V roce 1950 mírové hnutí zabránilo válce. Generace našich rodičů vytvořila hnutí, které svou Stockholmskou výzvou podepisovanou napříč mezi kontinenty zastavilo válkychtivé kruhy v rozpoutání Třetí světové války. Díky jim za to, díky jim, že jsme mohli my, kteří přečkali válku, žít v míru anebo… vůbec žít a většina z nás, kteří žijeme dnes, se vůbec mohla narodit.
Nyní, sedmdesát pět let poté, jsme opět na pokraji války a není nikdo, kdo by stejně jako tomu bylo tehdy, vyvolal podobnou akci, jež by válkychtivcům řekla dost. To opravdu ta dnešní generace je tak apatická k tomu, co se děje? Nebo režimní média a fejsbůky nám a zvláště těm mladým vygumovaly mozek? Kdo vlastně chce kromě pár dobrodruhů jít válčit? Přitom, kdo kromě poháněčů z řad některých herců a v poslaneckých lavicích ukrytých politiků by chtěl do války? Umírat. Za co? Když život je tak krátký a nabízí dokonce i radosti! Není ani dobrovolníků pro armádu, byť se tím může uniknout nezaměstnanosti. Když se pak najde někdo, kdo zbytečnou válku chce ukončit, evropští lídři, kteří se nahoru dostali přes sliby a nikdy nenaplněné vize, se postaví proti a dál chtějí napomáhat zabíjení a ničení hodnot. Při tom jejich postoj nás, tedy většinu z těch v podhradí, kteří chceme, jak ukazují průzkumy, žít v míru, vtahují do 3. světové války, do jejich války. Nebo opravdu chceme, my v Evropě, být zabíjeni, posílat své děti, aby je někdo v zákopech vraždil nebo aby ony vraždily jiné, které neznají a nic proti nim nemají a ani mít nemohou. To nám opravdu stačí bezobsažné fráze o svobodě, demokracii a lidských právech, jež si každý vykládá jinak, abychom mlčeli k další eskalaci války?
Žijeme v divném světě, kdy hlava státu, jež má prosazovat zájmy svého národa, hájit jeho práva, jeho svobody, jeho svébytnost, veřejně horuje pro omezení těchto práv a je pro jejich předání jinam. Ve světě, jenž tvrdí, že se zastává práv jiného národa, jemuž agresor chce vzít kus jeho země a přitom vlastní zem jako celek jsou její představitelé ochotni, jako je tomu v našem případě, předat jiným. Bez války, bez plebiscitu.
Žijeme ve světě, který o sobě tvrdí, že ctí právo, ale převrat na Majdanu byl přece proti vládě zvolené v roce 2012 v demokratických volbách. K moci se tehdy dostala Janukovyčova Strana regionů. To nevyhovalo tehdejším eurounijním vůdcům a ani Obamově administrativě. Proto Majdan. Pět miliard dolarů na změnu poskytovala mj. americká vláda, jak přiznala tehdejší náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandová. Krym a východ státu se však postavily proti. Tzv. dobrovolníci z Haliče se ale dokázali rychle zformovat, až příliš rychle, aby to mohlo být sporadické, a zatlačili málo vyzbrojené stoupence vlády a občanskou obranu až skoro k Doněcku. Tak padl Mariopol, Kramatorsk, Bachmut. Krym po zdejším už několikátém plebiscitu o odluce od Ukrajiny, již tentokrát nedokázali obsadit. To, že zbytek východu země zůstal věrný demokraticky zvolené vládě, ovšem nevyhovovalo Evropské unii a NATO. Proto úmyslné neplnění Minských dohod (viz prohlášení Angely Merkelové), což předcházelo připravovanému generálnímu vpádu do Donbasu a znamenalo ruský vojenský vstup na ruskojazyčná ukrajinská území. Z války se mohli ovšem radovat jen zbrojaři dodávající zbraně. Šlo totiž o dobrý kšeft. Pro Rusko to úspěch nebyl.
Od té doby se na východě Ukrajiny střílí a zabíjejí lidé, ukrajinští a ruští vojáci, civilisté, kteří včas neopustili své domovy. Do Ruska a států Unie zamířily statisíce uprchlíků. Nenávist, jež na východě Ukrajiny nikdy nebývala, byla sem vnesena uměle nacionalistickými bojůvkami ze západu země, které se hlásí k odkazu Stěpana Bandery. S ním však zdejší obyvatelé neměli nikdy nic společného. Svědčí o tom i péče o hroby obětí nacistických represí, mimo jiné také mladogvardějců, kteří odtud také pocházeli, a padlých vojáků Rudé armády.
Evropští lídři, kteří se sešli v neděli Londýně a jistě sejdou ještě mnohokrát (podotkněme, že nikoli všichni, proto válkychtiví představitelé Evropy obnovili název Koalice ochotných) schválili další vojenskou, materiální a finanční pomoc pro Ukrajinu a odmítli postup Trumpovy administrativy. Tím podepsali rozsudek nad dalšími stovkami, možná desetitisíci mužů bojujícími za zájmy západního kapitálu ve zbytečné východní válce. O Ukrajinu při tom nejde, ta je jen místem vypořádání se s Ruskem. Pro evropské země to bude však znamenat další snižování životní úrovně jejích obyvatel, kromě nebezpečí rozšíření války na další území. Jak správně řekl Donald Trump – jde o risk zahájení třetí světové války. Po schůzce londýňanů ještě dodal, že bychom se měli spíš starat o ilegální migraci, než o Ukrajinu. S jeho reakcí se ztotožňuji.
Je čas se zeptat: Opravdu občané Evropy chtějí válku? Vím, že většina nikoli. Proto další otázka: Proč dosud lidé nepochopili, že nyní jde o jejich samotnou existenci? A proč nikdo zatím nezvedl prapor nového stockholmského a pugwashkého hnutí? A proč evropská a vlastně i naše opozice hledá důvody pro nespolupráci, namísto toho, aby se sjednotila, když kvůli ničemu jinému, tak kvůli míru, protože umírat budeme v případě války my dole, bez ohledu na to, jaký máme přístup k dalším problémům, a nikoli Macronové, Starmerové, Fialové a další tzv. ochotní.
Jaroslav Kojzar
PS. Ještě dva citáty: »…zatracení pancharti! Vymysleli si cara, víru, seshora to stvrdili vlastí a bijou lidi, aby dokázali, že je ten vejmysl správnej! Kdyby přišel někdo jinej, vyškrábe si z mrzácký palice jinej vejmysl a bude lidi hnát na smrt a oddělávat dál! A to všechno jen proto, aby všichni věřili jediný pravdě!« (Andrej Platonov:Zrození Mistra, s. 131). »Ten, komu záleží na lidech, kdo má odvahu vyvěsit bílou vlajku a zahájit jednání, je opravdu silný…« (Papež František pro švýcarskou televizní stanici RSI – 2024).
PPS: Ještě přece jen jeden citát: »Králové rozpoutají válku a proletáři krvácejí a umírají. Magnáti uspořádají velký zátah a proletariát obětuje poslední cent a umírá hlady. Vždycky proletariát! A vždycky znovu proletariát. Krucipísek, proletáři, co jsi to za pitomce!« (Bruno Traven: Bílá růže, s. 109).
Онлайн-площадка — официальная страница частного детективного агентства.
Мы предлагаем сопровождение в решении деликатных ситуаций.
Команда детективов работает с предельной конфиденциальностью.
Нам доверяют сбор информации и выявление рисков.
Детективное агентство
Каждое обращение обрабатывается персонально.
Опираемся на проверенные подходы и действуем в правовом поле.
Ищете ответственное агентство — свяжитесь с нами.
На этом сайте доступны онлайн-игры платформы Vavada.
Каждый гость может подобрать автомат по интересам — от традиционных игр до новейших слотов с анимацией.
Казино Vavada предоставляет доступ к слотов от топовых провайдеров, включая слоты с крупными выигрышами.
Каждый слот доступен в любое время и оптимизирован как для компьютеров, так и для телефонов.
vavada бонусы
Каждый геймер ощутит настоящим драйвом, не выходя из дома.
Навигация по сайту понятна, что даёт возможность без труда начать играть.
Присоединяйтесь сейчас, чтобы открыть для себя любимые слоты!
Dějiny Ukrajiny nezačínají v roce 2012. Soudruh zapomíná nebo zamlčuje, že se pro nezávislost UA vyjádřili i ruskojazyční Ukrajinci.
Ukrajinská deklarace nezávislosti byla 1. prosince 1991 stvrzena všelidovým hlasováním o nezávislosti na Sovětském svazu s výsledkem 90,32 procent proti 7,58 procentům oprávněných voličů při 84% účasti.
Budapešťské memorandum je označení pro trojici mezinárodních dohod podepsaných 5. prosince 1994 Ruskem, Spojenými státy a Velkou Británií v maďarském hlavním městě Budapešti, které měly poskytovat záruky bezpečnosti a územní celistvosti Bělorusku, Kazachstánu a Ukrajině výměnou za připojení se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Jejím důsledkem bylo jaderné odzbrojení těchto států a jedinou zemí bývalého Sovětského svazu vlastnící jaderné zbraně (jadernou velmocí) zůstala Ruská federace.
Co se týče Ukrajiny, byli to pučisti, kdo začal s rozbíjením země. Když to jednu chvíli vypadalo na neúspěch puče, vyhlásili předáci Lvovské oblasti tzv. nezávislost…
Musím se opakovat: selhali levicoví lídři. Jedni vydali nepřátelům všechno a to bez odporu (v letech 1989 až 1991). Jiní, ti „moderní“, mají úplně jiné starosti, než mír nebo zájmy pracujících (green deal, genderismus, masovou imigraci). Dělníci a rolníci pořád jsou revoluční silou, i když to revizionisti popírají. Ale musí mít avantgardu, dobře organizovanou stranu.