Druhé největší město Spojených států amerických (USA) Los Angeles známe z řady souvislostí. Tam byl poprvé popsán obávaný smog losangeleského typu (jeho základ tvoří exhaláty aut za spolupůsobení slunečního záření), tam je dálnice dvakrát patnáct pruhů, kterou ministru životního prostředí Ivanu Dejmalovi v roce 1991 ukazovali z vrtulníku v dopravní špičce zkolabovanou množstvím aut, aniž by došlo k dopravní nehodě, tam poblíž je kdysi slavné Silikon Valley (tzv. Křemíkového údolí), základ polovodičového průmyslu USA, tam jsou i nechvalné chudinské čtvrti, odkud chudí lidé vyráží vykrádat zboží přivážené po železnici a zanechávají v místech krádeží veliký obalový nepořádek, jsou tam i slavné luxusní čtvrti americké, zvláště pak herecké smetánky.
Dne 7. ledna 2025 vypukla v Los Angeles série ničivých požárů. Dne 12. ledna 2025 způsobila smrt nejméně 24 osob + další desítky se pohřešuje, zničení více než 10 tisíc vesměs luxusních vil a dalších budov a škody za asi 150 miliard dolarů. 13. ledna ráno, kdy píšu tyto řádky, boj s živlem pokračuje. Lze důvodně předpokládat, že celková bilance řádění červeného kohouta bude ještě horší.
Někteří ortodoxní klimatologové se nechali vzápětí slyšet, že za to může oxid uhličitý, resp. globální oteplování, prý kdo jiný. No, nevím. Ještě hoří a oni už vědí.
Co o požárech v Los Angeles víme?
Zřejmě mnohé o ničivých požárech v Los Angeles dosud nevíme a je dost možné, že se leccos nedozvíme vůbec.
V roce 2024 bylo v regionu Los Angeles deštivé jaro. Následovalo velmi horké a suché léto, podzim a počátek zimy. Vegetace prý nejprve na jaře mohutně rostla, pak za sucha a vedra uschla. Vznikla tak prý silná palivová nálož podobná té, která sehrála tragickou roli při šíření obřích lesních požárů ve Skalických horách USA v posledních letech. Je ale velký kvantitativní rozdíl, jestli palivovou nálož vytváří zhruba 120 let politika bezzásahovosti v obrovských lesních porostech Skalických hor při důsledném potírání lesních požárů tamní ochranou přírody, a když ji vytvoří jeden klimaticky nepříznivý rok. K velkému suchu v Kalifornii přispěl jev La Niña, který se pravidelně po 2-3 letech střídá s pro Kalifornii srážkově a teplotně příznivějším jevem El Niño.
Požáry vypukly téměř naráz na třech místech v lesích poblíž luxusních čtvrtí Los Angeles na jejich návětrné straně. Silný vítr je rychle rozšířil i na tyto luxusní čtvrti, z nichž mnohé vzápětí lehly popelem. Zástavba přecházející v lesní krajinu je z hlediska možnosti vzniku a šíření požárů značně riziková.
Později vznikla další tři ohniska požárů. Krátce na to se po internetu začala šířit videa, jak maskovaní muži u luxusních vil cosi rozlévají z kanystrů a vzápětí se vily ocitají v plamenech. Žháři? Podle všeho ano. Nevíme, zda jde o soukromou iniciativu žhářů, nebo o dobře zaplacený velký pojistný podvod. Možná to nevyšetří ani tamní policie. Podivné jsou zprávy, že v mnohých hydrantech v postižených čtvrtích nebyla voda. Údajně tamní smetánka prosadila jejich odpojení, protože bezdomovci si tam chodili pro vodu a tuto smetánku svým zjevem obtěžovali. Samozřejmě, bez vody se špatně hasí. Problém ale je, že i hydranty, v kterých voda byla, nemohly poskytovat dost vody na hašení tak obrovských požárů. Na to prostě nebyly projektované.
Možná právě proto pojišťovny v roce 2024 vypověděly pojistné smlouvy v některých čtvrtích Los Angeles – v Pacific Palisades, Altadeně (patří k těm čtvrtím, které shořely) a v dalších oblastech Kalifornie náchylných k požárům. Někteří majitelé odmítli souhlasit se zvýšením pojistných částek na čtyřnásobek na své vily. Takže nyní nepojištění přišli o vše, s výjimkou svých bankovních účtů.
Excesy místní správy
Los Angeles i stát Kalifornie je spravován demokraty, kteří jsou horliví při prosazování různých byrokratických předpisů a příliš radikální politiky ekologické a klimatické. Mnozí je viní, že svým buzerantstvím přispěli k úpadku dříve slavného Silikon Valley, že vyštvali oligarchu Elona Muska a jeho automobilku Tesla na elektromobily z demokratické Kalifornie do republikánského Texasu aj. Padla obvinění, že špatné hospodaření města Los Angeles a státu Kalifornie si vynutilo rozsáhlé úspory ve výdajích a že místní správa nesmyslně šetřila na hasičích.
Asi není sporu o tom, že šetřit na hasičích a dalších záchranných složkách je hodně velká hloupost, která se může hodně ošklivě vymstít. Otázkou je, co sebelepší hasiči zmůžou proti tak velkým požárům, s jakými se luxusní čtvrti Los Angeles potýkají. Zvláště, když jim vichr znemožňuje nasadit do boje proti ohni letadla a vrtulníky a místní hydranty nemohou stačit. Navíc některé jsou bez vody. V každém případě je nutné jim vzdát hold. I kdyby před zhoubnými plameny zachránili jen čtvrť, kde se vyhlašují slavné Oskary, nebyla jejich záslužná nebezpečná práce marná.
»Dobrá zpráva…«
K obřím požárům v Los Angeles vyrazil 9. ledna 2025 i prezident USA Joe Biden. Zkoprnělým občanům Kalifornie poblíž ohnivého pekla sdělil dobrou zprávu: »Dobrá zpráva je, že jsem ode dneška pradědečkem.« Platí samozřejmě, že koho si v USA zvolili, pokud byl opravdu řádně zvolen, jsou o tom vážné pochybnosti, toho mají. Senilita a loutkovodičství je tam prý v kurzu a proto tolik síry dští na Donalda Trumpa, který se za ručičku vodit nenechá. Tedy, k mnoha tíživým problémům, které mu tam Biden a jeho předchůdci včetně jeho samotného zanechávají, přibydou ještě následky obřích požárů v Los Angeles. Je tu ošklivé dilema. Kde vzít další veliké peníze na rekonstrukci postižených čtvrtí, resp. odložit jejich rekonstrukci znamená mnohem větší ztráty v budoucnu. Nezapomínejme, že kromě přímých ekonomických ztrát (co shořelo plus náklady na hašení), jsou i vysoké ztráty nepřímé: výpadky výroby, služeb, daní… Zadlužení USA dnes přesahuje zcela šílených a neuvěřitelných 36 tisíc miliard USD.
Jan Zeman