či později zavedou – na hranici nula stupňů nebo do mínusových teplot, kdy nula bude rájem na zemi?
8. Pracuje EU v daných souvislostech s nějakou konkrétní vizí toho, co se bude dít v příštích letech nebo střílí jen tak od boku s vědomím skálopevné jistoty, že stádnost v občanských společnostech převažuje a že k ovládání a manipulaci bohatě postačí šikovný beran?
9. Proč do jednoho všichni vrcholní představitelé členských států EU bezostyšně sabotují národní ekonomiky, zrazují vlastní občany a beztrestně je vystavují naprosto ZBYTEČNÉ bídě, hladu a zimě?
10. Mahátma Gándhí řekl: »Nemohou vám vzít sebeúctu, pokud se jí nevzdáte.« Proč jsme se jí vzdali, aby nám ji mohli vzít? Proč si nevážíme sami sebe a necháme se mrzačit obskurními žvásty o jednostupňovém snížení teploty?
Martin Kalous