Stálo to na transparentu účastníků nedávného tradičního pochodu Prahou za legalizaci marihuany. Podle předsedy spolku Legalizace.cz by mělo dojít k dekriminalizaci používání konopí doprovázenou smysluplnou regulací.
Lidé by podle něj měli dostat možnost si konopí v omezeném množství koupit nejen k léčebným účelům. Nelegálnost marihuany má podle něj negativní dopady na veřejné zdraví a lidská práva a také neúměrně k výsledkům zatěžuje veřejné rozpočty a orgány činné v trestním řízení při vymáhání represivních zákonů. A vypadá to, že bude brzy vyslyšen. Pravidla prodeje a nákupu má upravovat zákon, který hodlá ještě do konce letošního roku předložit národní protidrogový koordinátor J. Vobořil. Chce, aby byl nový zákon účinný nejpozději od ledna 2024.
O regulaci trhu s konopím v Evropské unii začali zároveň v Praze debatovat protidrogoví koordinátoři unijních států. Tím se díky českému předsednictví dostává debata o regulovaném trhu i na »politickou úroveň«. Souhlasí i ministr spravedlnosti P. Blažek. Podle něj je zbytečné, aby stát vynakládal finanční prostředky za represi a soudy. Postoj zemí v EU k regulaci je zatím ale různý. Některé státy vyčkávají. Jiné jsou důrazně proti, například Francie či Švédsko.
Je třeba připomenout, že konopí je psychoaktivní látkou, která sice neléčí, ale prokazatelně pomáhá řadě pacientů k zmírňování bolesti, křečí, záchvatů a nevolnosti zejména po chemoterapii, po operacích, při neuropatických bolestech, nechutenství nebo při špatném spánku. Z tohoto důvodu je předepisování léčebného konopí pro pacienty důležité a mělo by být i finančně dostupné.
Cílem zdravotnictví musí vždy být nenechat pacienta zbytečně trpět. Na druhou stranu KSČM většinově nepodporovala jakékoliv zvyšování dostupnosti omamných látek a legalizaci marihuany tak, jak to opakovaně navrhují nejen Piráti. Užívání návykových látek má totiž prokazatelně svá rizika a negativní dopady. Argument, že se ušetří za náklady z přestupkového a trestního řízení, nebo že zmizí fenomén »zakázaného ovoce«, je, podle mého názoru, spíše úsměvný. Souhlasím spíše s odborníky, že užívání konopí bez zdravotní indikace je cestou ke konzumaci tzv. tvrdých drog, k poškozování zdraví a následně ke zvyšování kriminality a velkým celospolečenským problémům.
Já osobně jsem při své práci poslankyně navštívila mnoho zdravotnických zařízení, kde se léčili mladiství a děti ze závislosti na návykových látkách a ty příběhy byly strašlivé. Odborníci, kteří zde pracují, legalizaci v žádném případě nedoporučují. Většina jejich pacientů začínala na alkoholu, kouření tabákových výrobků, pokračovala experimenty s marihuanou a následně přešla k tzv. tvrdým drogám. Mnohým již přes úsilí odborných pracovníků a rodin není pomoci. Příklady ze zemí, kde již došlo k legalizaci rekreačního užívání, také nejsou příliš pozitivní. Narůstá poté závislých a s tím spojených společenských problémů, včetně kriminality a bezdomovectví.
Uživatelé konopí podstupují mnohá zdravotní rizika: THC ovlivňuje kardiovaskulární aparát, přechodně zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak, prokázáno je vyšší riziko psychózy a rozvoje schizofrenie. Osobám mladším 25 let se konopí nedoporučuje pro nepříznivé ovlivnění vývoje mozku a kvůli vyššímu riziku rozvoje psychiatrického onemocnění. V období těhotenství a kojení je konopí kontraindikováno vzhledem k přestupu přes placentu a do mateřského mléka a prokázanému negativnímu vlivu na vyvíjející se mozek plodu. Možné jsou i další lékové kontraindikace.
Bohužel, dosud u nás neexistuje ucelený systém ochrany před negativními důsledky legálních i nelegálních návykových látek, kam by byl alokován i dostatek finančních prostředků. Programy jednotlivých ministerstev (zdravotnictví, školství, vnitra) jsou roztříštěné. Chybí odpovídající síť adiktologických poraden i vyškolení odborníci, zvlášť pro děti a mládež. Na to bychom se tedy měli zaměřit v první řadě. Náklady na řešení široké palety problémů způsobených legalizací konopí budou totiž mnohem větší.
I když má možná pravdu paní Bubílková, která v jednom z rádií konstatovala, že při pohledu na dnešní dobu by možná trocha toho »hulení« nebyla špatná.
Soňa Marková