Nátlaková politika Trumpa a jeho administrativy

Americké politické a hospodářské elity velice dobře pochopily dlouhodobé záměry organizace zemí BRICS. BRICS dnes sdružuje země, které se prakticky vyrovnají svou ekonomickou silou zemím G7. Jediné, co jim dnes chybí, je společná zúčtovací měna. Tyto země si uvědomují, že pokud chtějí prohlubovat vzájemnou spolupráci a chtějí omezit americký hegemonismus, nic jiného jim do budoucna, nežli vytvoření vlastní měny či použití jedné z měn zemí BRICS (nabízí se čínský jüan), nezbývá. Zatím uskutečňují zúčtování vzájemných plateb v USD i v národních měnách s pravděpodobným výhledem na to, že schodky ve vzájemném obchodě budou vyrovnávány zlatem.

Cena zlata v tuto chvíli překročila jakékoliv předchozí odhady a je zhruba na 2800 dolarech za jednu trojskou unci. Zdá se, že na poslední zvýšení ceny zlata mají vliv vyjádření amerických představitelů, především pak prezidenta Trumpa, o zavedení jakýchsi »sankčních« cel vůči nejrůznějším zemím a skupinám zemí.

Pokud jde o země BRICS, D. Trump pohrozil, že v případě zavedení společné měny, která by ve svých důsledcích nahradila ve světovém měřítku alespoň zčásti či dokonce z větší části americký dolar, pak Spojené státy zavedou 100% cla na dovoz zboží z těchto zemí do Spojených států a de facto tak uzavřou americký trh pro zboží z těchto zemí.

Země BRICS samozřejmě nepočítají se zavedením společné měny či spíše se zavedením zúčtovací měny během krátké doby, ale v delším časovém horizontu. Mezi tím musí posílit vzájemnou obchodní výměnu a podle možností snižovat platební závislost na americké měně (opět postupně) a také na americkém trhu. Nicméně tato myšlenka je natolik silná, že jí zcela nepochybně země BRICS budou do budoucna sledovat. A pokud během 7 až 10 let dojde k zavedení společné zúčtovací měny BRICS, bude to znamenat vážné důsledky také pro platební bilanci Spojených států, která je dlouhodobě pasivní. A Spojené státy si tak můžou dovolit silně schodkový státní rozpočet. A ze silného schodkového státního rozpočtu v podstatě ekvivalentem tohoto schodku státního rozpočtu financují své vojenské výdaje, které nyní přesahují přes 900 miliard dolarů.

Svět, který bude během krátké doby – protože 7 až 10 let, které odhaduji, není dlouhá doba – plný změn a zejména změn ve světovém ekonomickém pořádku, které si v tuto chvíli skoro nedovedeme představit.

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy