Nad dvěma výroky

»USA a Německo musejí pokračovat v podpoře Ukrajiny do jejího konečného vítězství.«

»Ukrajina bude v NATO, …než se to stane, postaráme se o to, aby měla všechno, co potřebuje k vítězství«.

V těchto dnech pronesená slova prezidenta Bidena a nizozemského politika přebírajícího funkci šéfa NATO Marka Rutteho nám sdělují, že válka na východě bude trvat do posledního Ukrajince, tedy kromě prezidenta Zelenského, který neválčí. Jen chodí v zeleném svetru všude tam, kde jiní mají na sobě bílou košili a kravatu. On po té, co poslední Ukrajinec zavolá své Sláva hrdinům, Ukrajině sláva! se jistě (možná i českým prezidentským letadlem) přesune na některou ze svých zahraničních nemovitostí, jíž získal během svého prezidentování.

Chudáci Ukrajinci, má člověk chuť si říci. Úrodná země s lesy i řekami, jež se rovnají evropským veletokům, mluvící stále zčásti rusky, kde je pohřben kníže Jaroslav Moudrý, kde stojí slavná Kyjevo-pečorská lávra a Sofijský chrám, kde však nacistické symboly zakázané v Norimberku mohou být bez potrestání vidět na ulicích a na uniformách vojáků, s pomníky fašistických nacionalistů, kteří vyvražďovali Židy, Poláky, Rusy, nepohodlné Ukrajince a dokonce na Volyni i Čechy, ta země, kde psával Puškin i Paustovskij, točil režisér Dovženko, narodili se maršálové Malinovskij a Rybalko, umučeni byly desetitisíce Židů v Babin jaru a členové Mladé gardy v Krasnodaru, musí být zničena, aby se dostálo něčích světovládných tužeb.

V čím to bude zájmu? To přece není pro východní část Ukrajiny, kde se mluví převážně rusky nebo pro Krym, kde ukrajinštinu slyšet už vůbec není. V jakém tedy?

Statisíce Ukrajinců uprchlo po Majdanu a později při vojenských operacích na východě před válkou. Málo však víme, že přes milion do sousedního Ruska. Máme si myslet, že úprky směřovaly jen k nám na západ, přičemž se neptáme, proč k nám prchali Ukrajinci ze západních krajů, kde se nebojuje.

Jenže jak vyhrát tu válku, pro níž připravili půdu nejen v Moskvě, ale i na vojenských plánovacích stolech za mořem? Zatím ukrajinská armáda spolu s »dobrovolníky« z NATO či odjinud krok za krokem ustupuje a kurský úhybný manévr také začíná být v troskách. Na frontě to tedy nebude, v nátlaku na Rusko a na s ním spolupracující státy také ne. Ani nedávný bruselský summit EU s některými arabskými představiteli nevedl nikam. Pro Araby je totiž výhodnější spolupracovat s BRICS.

Jak tedy splnit to, co vyřkli výše zmínění politici? Zapojením NATO do války? Už je zapojeno. Jenže ještě více? Poslat na Ukrajinu vojáky v NATOuniformách? Ale to může znamenat válku po celé Evropě. To, co dnes vidíme na Blízkém východě, ovšem v mnohem větším měřítku. Umírat budou nejen Rusové, zbytek Ukrajinců, Poláci, Němci, Češi, Dánové, Nizozemci, Francouzi, atd., atd. Přitom celý pakt do války nepůjde, i když nad neúčastnícími se státy budou také létat rakety. Závidím Slovákům, Maďarům, Turkům jejich vlády. Možná také další státy nechají vojáky raději doma a budou pečlivě hlídat svou oblohu. Tak jako Američané, kteří dopředu poženou evropský kanónenfutr, aby umíral v jejich režii. Pro čí užitek? Pro krásná slova, jako je svoboda, demokracie a hranice národů? Jenže proč pak Američané a některé další členské země NATO bombardovaly Jugoslávii, když bránila rozpad své země? Proč napomohly vojensky zlikvidovat sice Západem neoblíbenou vládu v Libyi, ale mnohem demokratičtější, než tam vládne dnes? Navíc rozdělenou uzurpátory různých národnostních, armádních či náboženských skupin. Proč muselo zahynout statisíce Iráčanů ve Válce v Zálivu? Co Afghánistán? A vlastně, proč vůbec je ona válka na východě? Ta není jen pro namyšlenost Putina.

Chceme-li mírový svět, levnější potraviny a energii, slíbit budoucnost právě rodivším se dětem, tak musíme prosazovat mír a ne eskalovat válku. Pokud jde o nás, jsme dokonce v první linii podpory dalšího a dalšího vojenského běsnění. A při tom by nic nemuselo být vyhroceno tak na ostří nože. Stačilo by vzít rozum do hrsti a své někdy až příliš osobní zájmy v zájmu lidstva odložit stranou. Každý totiž měl a má svůj kus pravdy. Je třeba si sednout za jednací stůl a v nové Jaltě se pokusit dohodnout. Uměli to Roosevelt, Churchill, Stalin, proč by to neměli umět dnešní nejmocnější?

Už to by znamenalo, že by lidé tam na východě přestali zbytečně umírat a nebyly zde ničeny hodnoty, které obnovit bude stát mnoho energie a peněz. Mír ovšem znamená přijmout kompromisy. To ti tři z Jalty uměli. Jsou ale téhož schopni současní politici? Té i oné strany? Věřím, že stále ještě jsou, i když cesta k míru, neřku-li k jakémusi porozumění a ke kompromisům, nebude jednoduchá, ale bude znamenat pro nás ostatní klid, naději a mírovou budoucnost.

Jaroslav Kojzar

Post festum: Je charakteristické, že výše uvedená slova pronesl prezident na odchodu, jenž by, pokud by znovu kandidoval, tak volby prohraje. A Rutte? Ten prohrál domácí volební klání v Nizozemku. Dosud však dobře sloužil. Proto mu kamarádi zřejmě za odměnu našli jiný lukrativní džob. Může tak sloužit dál.

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Abych to shrnul, soudruh Kojzar nám chtěl říci, že bychom si měli vzít příklad z podepsání Mnichovské dohody, kdy tehdejší mírumilovní politici Hitler, Mussollini, Daladier a Chamberlain rozhodli o podstoupení Sudet, kde se většinově mluvilo německy, Říši, aby zachovali mír. Což se jim skutečně na rok podařilo.
    Mírová mise Putina (kupodivu stejně jako Zelenskij také nebojuje na frontě) na Ukrajině je nabíledni. Nově k ní přispějí i vojáci z KLDR. Jejich morálka zocelená dlouhodobým studiem marxismu leninismu jistě přispěje k úspěchu této mise.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy