Nad rekordním deficitem státního rozpočtu v ČR

Tak jsme se od ministerstva financí dozvěděli, že po lednovém schodku ve výši 6,8 miliardy korun skončilo únorové hospodaření státního rozpočtu ČR rekordním deficitem 119,7 miliardy korun. Loni v únoru činil deficit státního rozpočtu jen 45,3 miliardy korun. I to bylo hodně.

Pro odborníky, na rozdíl od ministra financí Stanjury (ODS), by to nemělo být příliš velké překvapení. Fialova vláda pětikoalice či spíš pětidemolice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti) drasticky podřezává příjmy státního rozpočtu. Daňový balíček zvaný zrušení superhrubé mzdy v režii ANO 2011, ODS a SPD znamená výpadek v příjmech státního rozpočtu řádově 100 miliard korun. Babišova vláda jej s částí tehdejší opozice prosadila na dva roky. Fialova vláda jeho časovou omezenost zrušila. Výpadek dalších 30 miliard korun příjmů vzniká zrušením elektronické evidence tržeb, o výsměchu poctivým živnostníkům nemluvě. Kromě poslanců ANO 2011 pro něj hlasovali poslanci všech ostatních klubů ve Sněmovně.

Vláda vsadila na vysokou inflaci jako zdroj posílení příjmů veřejných rozpočtů, zvláště pak státního. Nevzala v úvahu, že inflace sice zvyšuje příjmy veřejných rozpočtů, ale současně podstatně zvyšuje i jejich výdaje. Kromě toho ničí úspory obyvatel i podnikatelů. V době končící Babišovy vlády byla prý pětiprocentní inflace šílená. Současná 19% inflace znamená, že byla v Česku zlikvidována nejméně pětina úspor. To je velmi zlé pro další rozvoj země, o životní úrovni občanů nemluvě.

Nezvládnutá energetická krize

Současnou velkou energetickou krizi vytvořila dlouhodobě špatná energetická politika Evropské unie, korunovaná diletantsky připraveným Green Dealem, Zelenou dohodou pro Evropu (program ochrany stability klimatu). Lámání zákonů fyziky skončilo zatím vždy zle. Energetickou krizi zásadně prohloubila aktivní účast EU včetně Česka ve válce na Ukrajině, zvláště pak embargování Ruska, které přináší státům EU mnohem větší škody než Rusku. Klíčové je přitom embargování dodávek fosilních paliv z Ruska. Tedy, Rusko pro svou ropu, plyn a uhlí snadno nachází odbyt mimo západní svět. EU ekonomicky drtí velmi vysoké ceny paliv a energií, které to vyvolává. Nezápadní svět Západ v embargování Ruska nepodpořil. Západní zvůle mají prý už víc než dost.

Největší sekeru ve státním rozpočtu způsobuje energetická politika. Tváří v tvář hluboké energetické krizi Fialova vláda dlouho nedělala nic. Cynicky se vysmála požadavku 130tisícové demonstrace v Praze na Václavském náměstí 3. září na zastropování cen elektřiny a plynu, opuštění prodeje elektřiny na Lipské burze a její přímý prodej v Česku za výrobní ceny plus přiměřený zisk, na sjednání dlouhodobé smlouvy o dodávkách kvalitního levného ruského plynu po vzoru Maďarska, Rakouska či Německa a na revizi zjevně zpackaného Green Dealu.

V říjnu Fialova vláda otočila s tím, že ceny zastropuje. Učinila tak ale až od 1. ledna 2023 a hlavně na úrovni 4-6násobku obdobného zastropování na Slovensku, v Maďarsku, Německu, ve Francii a dalších západních státech. Navíc šlo o zastropování nikoliv cen spotřebitelů, ale cen výrobců, bez nákladů na distribuci, daně a superzisky energetických spekulantů včetně polostátní a. s. ČEZ. Takovýmto zastropováním stimulovala další zdražování elektřiny a plynu pro množství odběratelů. USA svůj nekvalitní a značně závadný břidlicový plyn prodávají státům EU za ceny 4-7krát vyšší, přitom často preferují lépe platící asijské státy. Něco naznačil jediný ekonomický expert ODS poslanec Skopeček, když před časem řekl, že nemůžeme opustit Lipskou burzu, protože bychom poškodili německou politiku Energie Wende a Green Deal.

Tak má Česko jednu z nejvyšších cen elektřiny v Evropě (přitom ji vyrábí snad nejlevněji) a jednu z nejvyšších cen zemního plynu, navíc se norský plyn ukazuje jako nekvalitní, zejména obsahem síry. Inu, jako v kolonii. Fialova vláda zajišťuje převážně zahraničním spekulantům s energiemi superzisky a sdírá přitom občany i podnikatele ČR. Takto uvrhla naši ekonomiku do recese. Výkon české ekonomiky ve 3. a 4. čtvrtletí 2022 v přepočtu na stálé ceny klesá a pokles bude v prvním pololetí 2023 pokračovat. Příjmy veřejných rozpočtů se ale odvíjejí od růstu či poklesu hrubého domácího produktu. Česko a Španělsko jsou jediné státy EU, jejichž reálný hrubý domácí produkt dosud nedosáhl úrovně roku 2019.

Mnohem drastičtější je propad životní úrovně – už ve 2. čtvrtletí 2022 činil 10 % (měřeno základními životními potřebami je ale ještě podstatně vyšší), ve 3. čtvrtletí rovněž 10 % a vyhlídky jsou při Fialově vládě zlé. Brutálně prosazovaný záměr vlády podstatně snížit valorizaci starobních důchodů z důvodů inflace situaci dále zhorší, podobně záměr zrušit mnohé daňové úlevy. Je ale možné, že veřejně nedeklarovaným cílem Fialovy vlády je utýrat co nejvíc důchodců a státní pokladně tak »ulehčit«. Zřejmě nestačil masakr důchodců zvaný covid-19. Rady předsedkyně TOP 09, aby lidé nosili jeden či dva svetry (podle poslankyně mají nosit dokonce 10 svetrů), či výzvy »modlit se za teplotně mírnou zimu«, jsou urážkou občanů postižených vládní nekompetencí a zvůlí. Je ale pravda, že kdyby nebyl extrémně teplý prosinec 2022 a leden 2023 (plus 4,5 stupně Celsia proti značně zvýšenému teplotnímu průměru 1990-2020), kdyby do Evropy vlétla arktická fronta, která mezi vánocemi a novým rokem paralyzovala většinu Severní Ameriky, nastal by v Česku kolaps a nejspíš i obávaný blackout, protože Fialova vláda ignoruje české zájmy.

Jiným aspektem je, že hrubý domácí produkt v Česku sráží především klesající spotřeba domácností. Klesající životní úroveň a obrovské nejistoty nutí většinu občanů hodně šetřit, takže vázne nejen odbyt zboží a služeb, ale také výběr daně z přidané hodnoty.

Problematická pomoc Ukrajině

Pomoc Ukrajině má vojenskou a civilní složku. K její výši se nechci vyjadřovat, neboť je tam řada metodických zádrhelů. Jisté ale je, že dodávky zbraní nejen dokončily zruinování armády ČR (podobně armád většiny členských států NATO), ale zejména přispěly k eskalaci války na Ukrajině a k množství jejích obětí. Záměr vedení Ukrajiny, USA, NATO, EU a mnoha evropských vlád bojovat proti Rusku až do posledního Ukrajince se mi ani trochu nelíbí. Mlýnek na maso v Bachmutu opravdu funguje. Zatajuje se ale, že jde o maso především ukrajinské. Zatajuje se, že třetina i více vojenské pomoci je odkláněna mimo Ukrajinu a že zejména Afrika se bouří, neboť jsou tak ze západní vojenské pomoci Ukrajině vyzbrojováni různí teroristé. To prý ale nestojí za zmínku, stejně tak prudce rostoucí konta ukrajinských prominentů, bující rozkrádáním západní vojenské i civilní pomoci.

Neméně tristní je i pomoc civilní. Zjištění kontrolních orgánů EU, že 95 % civilní humanitární pomoci je na Ukrajině »odkloněno« (rozkradeno), nechává Fialovu vládu i naivní soukromé dárce klidné. Zřejmě není nad financování defraudace a korupce. Nebo platí, že tvá víra tě uzdraví.

Problémy jsou i v humanitární pomoci poskytované Ukrajincům, opustivších Ukrajinu, v Česku. Účinný systém pomoci neexistuje, zneužívání je rozsáhlé. Ukrajinci, přijíždějící si pro uprchlické dávky v mercedesech, vyvolávají právem pobouření, o hajlování některých nemluvě. Že má velké problémy české školství, zdravotnictví (zdravotnická turistika se toleruje ve velkém, o vydrancování českých zásob antibiotik ve prospěch ukrajinských korupčníků nemluvě) a sociální zabezpečení, netřeba zdůrazňovat. Zlé je další citelné zhoršení bytové situace v důsledku přílivu Ukrajinců. Chápu, že na protivládních demonstracích opakovaně zaznívá, že Fialova vláda je vládou ukrajinskou, nikoliv českou.

Boj s byrokracií

Omezování byrokracie a zefektivňování státního aparátu slibuje snad každá vláda. Fialova vláda k věci přistupuje originálně. Žádný z členů vlády nerozumí resortu, který mu byl svěřen. Zrušila místa odborných náměstků ministrů a nahradila je politickými náměstky. Tito neználci si přivedli rekordní množství poradců. Obvykle řízenému úseku nerozumí, ale berou nemravně vysoké platy. Prosadila další výrazné zvýšení platů poslanců, ministrů, soudců apod., zatímco důchodcům a dalším upírá i zákonné zvýšení k dorovnání inflace.

V rámci Green Dealu prosazuje další redukci zemědělské výroby, zřejmě abychom byli zcela závislí na dovozu potravin ze zahraničí. Potravin obvykle nekvalitních, nejen co se týče obsahu pesticidů. Jádro ekologů je spokojeno, i když to znamená další plundrování zemědělské půdy. V územním řízení sice vláda zrušila územní ochranu dopravně nesmyslného, enormně nákladného a environmentálně katastrofálního kanálu Dunaj–Odra–Labe, ale také se rozhodla zrušit letiště v Plzni Líních a citelně tak podvázat rozvoj čtvrtmiliónové Plzně. Ano, ani čtvrtmiliónové město se zvůli vlády Petra Fialy není s to ubránit. Prý jinde megafaktory pro elektromobilky nelze postavit. Nebo se vláda chová jako vláda kolonie?

Také životní prostředí nemá o nic přijít: další změkčení norem pro nadměrný silniční hluk plus záměr přijmout generální pardon pro silnice nesplňující hlukové normy, další omezení účasti veřejnosti na řízeních o územních rozhodnutích a stavebních povoleních, zrušení ekologického hodnocení v rámci těchto povolení. Zdraví lidí a životní prostředí prý vem čert!

Závěrem

Státní rozpočet se sype v mnoha směrech. Vláda Petra Fialy je zjevně mimo. Zdá se, že plní zejména pokyny zahraničních protektorů, zvláště amerických, dále bruselských a německých. Zřejmě je jejich zájmem krach České republiky. To je velice smutné.

Jan Zeman

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Za socialismu býval rozpočet vyrovnaný, nízké daně, minimální zadluženost, nulová inflace… Ale holt nebyly ty banány. 😛

    • Kdyby jen banány, chyběly léky, přístroje, technologie ale to Vy zase vysvětlíte embargem, ale proč si to ten skvělý režim nevyvinul už nevysvětlíte. A ani za socialismu nebyla inflace nulová

      • Tak tedy byla inflace skoro nulová.
        Země socialistického společenství dokázaly vyvíjet a vyrábět spoustu léků, přístrojů a technologií (tato schopnost byla většinou po návratu zpět do kapitalismu ztracena, z těchto zemí se znovu staly zásobárny pracovních sil a surovin, v lepším případě montovny). Ovšem do roku 1948 patřily do vyspělého světa ze socialistických států jen české země, NDR a pak ještě pár regionů. Obtížně jsme tak mohli soupeřit s historicky bohatými a vyspělými zeměmi, jako USA, Anglie, Francie, Nizozemsko, Belgie, většina Německa, sever Itálie… Tím spíš, že ovládaly (a drancovaly), ať už přímo či nepřímo, i velkou většinu světa. Ale přesto jsme to celkem zvládali.

  2. Že se nestydíte lhát! Lež č.1 Superhrubá mzda : Babišova vláda jej s částí tehdejší opozice prosadila na dva roky. Fialova vláda jeho časovou omezenost zrušila. Nic takového se nestalo, zákon nebyl přijat na 2 roky.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy