Není žádným tajemstvím, že Španělsko společně s Ruskem jsou země, které jsou mi blízké, mám je rád, věnuji se jim, znám a miluji jejich historii a sleduji jejich politický vývoj. Proto jsem oproti většině občanů České republiky, možná i politiků, zaregistroval návštěvu předsedy španělské vlády Pedra Sáncheze v Číně, kam přiletěl hledat cesty k další spolupráci mezi Španělským královstvím a Čínskou lidovou republikou. Z neoficiálních zdrojů vyplývá, že k této cestě dostal i požehnání z vedení Unie, nicméně jak znám Sáncheze, je evidentní, že by do Číny cestoval bez ohledu na názor bruselské junty.
Ostatně Pedro Sánchez je mi sympatický i v tom, že jako první předseda vlády odmítl složit přísahu na Bibli. Myslím si, že jeho vládě otevřelo cestu do nejvyšších čínských kruhů to, že jeho druhá místopředsedkyně a ministryně práce a sociálních věcí je Yolanda Díazová, členka PCE, Komunistické strany Španělska, do níž vstoupila jako náctiletá. Tato právnička, a můžu s klidem říci moje vrstevnice, neboť jsme stejný ročník, je pro mě opravdovou autentickou komunistkou, která opravdu věří tomu, co dělá, z čehož by si u nás mnozí soudruzi měli vzít příklad, a tentokrát to říkám bez jakékoli ironie.
Španělská vláda má na mysli v prvé řadě blaho svých občanů, což ostatně vyplývá i z toho, že oproti našim vládám, a zejména této vládě Petra Fialy (ODS), otevírá dveře na čínský trh. A nebudeme si nic nalhávat – čínská ekonomika je jednoznačně nejsilnější na světě, nikoli druhou, jak nám někteří pseudoekonomové v ČR tvrdí. A netřeba dodávat, jak v tomto srovnání vychází takové politické karikatury, jako je předseda Senátu Miloš Vystrčil, který v cizím žoldu maximálně poškodil naše vztahy s ČLR a neštítil se ani zneužít citlivé karty, jako je princip jednotné Číny a politicky se vměšoval za třicet stříbrných do situace na Tchaj-wanu.
Dost už o tomto duševním mrzáčkovi, který mj. byl v mládí znám tím, že jako aktivní funkcionář SSM nahlašoval své spolustraníky ze svazu mládeže, když u táborových ohňů hráli na kytaru písně Karla Kryla. Raději tedy zpět do Španělska. Tamní kabinet drží oproti jiným vládám v EU nejnižší vojenský rozpočet, ale zato nejvyšší položky v rozpočtu směřuje do oblasti zdravotnictví a sociálních věcí. To je také jeden z důvodů, proč mám tuto rudou monarchii rád, a věřím, že španělští soudruzi se soudruhy z Číny najdou společnou řeč a jejich nejenom ekonomická, ale i kulturní spolupráce zlomí definitivně imperiální politiku Spojených států amerických a ukáže jim, že této jejich politice, kterou prosazovaly od konce 19. století, je ve světě konec.
Luděk Růžička, právník, publicista a předseda hnutí Má vlast ČMS
Že to tady nikde moc neproběhlo? Spíš vůbec?
Obyčejný člověk se ve Španělsku může pořád cítit jako člověk. Ve Španělsku to není jenom o plážích jak spoustu jednodušších jedinců myslí
Ono se tady pořád mluví jako o vzoru o Švýcarsku nebo Rakousku, ale podle mě je absolutní, následování hodný vzor právě Španělsko.